Connect with us
img-4
1
151
151 - copy
logo-full

us news

പീഡിത ക്രൈസ്തവര്‍ക്ക് വേണ്ടി സഹായം, ലഭ്യത ഉറപ്പാക്കാന്‍ പ്രത്യേക വിഭാഗം: യൂറോപ്പിനു മാതൃകയായ ഹംഗറി വീണ്ടും ശ്രദ്ധാകേന്ദ്രം

Published

on

ബുഡാപെസ്റ്റ്: അടിച്ചമര്‍ത്തപ്പെടുന്ന പീഡിത ക്രൈസ്തവരെ സഹായിക്കുക എന്നത് ധാര്‍മ്മിക ഉത്തരവാദിത്വമായി കണക്കാക്കിയും ക്രിസ്തീയ മൂല്യങ്ങള്‍ക്ക് ശക്തമായ പിന്തുണ കൊടുക്കുന്ന ഹംഗറി സര്‍ക്കാര്‍ വീണ്ടും ക്രിസ്തീയ മാധ്യമങ്ങളില്‍ ചര്‍ച്ചയാകുന്നു. വാഷിംഗ്‌ടണില്‍വെച്ച് നടന്ന ‘ഇന്റര്‍നാഷ്ണല്‍ റിലീജിയസ് ഫ്രീഡം’ ഉച്ചകോടിയ്ക്കു പിന്നാലെ സി.ബി.എന്‍ ന്യൂസിന് നല്‍കിയ അഭിമുഖത്തില്‍ പീഡിത ക്രൈസ്തവര്‍ക്ക് വേണ്ടിയുള്ള ഹംഗറി സര്‍ക്കാരിന്റെ സ്റ്റേറ്റ് സെക്രട്ടറി ട്രിസ്റ്റാന്‍ അസ്ബേജ് രാഷ്ട്രത്തിന്റെ ക്രിസ്തീയ മൂല്യങ്ങള്‍ സംരക്ഷിക്കുമെന്ന്‍ ആവര്‍ത്തിച്ചിരിന്നു. ക്രൈസ്തവരാണ് ലോകത്ത് ഏറ്റവുമധികം പീഡനത്തിന് ഇരയാകുന്ന മതവിഭാഗമെന്ന് പറഞ്ഞ അസ്ബേജ് മാനുഷികാന്തസിന്റേയും, സ്വാതന്ത്ര്യത്തിന്റേയും, സംരക്ഷണത്തിന്റെ ഭാഗമായി ക്രിസ്തീയ വിശ്വാസത്തിനും, ബൈബിളിനും രാഷ്ട്രീയ നയത്തില്‍ പ്രാമുഖ്യം നല്‍കുവാനാണ് തങ്ങളുടെ ശ്രമമെന്നും കൂട്ടിച്ചേര്‍ത്തു.

യേശുവിലുള്ള വിശ്വാസത്തിന്റെ പേരില്‍ 3.4 കോടി ക്രിസ്ത്യാനികള്‍ ലോകമെമ്പാടുമായി പീഡിപ്പിക്കപ്പെടുന്നുണ്ടെന്ന്‍ അസ്ബേജ് ചൂണ്ടിക്കാട്ടി. കഴിഞ്ഞ നാലു വര്‍ഷങ്ങള്‍ക്കിടയില്‍ ഇറാഖിലെ ടെല്‍സ്കുഫ്‌ നഗരത്തിലും, ലെബനോനിലുമായി 67 ദേവാലയങ്ങളുടെ പുനരുദ്ധരണം ഉള്‍പ്പെടെ ഇരുപത്തിഅയ്യായിരത്തോളം ക്രിസ്ത്യാനികളെ സഹായിക്കുവാനും തങ്ങള്‍ക്ക് കഴിഞ്ഞു. അധിനിവേശകാലത്ത് ദേവാലയങ്ങള്‍ ഉള്‍പ്പെടെ തൊള്ളായിരത്തോളം ക്രൈസ്തവ കെട്ടിടങ്ങള്‍ നശിപ്പിക്കപ്പെട്ടിട്ടുണ്ട്. ‘ഡോട്ടര്‍ ഓഫ് ഹംഗറി’ എന്ന തങ്ങളുടെ പദ്ധതിയിലൂടെ പലായനം ചെയ്ത ആയിരത്തിമുന്നൂറോളം കുടുംബങ്ങളില്‍ ആയിരം കുടുംബങ്ങളെ തിരികെ കൊണ്ടുവരുവാന്‍ കഴിഞ്ഞുവെന്നും അദ്ദേഹം പറഞ്ഞു.

‘ഹംഗറി ഹെല്‍പ്സ്’ എന്ന പദ്ധതിയിലൂടെ പീഡിത ക്രിസ്ത്യാനികളെ സഹായിക്കുന്നതിനുള്ള ചുമതല അസ്ബേജിലാണ് നിക്ഷിപ്തമായിരിക്കുന്നത്. അമേരിക്കയിലെ ഡെപ്യൂട്ടി സെക്രട്ടറിക്കുള്ള സ്ഥാനമാണ് ഹംഗറി സര്‍ക്കാരില്‍ അസ്ബേജിനുള്ളത്. വിവാഹം പുരുഷനും സ്തീയും തമ്മിലുള്ളതാണെന്ന്‍ തങ്ങളുടെ ഭരണഘടനയിലൂടെ സ്ഥിരീകരിച്ചിട്ടുണ്ട്. ഗര്‍ഭധാരണം മുതലുള്ള ജീവന്‍ സംരക്ഷിക്കപ്പെടേണ്ടതാണെന്നും അസ്ബേജ് പറഞ്ഞു. കുടുംബത്തിന്റേയും, വിവാഹത്തിന്റേയും വിശുദ്ധിയും ഹംഗറിയുടെ നയത്തില്‍ ഉള്‍പ്പെടുന്നുണ്ട്. അമ്മ ഒരു സ്ത്രീയായിരിക്കണമെന്നും, പിതാവ് ഒരു പുരുഷനായിരിക്കണമെന്നും നിഷ്കര്‍ഷിക്കുന്ന ഭരണഘടനാ ഭേദഗതി സമീപകാലത്ത് ഹംഗറി പാസാക്കിയിരിന്നു. സ്വവര്‍ഗ്ഗ ബന്ധങ്ങളെ പൂര്‍ണ്ണമായും തള്ളിക്കളഞുക്കൊണ്ട് ക്രിസ്തീയ കുടുംബ സങ്കല്‍പ്പത്തിന് പ്രാധാന്യം നല്‍കിയ ഹംഗറിയുടെ നിലപാടിന് ക്രൈസ്തവരുടെ നിറഞ്ഞ കൈയടിയാണ് ലഭിച്ചത്.

അതേസമയം താലിബാന്‍ ഭീകരര്‍ സൃഷ്ട്ടിച്ച കടുത്ത അരക്ഷിതാവസ്ഥയില്‍ അഫ്ഗാനിസ്ഥാനിലെ ക്രൈസ്തവ ന്യൂനപക്ഷങ്ങളുടെ സംരക്ഷണത്തിന് വേണ്ടി ഹംഗറി എന്തു തീരുമാനമെടുക്കുമെന്ന് ഉറ്റുനോക്കുകയാണ് ക്രൈസ്തവ ലോകം.
കടപ്പാട് :പ്രവാചക ശബ്ദം

us news

Taliban are carrying out mass executions, says Christian missionary helping Afghans

Published

on

Less than a month after the U.S. troops withdrew troops from Afghanistan, the Taliban have started arresting, and in some instances executing, people they perceive as their enemies. Recent photos and video suggest they’re killing as many as 30 to 40 at a time, Christian missionary David Eubank, a former U.S. Army Special Forces and Ranger officer, said in a media interview.

The way the United States pulled out is “dishonorable, and a horrible breaking of promises … and leaving thousands of people behind that we promised we’d take out with us including American citizens,” Eubank, who is from Free Burma Rangers and provides humanitarian services in war-torn areas, told CBN News.

In some instances, the pull-out has been “cowardly,” he continued, speaking from Tajikistan, which neighbors Afghanistan and where many Afghans are arriving after fleeing the Taliban.

“Taliban are hunting down people right now, trying to get all the names of anyone they perceive as an enemy,” Eubank said, adding that the enemies include “people who work with the U.S. government, people who are with other governments, people who work with non-governmental organizations they don’t agree with.”

Eubank, who is in Tajikistan to help Afghans, also said that “many have been executed. … I’ve seen recent photos of 30 to 40 people [being executed].”

Eubank clarified that he doesn’t know the scale of the killings or the arrests, “but I believe it’s countrywide now.”

The Taliban are allowing American citizens who have identity cards to escape, he continued, adding that “anyone who doesn’t have papers, anyone they perceive as an enemy, they are going to arrest them, and, in many cases, execute them.”

The people in Afghanistan “are in terror,” Eubank added.

According to its website, Free Burma Rangers have helped 1.5 million displaced persons to date who would have otherwise died.

In an interview with The Christian Post last year, Eubank shared: “I am motivated by what Jesus does for me and want to share His love and encourage people to follow Him. We are not to be led by comfort, fear or pride, but go in the love God gives us. We go into areas of direct combat to save lives and share love.”

Following the drawing down of U.S. troops in Afghanistan, the Taliban quickly seized control of much of the country, taking the capital Kabul last month and forcing the government to flee.

The U.S.-based persecution watchdog International Christian Concern warned last week that as the Taliban is cracking down on protests and journalists, concerns are also being raised among religious minorities of increased oppression and persecution because the Taliban have promised strict enforcement of Sharia law.

Almost all Afghan Christians — estimated to be between 8,000 and 12,000 — are converts from Islam and remain largely closeted and hidden from the public eye due to severe persecution.

“Their status as converts makes Afghan Christians direct targets for persecution by both extremist groups and society in general,” ICC reports. “In Afghanistan, leaving Islam is considered extremely shameful and converts can face dire consequences if their conversion is discovered.”
Sources:Christian Post

Continue Reading

us news

ICC report on religious persecution of Christians in China over the past year

Published

on

International Christian Concern (ICC) has just published a new report on persecution in China. In it, ICC lists and analyzes over 100 incidents of Christian persecution between July 2020 and June 2021, a period marked by a significant campaign by the Chinese government to forcefully convert independent religious organizations into mechanisms of the Chinese Communist Party (CCP).

This forceful assimilation—also called Sinicization—has continued to intensify since it was introduced as part of the Four Requirements campaign launched in 2018. Since then, the government has only increased its attempts to use the Church for political purposes. It has gone as far as converting church buildings into propaganda centers and even regulating the content of sermons in order to promote communist party values.

Three-Self churches are part of the legal framework the CCP uses to systemically curb Christianity, including Catholicism. If a church is not registered as a state-sanctioned church, it is violating the law and the CCP can step in at any time to shut it down, prosecute individuals, and put enormous social pressure on attendees. As described in last year’s report, registered churches are at the mercy of laws that were passed entirely in contradiction to the constitution and enforced by multiple departments, bureaus, and agencies using them to suppress house church activity.

A significant trend throughout the past year was church raids. In them, not only were churches shut down or demolished, but pastors and church attendees were often arrested. One example of a church raid was in September 2020, in Sichuan province, when China’s Public Security Bureau of Nanbu deployed over 30 police officers to raid an underground Protestant house church, known as Sola Fide. When police arrived on the scene, they arrested 50 Sola Fide members. Throughout this process, the police tore down crosses and other Christian symbols and destroyed hymnals and Bibles.

With the intensified crackdown against churches, both state-vetted and underground, there is no longer a safe place to be a Christian in China. Almost every province in China has seen an increase in Christian persecution over the last year.

The Religious Affairs Bureau and the CCP have a single goal: to prevent religious influence from threatening their communist control.

Gina Goh, ICC’s Regional Manager for Southeast Asia, said, “China tightening down on people of faith comes as no surprise to observers. What is concerning is the depth and width of persecution and that it continues to expand. From Xinjiang to Sichuan, from state-sanctioned groups to underground churches, from verbal threats to imprisonment, believers in China are constantly watched and persecuted, as documented in ICC’s latest incident report. The international community should not appease Beijing and let it get away with its blatant disregard for human rights.”

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

us news18 hours ago

Taliban are carrying out mass executions, says Christian missionary helping Afghans

Less than a month after the U.S. troops withdrew troops from Afghanistan, the Taliban have started arresting, and in some...

Media19 hours ago

സി.ബി.എസ്.ഇ പത്ത്, പതിനൊന്ന് ക്ലാസുകളിലെ ഒന്നാം ടേം പരിക്ഷ നവംബറിൽ നടത്തും

തിരുവനന്തപുരം: സി.ബി.എസ്.ഇ പത്ത്, പതിനൊന്ന് ക്ലാസുകളിലെ ഒന്നാം ടേം പരിക്ഷ നവംബറിൽ. മൾട്ടിപ്പിൾ ചോയ്സ് ഒപ്റ്റിക്കൽ മാർക്ക് റെക​ഗ്നിഷൻ (MCQ-OMR) ചോദ്യ പേപ്പറുകൾ ഉപയോഗിച്ചാകും പരീക്ഷ നടത്തുക....

Media19 hours ago

അവധിക്കുപോയ തൊഴിലാളികളെ പിരിച്ചുവിടരുതെന്ന് നിർദേശം

ദുബായ്: അവധിയെടുത്ത് നാട്ടിലേക്ക് പോയ തൊഴിലാളികളെ ജോലിയിൽനിന്ന്‌ പിരിച്ചുവിടരുതെന്ന് ദുബായ് മാനവ വിഭവശേഷി സ്വദേശിവത്‌കരണ മന്ത്രാലയം അറിയിച്ചു. സ്വകാര്യ മേഖലയിൽ സന്തുലിതാവസ്ഥ നിലനിർത്താൻ തൊഴിലാളികളും തൊഴിലുടമകളും പരസ്പരം...

Media19 hours ago

India’s Supreme Court Dismisses False Forced Conversion Charges Against Catholic Priest

India – According to the Union of Catholic Asian News (UCAN), India’s Supreme Court has dismissed charges of forced conversion...

us news19 hours ago

ICC report on religious persecution of Christians in China over the past year

International Christian Concern (ICC) has just published a new report on persecution in China. In it, ICC lists and analyzes...

Media2 days ago

ബ്രിട്ടീഷ് കാലത്തെ സംഗീതം വേണ്ട; ഇന്ത്യന്‍ സൈനിക ബാന്‍ഡുകള്‍ക്ക് ഇനി ഹിന്ദിയിലുള്ള സ്വന്തം ഗാനം

ന്യൂഡൽഹി: സൈനിക-ദേശീയ ആഘോഷങ്ങളുടെ ചടങ്ങുകൾക്കൊടുവിൽ സൈനിക ബാൻഡുകൾക്ക് അവതരിപ്പിക്കാനായി ഇനി പുതിയ ഗാനം. നിലവിൽ ഉപയോഗിക്കുന്ന ബ്രിട്ടീഷ് കാലത്തിൻറെ തുടർച്ചയായ സംഗീതത്തിനു പകരം രാജ്യത്തിൻറെ സ്വന്തം ഗാനം...

Trending