Connect with us
Slider

Mobile

ഗൂഗിള്‍ പ്ലേ സ്റ്റോര്‍ അവാര്‍ഡുകള്‍ പ്രഖ്യാപിച്ചു; സ്ലീപ്പ് ബൈ വൈസ ഈ വര്‍ഷത്തെ മികച്ച ആപ്പ്

Published

on

2020-ലെ ഗൂഗിൾ പ്ലേ അവാർഡുകൾ പ്രഖ്യാപിച്ചു. ഇത്തവണ പ്രാദേശിക തലത്തിലുള്ള പുരസ്കാര പട്ടികയാണ് നൽകിയിരിക്കുന്നത്. അതുകൊണ്ട് ഓരോ രാജ്യങ്ങളിലും ജേതാക്കളിൽ മാറ്റമുണ്ടാവും. 2020 വർഷത്തെ ഏറ്റവും മികച്ച ആപ്ലിക്കേഷനായി ‘സ്ലീപ്പ് ബൈ വൈസ’ ( Sleep by Wysa) തിരഞ്ഞെടുക്കപ്പെട്ടു. ‘ലെജെന്റ്സ് ഓഫ് റുനെറ്റെറ’ ആണ് ഏറ്റവും മികച്ച ഗെയിം.

ആപ്പിനുള്ള യൂസേഴ്സ് ചോയ്സ് അവാർഡ് വേർഡ്, എക്സൽ, പവർപോയിന്റ് പോലുള്ള മൈക്രോസോഫ്റ്റ് ഓഫീസ് ആപ്ലിക്കേഷനുകൾക്കാണ്. മികച്ച ഗെയിമിനുള്ള യൂസേഴ്സ് ചോയ്സ് അവാർഡ് വേൾഡ് ക്രിക്കറ്റ് ചാമ്പ്യൻഷിപ്പ് 3 – ഡബ്ല്യുസിസി3 എന്ന ഗെയിമിനാണ്.

മനോഹരമായി രൂപകൽപന ചെയ്യുകയും നടപ്പിലാക്കുകയും ചെയ്ത ആപ്ലിക്കേഷനാണ് സ്ലീപ്പ് സ്റ്റോറീസ് ഫോർ കാം സ്ലീപ്പ്- മീഡിയേറ്റ് വിത്ത് വൈസ എന്ന് ഗൂഗിൾ വിലയിരുത്തുന്നു. മനസ് ശാന്തമാക്കാനും മികച്ച ഉറക്കം ലഭിക്കാനും ഉപയോക്താക്കളെ സഹായിക്കുന്ന ആപ്ലിക്കേഷനാണിത്. കോവിഡ് വ്യാപന കാലത്ത് ഏറെ സ്വീകാര്യത നേടാൻ ഈ ആപ്ലിക്കേഷന് സാധിച്ചിട്ടുണ്ട്. അമേരിക്കയിലും സ്ലീപ്പ് വിത്ത് വൈസയാണ് മികച്ച ആപ്പ്.

എപ്പിക് ഗെയിംസ് വികസിപ്പിച്ച ഗെയിം ആപ്ലിക്കേഷനാണ് ലെജെന്റ്സ് ഓഫ് റുനെറ്റെറ. ആപ്ലിക്കേഷനുകൾ, ഗെയിമുകൾ എന്നീ വിഭാഗങ്ങൾക്ക് പുറമെ ‘ബെസ്റ്റ് എവരിഡെ എസൻഷ്യൽ’ , ബെസ്റ്റ് പേഴ്സണൽ ഗ്രോത്ത്, ബെസ്റ്റ് ഫൺ, ബെസ്റ്റ് പ്പ് ഫോർ ഗുഡ്, ബെസ്റ്റ് ഹിഡൻ ജെംസ് ഓഫ് 2020 പോലെ നിരവധി വിഭാഗങ്ങളിൽ പുരസ്കാരങ്ങൾ നൽകിയിട്ടുണ്ട്.

Mobile

സ്റ്റാറ്റസായി കാര്യങ്ങള്‍ പറഞ്ഞ് വാട്ട്സ്ആപ്പ്; ‘നിങ്ങളുടെ ചാറ്റ് ഞങ്ങള്‍ കാണില്ല’

Published

on

ദില്ലി:സ്വകാര്യനയത്തിന്‍റെ പേരില്‍ ഏറെ പ്രതിസന്ധിയിലായ വാട്ട്സ്ആപ്പ് എല്ലാ വാട്ട്സ്ആപ്പ് ഉപയോക്താക്കള്‍ക്കും വ്യക്തിപരമായി സന്ദേശം അയക്കുന്നു. വാട്ട്സ്ആപ്പിലെ സ്റ്റാറ്റസ് സെക്ഷനിലാണ് വാട്ട്സ്ആപ്പ് പ്രത്യേക സന്ദേശം പ്രദര്‍ശിപ്പിക്കുന്നത്. സ്റ്റാറ്റസില്‍ ആദ്യം നിങ്ങളുടെ സ്റ്റാറ്റസ് എന്നാണ് കാണിക്കുക അതിന് താഴെ റീസന്‍റ് അപ്ഡേറ്റില്‍ ആദ്യത്തെ സ്റ്റാറ്റസായി വാട്ട്സ്ആപ്പ് എന്ന് കാണാം. ഇത് തുറന്നു നോക്കുമ്പോഴാണ് നാല് സ്റ്റാറ്റസുകളായി വാട്ട്സ്ആപ്പ് കാര്യങ്ങള്‍ വിശദീകരിക്കുന്നത്.

ഉപയോക്താക്കളുടെ സ്വകാര്യത സംരക്ഷിക്കാൻ പ്രതിജ്ഞാബദ്ധമാണെന്നും സ്വകാര്യ സംഭാഷണങ്ങൾ സുരക്ഷിതമായിരിക്കുമന്നും പറയുന്നു. മെസേജുകൾ എൻ‌ക്രിപ്റ്റ് ചെയ്യുന്നതിനാൽ ആരുടെയും സ്വകാര്യ സംഭാഷണങ്ങൾ വായിക്കുകയോ കേൾക്കുകയോ ചെയ്യുന്നില്ലെന്നും വാട്ട്സ്ആപ്പിന്‍റെ സ്റ്റാറ്റസ് പറയുന്നു. വാട്ട്സ്ആപ്പിന് നിങ്ങൾ ഷെയർ ചെയ്ത ലൊക്കേഷൻ കാണാൻ കഴിയില്ല. വാട്‌സാപ് നിങ്ങളുടെ കോൺ‌ടാക്റ്റുകൾ ഫെയ്സ്ബുക്കുമായി പങ്കിടുന്നില്ലെന്നും സ്റ്റാറ്റസിന്റെ മൂന്നാമത്തെയും നാലാമത്തെയും സ്ലൈഡിൽ പറയുന്നുണ്ട്.

അതേ സമയം സ്വ​കാ​ര്യ ന​യം ന​ട​പ്പാ​ക്കു​ന്ന​ത് വാട്ട്സ്ആപ്പ് മേ​യ് മാ​സം 15 വ​രെ നീ​ട്ടി​വ​ച്ചു. രാ​ജ്യാ​ന്ത​ര ത​ല​ത്തി​ലെ പ്ര​തി​ഷേ​ധം ക​ണ​ക്കി​ലെ​ടു​ത്താ​ണ് തീ​രു​മാ​നം. തെ​റ്റി​ദ്ധാ​ര​ണ​ക​ൾ മാ​റ്റാ​ൻ ന​ട​പ​ടി എ​ടു​ക്ക​മെ​ന്ന് ക​മ്പ​നി അ​റി​യി​ച്ചു. വ്യ​ക്തി​ഗ​ത സ​ന്ദേ​ശ​ങ്ങ​ൾ എ​ല്ലാ​യ്പ്പോ​ഴും എ​ൻ‌​ക്രി​പ്റ്റ് ചെ​യ്തി​ട്ടു​ണ്ടെ​ന്നും അ​ത് സ്വ​കാ​ര്യ​മാ​യി തു​ട​രു​മെ​ന്നും വാട്ട്സ്ആപ്പ് പ​റ​യു​ന്നു. ഫേ​സ്ബു​ക്കു​മാ​യി ഡാ​റ്റ പ​ങ്കി​ടു​ന്ന രീ​തി പു​തി​യ​ത​ല്ലെ​ന്നും ഇ​ത് വി​പു​ലീ​ക​രി​ക്കാ​ൻ പോ​കു​ന്നി​ല്ലെ​ന്നും ക​മ്പ​നി കൂ​ട്ടി​ച്ചേ​ർ​ത്തു.

വി​വ​ര​ങ്ങ​ൾ കൈ​മാ​റു​മെ​ന്ന വാ​ട്സ്ആ​പ്പി​ന്‍റെ പു​തി​യ ന​യം പ്ര​ഖ്യാ​പി​ച്ച​തോ​ടെ വാ​ട്സ്ആ​പ്പി​ൽ​നി​ന്ന് കൂ​ട്ട​പ്പ​ലാ​യ​നം ന​ട​ന്നി​രു​ന്നു. സി​ഗ്ന​ൽ, ടെ​ലി​ഗ്രാം മു​ത​ലാ​യ പ്ലാ​റ്റ്ഫോ​മു​ക​ളി​ലേ​ക്കാ​ണ് ആ​ളു​ക​ൾ കൂ​ട്ട​ത്തോ​ടെ മാ​റി​യ​ത്. ഇ​തോ​ടെ സ്വ​കാ​ര്യ ന​യം ന​ട​പ്പാ​ക്കു​ന്ന​ത് വാട്ട്സ്ആപ്പ് നീ​ട്ടി​വ​യ്ക്കു​ക​യാ​യി​രു​ന്നു.സ്വ​കാ​ര്യ വി​വ​ര​ങ്ങ​ൾ ചോ​ർ​ത്തി​ല്ലെ​ന്നു വാട്ട്സ്ആപ്പ് വി​വാ​ദം മു​റു​കി​യ​തി​നു പി​ന്നാ​ലെ അ​റി​യി​ച്ചി​രു​ന്നു. ആ​ർ​ക്കു സ​ന്ദേ​ശം അ​യ​യ്ക്കു​ന്നു​വെ​ന്നോ സ​ന്ദേ​ശത്തി​ലെ വി​വ​ര​ങ്ങ​ൾ എ​ന്താ​ണെ​ന്നോ മ​റ്റാ​ർ​ക്കും ന​ൽ​കി​ല്ല. ഇ​ക്കാ​ര്യ​ങ്ങ​ളി​ൽ സ്വ​കാ​ര്യ​ത​യു​ണ്ടാ​കു​മെ​ന്ന് വാട്ട്സ്ആപ്പ് അ​റി​യി​ച്ചു.

ഫോ​ണ്‍ ന​ന്പ​റോ വാട്ട്സ്ആപ്പ് വ​രി​ക്കാ​ർ എ​വി​ടേ​ക്കെ​ല്ലാം പോ​കു​ന്നു​വെ​ന്നോ ഉ​ള്ള വി​വ​ര​ങ്ങ​ൾ ഫേ​സ് ബു​ക്കി​നോ മ​റ്റു​ള്ള​വ​ർ​ക്കോ ചോ​ർ​ത്തി​ന​ൽ​കി​ല്ലെ​ന്നും വാ​ട്സ് ആ​പ് വി​ശ​ദീ​ക​രി​ക്കു​ന്നു. ബി​സി​ന​സ് ചാ​റ്റു​ക​ളി​ലെ ബി​സി​ന​സ് സം​ബ​ന്ധ​മാ​യ വി​വ​ര​ങ്ങ​ൾ മാ​ത്ര​മേ കൈ​മാ​റു​ക​യു​ള്ളൂ​വെ​ന്നാ​ണു വാ​ട്സ്ആ​പ്പി​ന്‍റെ പു​തി​യ വി​ശ​ദീ​ക​ര​ണം. വാട്ട്സ്ആപ്പിലെ പോലെ സ​മാ​ന സേ​വ​ന​ങ്ങ​ൾ ന​ൽ​കു​ന്ന സി​ഗ്ന​ൽ ആ​പ്പി​ലേ​ക്ക് ആ​യി​ര​ക്ക​ണ​ക്കി​ന് ആ​ളു​ക​ളാ​ണ് ക​ഴി​ഞ്ഞ ദി​വ​സ​ങ്ങ​ളി​ൽ പ​ലാ​യ​നം ചെ​യ്ത​ത്.
Sources:𝐑𝐞𝐚𝐥 𝐈𝐦𝐩𝐚𝐤𝐭

Continue Reading

Mobile

WhatsApp issues clarification; says policy update doesn’t affect privacy of messages

Published

on

 

Facing flak over its new privacy policy and terms of service, WhatsApp on Tuesday sought to assuage users’ concerns saying its latest policy update does not affect the privacy of messages on the platform. In a blogpost, Facebook-owned WhatsApp emphasised that it does not share users’ contact lists or data of groups with Facebook for advertisement purposes. Last week, WhatsApp had informed users of an update in its terms of service and privacy policy regarding how it processes user data and partners with Facebook to offer integrations across the social media giant’s products.

It also stated that users will have to agree to the new terms and policy by February 8, 2021, in order to continue using WhatsApp. This kickstarted a spate of conversations as well as memes on the internet over WhatsApp’s alleged sharing of user information with Facebook. Many users have also started shifting to rival platforms like Telegram and Signal.

“We want to be clear that the policy update does not affect the privacy of your messages with friends or family in any way. Instead, this update includes changes related to messaging a business on WhatsApp, which is optional, and provides further transparency about how we collect and use data,” WhatsApp said.

It added that WhatsApp accesses only the phone numbers from the address book (after getting user’s permission) to make messaging fast and reliable, and that it does not share contact lists with the other Facebook apps.

“We use group membership to deliver messages and to protect our service from spam and abuse. We don’t share this data with Facebook for ads purposes. Again, these private chats are end-to-end encrypted so we can’t see their content,” it noted.

Meanwhile, a report by internet security researcher Rajshekhar Rajaharia has claimed that at least 1,700 private WhatsApp group links were visible on Google through a web search. WhatsApp noted that users can choose to set their messages to disappear from chats “for additional privacy”. Sajai Singh, Partner at J Sagar Associates, said only a very small percentage of WhatsApp’s 400 million users in India are likely to discontinue using the service because of these changes.

“All messaging apps are competing for the same consumer, and, therefore, privacy and security would be the last things any would compromise on… Also, till India doesn’t promulgate a data protection law, like the EU, it will not effectively be able to control the movement of data from the country…,” Singh said.

He also suggested that individuals for whom security and privacy are still of concern, should away from free apps and using paid applications like Threema.

Interestingly, a LocalCircles poll (of about 9,000 people) found 26 percent respondents saying they will drastically reduce WhatsApp usage and start using other platforms. Around 15 percent said they will stop using WhatsApp completely and 10 percent said they will reduce WhatsApp usage and start using e-mail and SMS more. WhatsApp, in its blog, said it will always be clear within the app when users are communicating with any business that uses its features designed for commercial entities.

WhatsApp explained that some large businesses need to use hosting services to manage their communication, and that it provides them the option to use secure hosting services from Facebook to manage WhatsApp chats with their customers, answer questions and send information like purchase receipts.

“To make sure you’re informed, we clearly label conversations with businesses that are choosing to use hosting services from Facebook,” WhatsApp added. WhatsApp said if users choose to interact with ‘Shops’ (Facebook-branded commerce feature), their shopping activity can be used to personalise their Shops experience and the ads users see on Facebook and Instagram. “Features like this are optional and when you use them we will tell you in the app how your data is being shared with Facebook… If you have WhatsApp installed on your phone, you’ll have the option to message that business.

Facebook may use the way you interact with these ads to personalise the ads you see on Facebook,” it added. A number of business leaders including Mahindra Group Chairman Anand Mahindra, Paytm founder Vijay Shekhar Sharma and PhonePe CEO Sameer Nigam have spoken of moving to rival platforms. Mahindra said he had installed Signal, while Nigam said he had moved 1,000-plus ‘PhonePe-rs’ to Signal, besides recreating all his work groups and moving family groups.

“…WhatsApp is by far and away the best product I’ve ever seen in the social/comm category. I trusted the WA founders. I loved the simplicity of their product. Never imagined switching to another chat app. C’est la vie,” Nigam tweeted.

Sharma also advocated moving to Signal. “They say, market has power. We are the largest market. Here in India WhatsApp/Facebook are abusing their monopoly & taking away millions of users’ privacy for granted. We should move on to @signalapp NOW. It is upto us to become victim or reject such moves,” he said in a tweet.
yourstory

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

us news10 hours ago

Will not attend the ceremony; Trump’s video with a message of silence and farewell

Donald Trump has delivered a “mission accomplished” valedictory address that failed to name Joe Biden or acknowledge the legitimacy of...

Travel10 hours ago

London taxis are now available in Dubai

Imitation is the best form of flattery and somehow China and Dubai are getting increasingly good at it. Whether it...

Media11 hours ago

India: Axe-wielding tribal animists attack Christians during worship service, destroy church

Six Christian families worshiping in India’s Odisha state were attacked by axe-wielding tribal animists who destroyed the believers’ church structure...

Media11 hours ago

Another State Government in India Considers Enacting New Anti-Conversion Law

India – According to the Times of India, the state government of Gujarat is considering following the leads of two...

us news11 hours ago

Catholic priest abducted in Nigeria found dead

Nigeria :The body of a Catholic priest was discovered in Nigeria on Saturday, a day after he was kidnapped by...

Mobile1 day ago

സ്റ്റാറ്റസായി കാര്യങ്ങള്‍ പറഞ്ഞ് വാട്ട്സ്ആപ്പ്; ‘നിങ്ങളുടെ ചാറ്റ് ഞങ്ങള്‍ കാണില്ല’

ദില്ലി:സ്വകാര്യനയത്തിന്‍റെ പേരില്‍ ഏറെ പ്രതിസന്ധിയിലായ വാട്ട്സ്ആപ്പ് എല്ലാ വാട്ട്സ്ആപ്പ് ഉപയോക്താക്കള്‍ക്കും വ്യക്തിപരമായി സന്ദേശം അയക്കുന്നു. വാട്ട്സ്ആപ്പിലെ സ്റ്റാറ്റസ് സെക്ഷനിലാണ് വാട്ട്സ്ആപ്പ് പ്രത്യേക സന്ദേശം പ്രദര്‍ശിപ്പിക്കുന്നത്. സ്റ്റാറ്റസില്‍ ആദ്യം...

Trending