Connect with us
Slider

us news

തെക്കുപടിഞ്ഞാറൻ അമേരിക്കയിൽ ആയിരകണക്കിന് പക്ഷികൾ ചത്തുവീഴുന്നു

Published

on

കാലാവസ്ഥാ പ്രതിസന്ധിയുമായി ബന്ധപ്പെട്ട ഒരു ദേശീയ ദുരന്തമെന്ന് പക്ഷിശാസ്ത്രജ്ഞർ ഇതിനെ വിശേഷിപ്പിച്ചത് . ആയിരക്കണക്കിന് ദേശാടന പക്ഷികളാണ് തെക്ക്-പടിഞ്ഞാറൻ യുഎസിൽ വിശദീകരിക്കാൻ കഴിയാത്തവിധം മരിച്ചുവീഴുന്നത് എന്ന് ‘ദി ഗാർഡിയൻ’ പത്രം റിപ്പോർട് ചെയ്യുന്നു.

ന്യൂ മെക്സിക്കോ, കൊളറാഡോ, ടെക്സസ്, അരിസോണ, വടക്ക് നെബ്രാസ്ക എന്നിവിടങ്ങളിലുടനീളം വൻതോതിൽ “ആകാശത്ത് നിന്ന് വീഴുന്ന” പക്ഷി വർഗ്ഗങ്ങളിൽ ഫ്ലൈകാച്ചറുകൾ, കുരുവികൾ, കുയിൽ വർഗ്ഗത്തിൽപ്പെട്ട പക്ഷികൾ എന്നിവ ഉൾപ്പെടുന്നു. ‘ലക്ഷക്കണക്കിന് പറവകൾ ഇനിയും മരിക്കാനിടയുണ്ടെന്ന് ‘ ന്യൂ മെക്സിക്കോ സ്റ്റേറ്റ് യൂണിവേഴ്സിറ്റിയിലെ (എൻ‌എം‌എസ്‌യു) ബയോളജി വിഭാഗത്തിലെ പ്രൊഫസറായ മാർത്ത ഡെസ്മണ്ട് പറഞ്ഞു. “എന്റെ വീടിന് മുന്നിൽ വെറും രണ്ട് മൈൽ ദൂരത്തിൽ ഞാൻ ഒരു ഡസനിലധികം ശേഖരിച്ചു,” ഡെസ്മണ്ട് പറഞ്ഞു.

അലാസ്കയിലെയും കാനഡയിലെയും ശൈത്യമേഖലാ പ്രദേശങ്ങളിൽ നിന്ന് തെക്കോട്ട് പറക്കുന്ന ദേശാടന പക്ഷികൾ അമേരിക്കയുടെ തെക്ക്-പടിഞ്ഞാറ് കടന്ന് മധ്യ, തെക്കേ അമേരിക്കയിലെ ശൈത്യകാല മേഖലയിൽ എത്തുന്നു. ഈ കുടിയേറ്റ സമയത്ത് ഓരോ തവണയും അവർ യാത്ര തുടരുന്നതിന് മുമ്പ് ഏതാനും ദിവസങ്ങൾ കൂടുമ്പോൾ ഭക്ഷണം കഴിക്കേണ്ടത് നിർണായകമാണ്.

എന്നാൽ യുഎസിന്റെ പടിഞ്ഞാറൻ സംസ്ഥാനങ്ങളിലുടനീളമുള്ള അതിശക്തമായ കാട്ടുതീ വിഭവ സമൃദ്ധമായ തീരപ്രദേശങ്ങളിൽ നിന്ന് തങ്ങളുടെ കുടിയേറ്റം വഴിതിരിച്ചുവിടുകയും ഭക്ഷണവും വെള്ളവും കുറവുള്ള ചിഹുവാഹുവാൻ മരുഭൂമിയിലൂടെ ഉൾനാടുകളിലേക്ക് ഒരു പക്ഷെ ഇവ നീങ്ങുകയും ചെയ്തേക്കാം., അങ്ങനെ ആഹാരം ലഭിക്കാതെ പക്ഷികൾ പട്ടിണി യിലായി . “അവ അക്ഷരാർത്ഥത്തിൽ തൂവലും എല്ലുകളും മാത്രമാണ്,” പക്ഷികളുടെ ശവങ്ങൾ ശേഖരിക്കുന്ന എൻ‌എം‌എസ്‌യുവിലെ ബിരുദ വിദ്യാർത്ഥിയായ ആലിസൺ സലാസ് തന്റെ ട്വിറ്ററിൽ കുറിച്ചതിങ്ങനെയാണ്

us news

Police in Pakistan Drop Charges Against Men Accused of Abducting 12-Year-Old Christian Girl

Published

on

Pakistan – According to the Daily Mail, police in Pakistan dropped criminal charges against three Muslim men accused of kidnapping and abusing a 12-year-old Christian girl. Evidence shows that the Muslim men held the abducted Christian minor in captivity by chaining her up for five months and treating her like a slave.

On December 5, police recovered Farah Shaheen, a 12-year-old Christian girl who was abducted from her family in June. Human rights activists reported Shaheen had marks of abuse on her body and was transferred to a shelter home by local courts.

“Officials first brought [Shaheen] to the police station after negotiations with the criminals,” Lala Robin Daniel, a local activist, told the Union of Catholic Asian News (UCAN). “Her ankles and feet were wounded. They were bandaged at the police station. She was in trauma and couldn’t talk about the torture.”

Shaheen’s parents reported to police that three Muslims, including 45-year-old Khizar Hayat, abducted Shaheen from their home on June 25. After the abduction, Shaheen’s parents claim their daughter was forcefully married to Hayat and converted to Islam.

“Her marriage, forceful conversion, and injured feet speak of the horror,” Daniel later posted on social media. “Underage girls from religious minorities are unsafe due to faulty and incomplete lawmaking. Police, judiciary, and weak laws make fun of poor parents.”

According to the Daily Mail, authorities dropped the charges against the three Muslim men after Shaheen testified that she willingly married her abductor. Shaheen’s family argued she is traumatized and fears retribution from her abductors if she gives testimony against them.

According to a 2014 study by the Movement for Solidarity and Peace Pakistan, an estimated 1,000 Christian and Hindu women are abducted, forcefully married, and forcefully converted every year. Many of the victims are minors. Sexual assaults and fraudulent marriages are used by perpetrators to entrap victims and authorities are often complicit.

The issue of religion is injected into cases of sexual assault to place victims from religious minority communities at a disadvantage. Playing upon religious biases, perpetrators know they can cover up and justify their crimes by introducing an element of religion.
Sources:persecution

Continue Reading

us news

1,500-year-old ‘Christ, born of Mary’ inscription discovered in Israel

Published

on

A 1,500-year-old plaque that reads ‘Christ, born of Mary’ in ancient Greek that once sat above a doorway to ward off evil spirits has been unearthed in northern Israel

The phrase was used by Christians to protect themselves against the ‘evil eye,’ which was an ancient curse from Greek and Roman cultures that would bring misfortune on unsuspecting individuals.

The inscription was uncovered during an excavation of a once-magnificent church that had elaborate mosaic tiling with intricate geometric designs and was built in the Byzantine or Early Islamic period.

The building was discovered during a salvage dig prior to a new road construction project in the area – Israel requires archaeologists and volunteers investigate an area before construction can start.

Christianity became a prominent religion in Israel during the Byzantine era after the Roman Empire took hold of the country.

This siege resulted in numerous Christian churches and monasteries being constructed across the Hebrew nation.

The latest discovery was uncovered in the et-Taiyiba village on the northeast side of Jezreel Valley between the modern cities of Afula and Beit Shean.

Dr Walid Atrash of the Israel Antiquities Authority said: ‘This is the first evidence of the Byzantine church’s existence in the village of et-Taiyiba and it adds to other finds attesting to the activities of Christians who lived in the region.’

The inscribed stone is believed to have been a ‘recycled’ object that was moved from one location to the now-fallen church.

Yardenna Alexandre, an archaeologist at the Israel Antiquities Authority told The Media Line: ‘This is a special find because the inscription enables us to recognize it came from a church and not a monastery from that period.’

Churches greeted and blessed believers at their entrance, whereas monasteries did not, so it is clear that the inscription comes from a church.

‘This is a village church, rather than a monastery church, which in general were not open to the public during that period,’ Alexandre said.

She explained that the stunning mosaic floors also show symbols used by Christians when decorating, such as crosses and geometric shapes.

According to excavation directors Tzachi Lang and Kojan Haku of the Israel Antiquities Authority, ‘The excavation yielded finds from a variety of periods, shedding light on the long settlement sequence at et-Taiyiba in the valley, and on its status among the local settlements.’

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

us news2 hours ago

Police in Pakistan Drop Charges Against Men Accused of Abducting 12-Year-Old Christian Girl

Pakistan – According to the Daily Mail, police in Pakistan dropped criminal charges against three Muslim men accused of kidnapping...

Mobile3 hours ago

Google Says New Law Would Be the End of Search Services In Australia

The Australian government is considering a mandatory code of conduct for bargaining between Aussie news media and large digital platforms....

us news3 hours ago

1,500-year-old ‘Christ, born of Mary’ inscription discovered in Israel

A 1,500-year-old plaque that reads ‘Christ, born of Mary’ in ancient Greek that once sat above a doorway to ward...

Health4 hours ago

ആരോഗ്യ സേതു ആപ്പിലൂടെ വാക്സിൻ സ്വീകരണത്തിന് സ്വയം രജിസ്ട്രേഷൻ സൗകര്യം

ആരോഗ്യ സേതു ആപ്പിലൂടെ വാക്സിൻ സ്വീകരണത്തിന് സ്വയം രജിസ്ട്രേഷൻ സൗകര്യം. അരോഗ്യപ്രവർത്തകർക്കുള്ള വാക്സിനുകൾ വിതരണം ചെയ്തുകഴിഞ്ഞാൽ പൊതുജനങ്ങൾക്ക് ആപ്പിലൂടെ വാക്സിനു വേണ്ടി രജിസ്റ്റർ ചെയ്യാൻ സാധിക്കും. എംപവേർഡ്...

us news4 hours ago

Hungary to seize tech companies restricting Christian faith

The minister said she would meet the Hungarian competition watchdog this week to discuss possible penalties for what she described...

Media4 hours ago

വാടക വീട്ടിലുള്ളവര്‍ക്കും ഇനി റേഷന്‍ കാര്‍ഡ് : ഭക്ഷ്യവകുപ്പു മന്ത്രി പി തിലോത്തമന്‍

തൃശൂര്‍: സംസ്ഥാനത്ത് ഇനി മുതല്‍ വാടക വീട്ടില്‍ താമസിക്കുന്നവര്‍ക്കും റേഷന്‍ കാര്‍ഡ്. കാര്‍ഡിന് അപേക്ഷിക്കുന്നവര്‍ വാടകക്കരാര്‍ കാണിച്ച്‌ അപേക്ഷിച്ചാല്‍ കാര്‍ഡ് ലഭ്യമാകും. ഭക്ഷ്യ പൊതുവിതരണ വകുപ്പ് മന്ത്രി...

Trending