Connect with us
Slider

Health

കയ്യിലും കാലിലും ഉണ്ടാകുന്ന തരിപ്പ് മാറാൻ ഇതാ ചില എളുപ്പ വഴികൾ..

Published

on

കൈകാൽ തരിപ്പ് രോഗങ്ങൾ എല്ലാവരെയും വിഷമിപ്പിക്കുന്ന പ്രശ്നമാണ്. ഇത് മൂലം പല ആരോഗ്യ പ്രശ്‌നങ്ങളും വരുന്നു. നമ്മുടെ ശരീരത്തിൽ കാൽസ്യം കുറഞ്ഞുപോയാലും തരിതരിപ് ഉണ്ടാകും. പ്രായമായ എല്ലാവരിലും ഇതു ഉണ്ടാകണമെന്ന് നിർബന്ധമില്ല. ഇതു ചില പോഷകഘടകത്തിന്റെ അഭാവം കൊണ്ടാണ് ഉണ്ടാകുന്നത്. തീർച്ചയായും കാലുകൾക്ക് തരിപ്പുണ്ടാകാൻ അൻപതോളം വ്യത്യസ്ഥകാരണങ്ങൾ ഉണ്ട്.

വൈറ്റമിൻ B1ന്റെയും കാൽസ്യത്തിന്റെയും അഭാവം കൊണ്ടാണ് നിങ്ങൾക്ക് തരിതരിപ്.നമ്മുടെ പ്രകൃതിയിൽ ഇഷ്‌ടം പോലെ ഭക്ഷണങ്ങൾ ഉണ്ട്. ഇതു ആവിശ്യത്തിനു കഴിച്ചുകഴിഞ്ഞാൽ ഈ പ്രശ്നം പരിഹരിക്കാവുന്നതേയുള്ളൂ. ഭക്ഷണമാണ് ഏറ്റവും നല്ല മെഡിസിൻ എന്നു പറയാം. പലപ്പോഴും B1ആണോ കുറയുന്നത് അതോ കാൽസ്യമാണോ കുറയുന്നത് എന്ന് സംശയം വരാം. ഇതു രണ്ടും വേർതിരിച്ചറിയാൻ ഒരു കാര്യമുണ്ട്. ഈ രണ്ടിനുമുണ്ടാകുന്ന ലക്ഷണങ്ങൾ വളരെ വ്യത്യസ്തമാണ്.

ആദ്യമായി വൈറ്റമിൻ B1നമ്മുടെ ശരീരത്തിൽ കുറഞ്ഞാൽ എന്താണ് ലക്ഷണമെന്നു നോക്കാം. വൈറ്റമിൻ B1കുറഞ്ഞാൽ അനാവശ്യമായ പരിഭ്രമം ഉണ്ടാകുന്നു. അനാവശ്യമായ ചിന്തകൾഉണ്ടാകും . ഓർമ കുറവുണ്ടാകും. ഹാർട്ട് റേറ്റ് കൂടും. അല്ലെങ്കിൽ മുട്ടിനു താഴെ പിൻഭാഗത്ത് വേദനയായിരിക്കും.നമ്മുടെ നാട്ടിലെ പച്ചരി, പുഴുക്കലരി, അതായതു തവിടു കളയാത്ത അരി, നമുക്ക് കിട്ടുന്ന മാംസം, മത്സ്യം, ബാർലി, ബജറ കടല, ചെറുപയർ, തുവരപ്പരിപ്പ്, ഉഴുന്ന്, സോയബീൻസ്, കശുവണ്ടി, നിലക്കടല, പാൽ, മുട്ട, പയർവർഗ്ഗങ്ങൾ,പഴവർഗ്ഗങ്ങൾ പച്ചക്കറി, ഇതിലൊക്കെ നമുക്ക് വൈറ്റമിൻ B1കിട്ടും.

സാധരണ ഗതിയിൽ നമ്മുടെ ചുറ്റുപാടിൽ കാൽസ്യം കിട്ടുന്ന ഭക്ഷണമാണ് പാൽ, ചീസ്, മുട്ട ചാള, ചെമ്മീൻ, പച്ചക്കറികൾ ഇവയിൽ നിന്നൊക്കെ കാൽസ്യം കിട്ടും. കാൽസ്യം നമ്മുടെ വളർച്ചക്ക്, എല്ലുകളുടെ ആരോഗ്യത്തിനൊക്കെ വളരെ അത്യന്താപേഷികമായ ഘടകം ആണ്.

Health

FDA Grants Accelerated Approval for Alzheimer’s Drug

Published

on

The Food and Drug Administration on Monday approved the first new medication for Alzheimer’s disease in nearly two decades, a contentious decision, made despite opposition from the agency’s independent advisory committee and some Alzheimer’s experts who said there was not enough evidence that the drug can help patients.

The drug, aducanumab, which will go by the brand name Aduhelm, is a monthly intravenous infusion intended to slow cognitive decline in people with mild memory and thinking problems. It is the first approved treatment to attack the disease process of Alzheimer’s instead of just addressing dementia symptoms.

Biogen, its manufacturer, announced Monday afternoon that the list price would be $56,000 a year. In addition, there will most likely be tens of thousands of dollars in costs for diagnostic testing and brain imaging.

Recognizing that clinical trials of the drug had provided incomplete evidence to demonstrate effectiveness, the F.D.A. granted approval for the drug to be used but required Biogen to conduct a new clinical trial.

If the new trial, called a Phase 4 trial, fails to show the drug is effective, the F.D.A. can — but is not required to — rescind its approval.

About six million people in the United States and roughly 30 million globally have Alzheimer’s, a number expected to double by 2050. Currently, five medications approved in the United States can delay cognitive decline for several months in various Alzheimer’s stages.

Patient advocacy groups had lobbied vigorously for approval because there are so few treatments available for the debilitating condition. Some other drugs in clinical trials are more promising, but they are most likely three or four years away from potential approval.

The F.D.A. advisory committee, along with an independent think tank and several prominent experts — including some Alzheimer’s doctors who worked on the aducanumab clinical trials — said the evidence raised significant doubts about whether the drug is effective. They also said that even if it could slow cognitive decline in some patients, the benefit suggested by the evidence would be so slight that it would not outweigh the risk of swelling or bleeding in the brain that the drug caused in the trials.

“The data included in the applicant’s submission were highly complex and left residual uncertainties regarding clinical benefit,” the F.D.A.’s director of the Center for Drug Evaluation and Research, Dr. Patrizia Cavazzoni, wrote on the agency’s website.

Continue Reading

Disease

Dangerous new Kovid variant in Vietnam: spreads rapidly through the air

Published

on

Hanoi: After successfully containing the virus for the almost a full year, Vietnam on Saturday detected a new coronavirus variant that is a combination of the Indian and UK COVID-19 variants and authorities said that the variant can spread quickly by air. At this moment, the country is grappling with a rise in infections since late April that accounts for more than half of the total 6,856 registered cases. So far, there have been 47 deaths recorded in the country.

“Vietnam has uncovered a new COVID-19 variant combining characteristics of the two existing variants first found in India and the UK,” Health Minister Nguyen Thanh Long told news agency Reuters.

He said that the new coronavirus variant is an Indian variant with mutations that originally belong to the UK variant is very dangerous. Notably, Vietnam had previously detected seven virus variants: B.1.222, B.1.619, D614G, B.1.1.7 – known as the UK variant, B.1.351, A.23.1 and B.1.617.2 – the “Indian variant”

On the other hand, the World Health Organization (WHO) has also identified four variants of SARS-CoV-2 of global concern. These include variants that emerged first in India, Britain, South Africa and Brazil.

However, the country which has about 98 million people so far received only 2.9 million doses and aims to secure 150 million this year.

The health minister, however, did not specify the number of cases recorded with this new variant but said Vietnam will soon announce the discovery in the world’s map of genetic strains.

There were seven known coronavirus variants in Vietnam before Long’s announcement, according to the Ministry of Health.

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

Media9 hours ago

രണ്ടിൽക്കൂടുതൽ കുട്ടികളുള്ളവർക്ക് അസമിൽ ഇനി സർക്കാരാനുകൂല്യങ്ങളില്ല

ഗുവാഹാട്ടി:വായ്പ എഴുതിത്തള്ളലും ക്ഷേമപദ്ധതികളും ഉൾപ്പെടെ സർക്കാർ നടപ്പാക്കുന്ന എല്ലാ പദ്ധതികളും ഇനി പുതിയ ജനസംഖ്യാനയത്തെ ആസ്പദമാക്കിയെന്ന് അസം മുഖ്യമന്ത്രി ഹിമന്ത ബിശ്വ ശർമ. രണ്ടിൽക്കൂടുതൽ കുട്ടികളുള്ളവർക്ക് സർക്കാർ...

us news10 hours ago

North Korea is facing a severe food shortage

Addressing a meeting of senior leaders, Mr Kim said: “The people’s food situation is now getting tense”. He said the...

us news10 hours ago

Christian pastor killed over outreach to Muslims: ‘Today Allah has judged you’

A radical Muslim has confessed to police in Uganda that he killed a 70-year-old pastor earlier this month because of...

us news10 hours ago

700 വര്‍ഷങ്ങള്‍ക്കിപ്പുറം ഐസ്‌ലാന്റിലെ അഗ്നിപര്‍വ്വതം പൊട്ടിത്തെറിച്ചു: നിലയ്ക്കാതെ ലാവ പ്രവാഹം

ഐസ്‌ലാന്റ്: 700 വര്‍ഷങ്ങള്‍ക്കിപ്പുറം പൊട്ടിത്തെറിച്ച ഐസ്‌ലാന്റിലെ ഫാഗ്രദാള്‍സ്ഫിയാല്‍ അഗ്നി പര്‍വ്വതത്തിലെ ലാവ പ്രവാഹം നിലയ്ക്കാതെ തുടരുന്നു. മാര്‍ച്ചിലാണ് അഗ്നിപര്‍വ്വതം പൊട്ടിത്തെറിച്ചത്. അന്ന് മുതല്‍ ഇവിടെ നിന്നും നിലയ്ക്കാതെ...

us news11 hours ago

In Texas, handguns can be carried at will; The governor signed the bill

SAN ANTONIO — In the shadow of the iconic Alamo and flanked by Republican state lawmakers and the leader of...

Media1 day ago

കിലോയ്ക്ക് 2.70 ലക്ഷം; ഏഴുമാങ്ങകള്‍ സംരക്ഷിക്കാന്‍ നാലുകാവല്‍ക്കാരും ആറുനായകളും

ജബൽപുർ:ലോകത്തിലെ ഏറ്റവുംവിലകൂടിയ മാമ്പഴങ്ങളിലൊന്നാണ് മിയാസാക്കി. പേര് കേൾക്കുംപോലെ ജപ്പാനിയാണ്. ഇത്ര വിലപിടിച്ചൊരു മാങ്ങ സ്വന്തം തോട്ടത്തിൽ ഉണ്ടാവുകയും നാടൊട്ടുക്കും അറിയുകയും ചെയ്താൽ എന്തുചെയ്യും. ശക്തമായ കാവൽ ഏർപ്പെടുത്തുകതന്നെയാണ്...

Trending