Connect with us
Slider

us news

തെക്കുപടിഞ്ഞാറൻ അമേരിക്കയിൽ ആയിരകണക്കിന് പക്ഷികൾ ചത്തുവീഴുന്നു

Published

on

കാലാവസ്ഥാ പ്രതിസന്ധിയുമായി ബന്ധപ്പെട്ട ഒരു ദേശീയ ദുരന്തമെന്ന് പക്ഷിശാസ്ത്രജ്ഞർ ഇതിനെ വിശേഷിപ്പിച്ചത് . ആയിരക്കണക്കിന് ദേശാടന പക്ഷികളാണ് തെക്ക്-പടിഞ്ഞാറൻ യുഎസിൽ വിശദീകരിക്കാൻ കഴിയാത്തവിധം മരിച്ചുവീഴുന്നത് എന്ന് ‘ദി ഗാർഡിയൻ’ പത്രം റിപ്പോർട് ചെയ്യുന്നു.

ന്യൂ മെക്സിക്കോ, കൊളറാഡോ, ടെക്സസ്, അരിസോണ, വടക്ക് നെബ്രാസ്ക എന്നിവിടങ്ങളിലുടനീളം വൻതോതിൽ “ആകാശത്ത് നിന്ന് വീഴുന്ന” പക്ഷി വർഗ്ഗങ്ങളിൽ ഫ്ലൈകാച്ചറുകൾ, കുരുവികൾ, കുയിൽ വർഗ്ഗത്തിൽപ്പെട്ട പക്ഷികൾ എന്നിവ ഉൾപ്പെടുന്നു. ‘ലക്ഷക്കണക്കിന് പറവകൾ ഇനിയും മരിക്കാനിടയുണ്ടെന്ന് ‘ ന്യൂ മെക്സിക്കോ സ്റ്റേറ്റ് യൂണിവേഴ്സിറ്റിയിലെ (എൻ‌എം‌എസ്‌യു) ബയോളജി വിഭാഗത്തിലെ പ്രൊഫസറായ മാർത്ത ഡെസ്മണ്ട് പറഞ്ഞു. “എന്റെ വീടിന് മുന്നിൽ വെറും രണ്ട് മൈൽ ദൂരത്തിൽ ഞാൻ ഒരു ഡസനിലധികം ശേഖരിച്ചു,” ഡെസ്മണ്ട് പറഞ്ഞു.

അലാസ്കയിലെയും കാനഡയിലെയും ശൈത്യമേഖലാ പ്രദേശങ്ങളിൽ നിന്ന് തെക്കോട്ട് പറക്കുന്ന ദേശാടന പക്ഷികൾ അമേരിക്കയുടെ തെക്ക്-പടിഞ്ഞാറ് കടന്ന് മധ്യ, തെക്കേ അമേരിക്കയിലെ ശൈത്യകാല മേഖലയിൽ എത്തുന്നു. ഈ കുടിയേറ്റ സമയത്ത് ഓരോ തവണയും അവർ യാത്ര തുടരുന്നതിന് മുമ്പ് ഏതാനും ദിവസങ്ങൾ കൂടുമ്പോൾ ഭക്ഷണം കഴിക്കേണ്ടത് നിർണായകമാണ്.

എന്നാൽ യുഎസിന്റെ പടിഞ്ഞാറൻ സംസ്ഥാനങ്ങളിലുടനീളമുള്ള അതിശക്തമായ കാട്ടുതീ വിഭവ സമൃദ്ധമായ തീരപ്രദേശങ്ങളിൽ നിന്ന് തങ്ങളുടെ കുടിയേറ്റം വഴിതിരിച്ചുവിടുകയും ഭക്ഷണവും വെള്ളവും കുറവുള്ള ചിഹുവാഹുവാൻ മരുഭൂമിയിലൂടെ ഉൾനാടുകളിലേക്ക് ഒരു പക്ഷെ ഇവ നീങ്ങുകയും ചെയ്തേക്കാം., അങ്ങനെ ആഹാരം ലഭിക്കാതെ പക്ഷികൾ പട്ടിണി യിലായി . “അവ അക്ഷരാർത്ഥത്തിൽ തൂവലും എല്ലുകളും മാത്രമാണ്,” പക്ഷികളുടെ ശവങ്ങൾ ശേഖരിക്കുന്ന എൻ‌എം‌എസ്‌യുവിലെ ബിരുദ വിദ്യാർത്ഥിയായ ആലിസൺ സലാസ് തന്റെ ട്വിറ്ററിൽ കുറിച്ചതിങ്ങനെയാണ്

us news

32 Christian Students Released from Captivity

Published

on

Nigeria – In the early hours of July 5, 2021, gunmen invaded Bethel Baptist High School, Damishi, in Chikun Local Government Area of Kaduna State, Nigeria, and kidnapped an estimated 153 students.

As of today, the News Agency of Nigeria (NAN) reports that the kidnappers have released 32 of the students, 28 of which were freed on Sunday and an additional four on Monday.

While the exact number of students kidnapped remains an estimate, authorities agree that over 80 children from Bethel Baptist High School remain in captivity.

Over 1,000 students have been abducted just this year—a sharp increase over previous years in what is a relatively new trend. The mass abduction of schoolchildren began in 2014 when the Islamist terror group Boko Haram abducted 276 mostly Christian girls from a school in Chibok.

We thank God for the release of these children to their parents and pray for the thousands who remain in captivity. We ask you to join us in praying for Nigeria, for the Lord to comfort those uncertain of their children’s whereabouts, and for those who persecute the church to find faith in Jesus Christ.
Sources:persecution

Continue Reading

us news

Church Buildings Burned in Canada and the United States

Published

on

Canada – A number of churches in the Canada and the United States have been vandalized by criminals, some of whom claim to be acting in response to recent revelations around the horrifying mistreatment of indigenous children in Canada at the hands of mostly Catholic-run schools. Officials are still investigating the incidents.

A Coptic Orthodox Church in Surrey, British Columbia in Canada was burned, adding to the now 45 churches attacked in Canada in recent weeks. The Coptic community is heavily persecuted in Egypt, and Christians often flee the region to escape persecution. Incidents like the recent vandalization of the church are a stark reminder of the community’s difficult history.

In the United States, protestors in Portland have vandalized four Catholic churches buildings in the last two months. Father George Kuforiji, pastor of St. Francis of Assisi Church vandalized last month, told the Catholic Sentinel that he was extremely saddened by the crimes to their church, which is “a community that has nothing to do with the graves.”

Matias Perttula, Director of Advocacy at International Christian Concern, also commented on the incidents, saying, “The attacks on Churches in Canada and the United States are a sobering reminder of the growing anti-religious and anti-Christian hatred in the West. The lack of severe condemnation of the attacks from public leaders is disheartening and more needs to be done. History is filled with difficult memories of atrocities and crimes that mankind has committed against each other, but the response to the painful history must be measured and productive. Burning down churches is not the answer. It is evil, wrong and only perpetuates a climate of hatred.”

Ambassador Sam Brownback, who served as Ambassador for International Religious Freedom for the Trump Administration recently called the current time “the most persecuted era of Christianity in the history of mankind.” Christians are the most persecuted religious group in the world with over 300 million Christians facing persecution.
Sources:persecution

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

us news10 hours ago

32 Christian Students Released from Captivity

Nigeria – In the early hours of July 5, 2021, gunmen invaded Bethel Baptist High School, Damishi, in Chikun Local...

us news10 hours ago

Church Buildings Burned in Canada and the United States

Canada – A number of churches in the Canada and the United States have been vandalized by criminals, some of...

Media11 hours ago

ഹയര്‍ സെക്കന്‍ഡറി പരീക്ഷാഫലം ഇന്ന് പ്രഖ്യാപിക്കും

തിരുവനന്തപുരം: സംസ്ഥാനത്തെ ഹയര്‍ സെക്കന്‍ഡറി പരീക്ഷാഫലം ഇന്ന് പ്രഖ്യാപിക്കും. ഉച്ചയ്ക്ക് മൂന്നിന് പൊതുവിദ്യാഭ്യാസ മന്ത്രി വി ശിവന്‍കുട്ടിയാണ് പരീക്ഷാഫലം പ്രഖ്യാപിക്കുക. കഴിഞ്ഞ ദിവസം പരീക്ഷാ ബോര്‍ഡ് ചേര്‍ന്ന്...

Business11 hours ago

Shopping malls in Oman will be cashless from next year

Muscat: Shops, businesses and other commercial activities will need to provide cashless payment options to customers, with effect from January...

Media11 hours ago

University of Illinois opens office in India

URBANA — The University of Illinois system is setting up offices in India to help recruit students and build relationships...

Media1 day ago

ക്രിസ്ത്യന്‍, ഉൾപ്പെടെയുള്ള ന്യൂനപക്ഷ വിഭാഗങ്ങൾക്ക് സംവരണം വേണ്ടെന്ന ഹര്‍ജി ഹൈക്കോടതി തള്ളി

സംവരണ ആനുകൂല്യങ്ങൾ ക്രിസ്ത്യന്‍, ഉൾപ്പെടെയുള്ള മത ന്യൂനപക്ഷ വിഭാഗങ്ങൾക്ക് നല്‍കുന്നത് ചോദ്യം ചെയ്ത്കൊണ്ട് കൊച്ചിയിലെ ഹിന്ദു സേവാകേന്ദ്രം സമര്‍പ്പിച്ച ഹര്‍ജി ഹൈക്കോടതി തള്ളി.ലത്തീന്‍ കത്തോലിക്കര്‍, ക്രിസ്ത്യന്‍ നാടാര്‍,...

Trending