Connect with us
Slider

Media

നിർഭയ കേസിലെ 4 പ്രതികളും ഇന്ന് പുലർച്ചെ തൂക്കിലേറ്റപ്പെട്ടു

Published

on

 

ന്യൂഡൽഹി: രാജ്യത്തെ ഞെട്ടിച്ച നിർഭയ കൂട്ടബലാത്സംഗ കേസിലെ നാല് പ്രതികളെ ഇന്ന് പുലർച്ചെ 5.30ന് തീഹാർ ജയിലിൽ തൂക്കിലേറ്റി. അക്ഷയ്​ കുമാർ സിംഗ് (31), പവൻ ഗുപ്​ത (25), വിനയ്​ ശർമ (26), മുകേഷ്​ സിംഗ്(32) എന്നിവരെയാണ് തൂക്കിലേറ്റിയത്. വധശിക്ഷ നടപ്പാക്കിയതോടെ ഏഴു വർഷവും നാലു മാസവും നീണ്ട നിയമപോരാട്ടത്തിനാണ് അന്ത്യമായത്. പ്രതികളെ കൃത്യ സമയത്തുതന്നെ തൂക്കിലേറ്റിയെന്ന് ജയിൽ അധികൃതർ അറിയിച്ചു. പുലര്‍ച്ചെ 4.45-ഓടെ പ്രതികളെ ഉദ്യോഗസ്ഥര്‍ അവസാന വട്ട പരിശോധനയ്ക്ക് വിധേയരാക്കി. പ്രതികളുടെയെല്ലാം ശാരീരിക ക്ഷമത തൃപ്തികരമാണെന്ന് ഡോക്ടര്‍ പരിശോധിച്ചു സാക്ഷ്യപ്പെടുത്തി.

ആരാച്ചാരായ പവന്‍ ജല്ലാദിനെ സഹായിക്കാന്‍ നാല് പേരെ അധികൃതര്‍ ചുമതലപ്പെടുത്തിയിരുന്നു. ഇവര്‍ പ്രതികളുടെ കഴുത്തില്‍ തൂക്കുകയര്‍ അണിയിച്ചു. കൃത്യം 5.30-ന് നാല് പ്രതികളുടേയും വധശിക്ഷ നടപ്പായി. 5.31-ന് ഇക്കാര്യം ജയില്‍ അധികൃതര്‍ ഔദ്യോഗികമായി സ്ഥിരീകരിച്ചു. അഞ്ചരയ്ക്ക് ഒരുമിച്ച് തൂക്കിലേറ്റിയ നാല് പേരുടേയും മൃതദേഹങ്ങള്‍ ചട്ടപ്രകാരം അരമണിക്കൂര്‍ സമയം കൂടി തൂക്കുകയറില്‍ തന്നെ കിടന്നു. മരണം പൂര്‍ണമായും ഉറപ്പാക്കാന്‍ വേണ്ടിയാണ് ഇങ്ങനെ ചെയ്തത്. മൃതദേഹങ്ങള്‍ വിട്ടുതരണം എന്ന് ആവശ്യപ്പെട്ട് നാല് പ്രതികളുടേയും ബന്ധുക്കള്‍ ജയില്‍ അധികൃതരെ സമീപിച്ചിട്ടുണ്ടെങ്കിലും ഇക്കാര്യത്തില്‍ ഇതുവരെയൊരു തീരുമാനം പ്രഖ്യാപിച്ചിട്ടില്ല.വധശിക്ഷ തടയണമെന്നും ആവശ്യപ്പെട്ട് പ്രതികളായ അക്ഷയ്​ കുമാർ സിംഗ്, പവൻ ഗുപ്​ത, വിനയ്​ ശർമ എന്നിവർ സമർപ്പിച്ച ഹർജികൾ കോടതികൾ തള്ളിയതിന് പിന്നാലെയാണ് ശിക്ഷ നടപ്പാക്കിയത്. വിചാരണ കോടതി ഹർജി തള്ളിയതോടെ പ്രതികളുടെ അഭിഭാഷകൻ രാത്രിയിൽ തന്നെ ഹൈക്കോടതിയെയും സുപ്രീംകോടതിയെയും സമീപിച്ചു. തുടർന്ന് ഹൈക്കോടതിയും പുലർച്ചെ മൂന്നു മണിയോടെ സുപ്രീംകോടതിയും പ്രതികളുടെ ആവശ്യം തള്ളകുകയായിരുന്നു.

Media

മുൻ കേന്ദ്രമന്ത്രി ജസ്വന്ത് സിങ് അന്തരിച്ചു.

Published

on

മുൻ കേന്ദ്രമന്ത്രി ജസ്വന്ത് സിങ് (82) അന്തരിച്ചു. വാജ്പേയ് മന്ത്രിസഭയിൽ വിദേശകാര്യ, പ്രതിരോധ, ധനമന്ത്രി ആയിരുന്നു.അഞ്ചുതവണ രാജ്യസഭാംഗവും നാലുതവണ ലോക്സഭാംഗമായി വിദേശകാര്യം പ്രതിരോധം ധനകാര്യ വകുപ്പ് കൈകാര്യം ചെയ്തിരുന്നു അദ്ദേഹത്തിന്റെ വേർപാടിൽ പ്രധാനമന്ത്രി നരേന്ദ്ര മോദി അനുശോചനമറിയിച്ചു.

Continue Reading

Media

Seven Christians brutally beaten in Jharkhand: ‘Jai Shriram’ beheaded

Published

on

Seven tribal Christians were allegedly beaten, partially tonsured and forced to chant “Jai Shri Ram” in a Jharkhand village on the unproven allegation that they had slaughtered a cow.

Although the incident happened on September 16 and a police complaint was lodged the next day, the matter became public only on September 25 when former zilla parishad member and social activist Neel Justin Beck told a local news portal about it.

Police confirmed the incident. Shams Tabrez, the superintendent of police in Simdega district where the attack took place, said four of the nine accused named in the FIR had been arrested and the rest would be picked up soon. The FIR also mentions 10 unnamed accused.

Jharkhand had witnessed the lynching of several tribal people and Muslims on unsubstantiated charges of cow slaughter or beef possession during the tenure of its previous BJP-led government . This is the first reported communal attack since the JMM-Congress-RJD-Left alliance came to power last December.

Deepak Kullu, 26, a tribal Christian from Bherikudar in Simdega, about 145km southwest of Ranchi, said a group of more than 25 stick and rod-wielding people had entered the village early on September 16 morning. The men were apparently residents of nearby villages.

Deepak said: “I saw them beating a villager, Raj Singh Kullu, and hurling caste-based expletives at his wife Jacqueline Kullu. When I sought an explanation, they started mouthing caste-based expletives at me too and accused us of slaughtering cows.”

“Raj continued to plead that no one had killed any cows. But the mob showed us what seemed a fake video of an elderly man from a neighbouring village saying he had seen cows being slaughtered in our village.”

Deepak alleged the mob dragged him and six other Christian tribal men from the village to neighbouring Mahato Tola, about half a kilometre away, all the while slapping and beating them with sticks and forcing them to chant “Jai Shri Ram”.

At Mahato Tola, they were made to squat under a tree and had portions of their heads shaved by the mob.

Cow slaughter was banned in Jharkhand by a 2005 law, which the state’s erstwhile BJP-led government began strictly enforcing since 2017.

“The attackers called the local Simdega police station, accusing us of cow slaughter. The police arrived in a few minutes and took us to the police station,” Deepak said.

“The police searched our homes but could not find any trace of cow slaughter and released all of us later in the day. The next day, Jacqueline lodged complaints with Simdega police station and the district SC/ST police station.”

Police officer Tabrez said: “A case has been registered under the SC/ST Act and several Indian Penal Code sections. A special investigation team led by the sub-divisional police officer is conducting raids to arrest the remaining accused.”

Beck, the activist, identified the seven victims as Raj, Deepak, Emmanuel Tete, Sugad Dang, Sulin Barla, Soshan Dang and Sem Kido.

Rabindra Prasad Singh, officer in charge of Simdega police station, said the nine named accused were Nayan Keshri, Sonu Singh, Sonu Nayak, Tulsi Sahu, Shrikant Prasad, Deepak Prasad, Aman Keshri, Rajendra Prasad and Nakul Patar.

]“We have arrested Sonu Singh, Sonu Nayak, Nayan and Rajendra so far,” he said. “We searched every house whose occupants were accused of cow slaughter but found nothing conclusive.”

Rabindra said the victims did not suffer serious injuries in the beating, and none of them needed medical attention.

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

Media7 hours ago

മുൻ കേന്ദ്രമന്ത്രി ജസ്വന്ത് സിങ് അന്തരിച്ചു.

മുൻ കേന്ദ്രമന്ത്രി ജസ്വന്ത് സിങ് (82) അന്തരിച്ചു. വാജ്പേയ് മന്ത്രിസഭയിൽ വിദേശകാര്യ, പ്രതിരോധ, ധനമന്ത്രി ആയിരുന്നു.അഞ്ചുതവണ രാജ്യസഭാംഗവും നാലുതവണ ലോക്സഭാംഗമായി വിദേശകാര്യം പ്രതിരോധം ധനകാര്യ വകുപ്പ് കൈകാര്യം...

us news7 hours ago

പൊതു സ്ഥലങ്ങളില്‍ ക്രൈസ്തവ വിശ്വാസം പ്രഘോഷിക്കപ്പെടണം: യുഎസ് സ്റ്റേറ്റ് സെക്രട്ടറി മൈക്ക് പോംപി

ടെക്സാസ്: ക്രിസ്തീയ വിശ്വാസത്തെ മുറുകെ പിടിക്കുവാനും അത് പൊതു സ്ഥലങ്ങളില്‍ പ്രഘോഷിക്കുവാനും ക്രൈസ്തവരെന്ന നിലയില്‍ നമ്മുക്ക് ഉത്തരവാദിത്വമുണ്ടെന്ന് അമേരിക്കന്‍ സ്റ്റേറ്റ് സെക്രട്ടറി മൈക്ക് പോംപിയോയുടെ ഓര്‍മ്മപ്പെടുത്തല്‍. ടെക്സാസിലെ...

Media7 hours ago

Seven Christians brutally beaten in Jharkhand: ‘Jai Shriram’ beheaded

Seven tribal Christians were allegedly beaten, partially tonsured and forced to chant “Jai Shri Ram” in a Jharkhand village on...

us news7 hours ago

American sign language bible translation completed after 39 years

The American Sign Language Bible translation has finally been completed after 39-years in the making. American Sign Language In the...

Movie1 day ago

ക്രൈസ്‌തവർ ഗ്രാമം വിട്ടുപോകാൻ മുന്നറിയിപ്പ്; ഇവിടെ നിൽക്കണമെങ്കിൽ തങ്ങളുടെ ദേവതകളെ ആരാധിക്കണമെന്ന് നിർദേശം

  റായ്പൂർ: തെക്കൻ ഛത്തീസ്ഗഡിലെ കോണ്ടഗാവ് ജില്ലയിൽ പിരിമുറുക്കം നിലനിന്നിരുന്നു, അവിടെ അഞ്ച് ഗ്രാമപഞ്ചായത്തുകളിലെ ആളുകൾ ഒത്തുകൂടി പ്രാദേശിക ക്രിസ്ത്യൻ കുടുംബങ്ങൾ ഗ്രാമങ്ങൾ വിട്ടുപോകാൻ മുന്നറിയിപ്പ് നൽകി....

us news1 day ago

Trump signs executive order to ensure child safety

US President, Donald Trump announced on Wednesday that he would be signing a “Born Alive” executive order “to ensure that...

Trending