Connect with us

Movie

തന്റെ ജീവിത വിജയത്തിന് പിന്നിലെ കാരണം ക്രൈസ്തവ വിശ്വാസം: ഹോളിവുഡ് നടൻ മാർക്ക് വാല്‍ബെർഗ്

Published

on

കാലിഫോർണിയ: തന്റെ ജീവിത വിജയത്തിന് പിന്നിലെ കാരണം തന്റെ ക്രൈസ്തവ വിശ്വാസമാണെന്നു പ്രമുഖ ഹോളിവുഡ് നടൻ മാർക്ക് വാല്‍ബെർഗ്. കഴിഞ്ഞ ദിവസം ഫോക്സ് ന്യൂസ് ഡിജിറ്റലിനു അനുവദിച്ച അഭിമുഖത്തിലാണ് വാല്‍ബെർഗ് തന്റെ ക്രൈസ്തവ വിശ്വാസത്തിന്റെ പ്രാധാന്യം ചൂണ്ടിക്കാട്ടിയത്. എന്റെ വിശ്വാസവും എൻ്റെ കുടുംബവും നല്ല ബാലൻസ് കണ്ടെത്തുന്നു. എന്നാൽ തൻ്റെ എല്ലാ വിജയത്തിന് കാരണം ക്രൈസ്തവ വിശ്വാസമാണെന്നും അദ്ദേഹം കൂട്ടിച്ചേര്‍ത്തു. കാലിഫോർണിയയിലെ ഹണ്ടിംഗ്ടൺ ബീച്ചിലെ തൻ്റെ മെക്സിക്കൻ റസ്റ്റോറൻ്റ് ഉദ്ഘാടന വേളയിലായിരിന്നു അദ്ദേഹത്തിന്റെ പ്രതികരണം. ഓറഞ്ച് രൂപതയിലെ കത്തോലിക്കാ ബിഷപ്പ് കെവിൻ ഡബ്ല്യു വാനെയും റസ്റ്റോറന്‍റ് വെഞ്ചിരിക്കുവാന്‍ വാല്‍ബെർഗ് ക്ഷണിച്ചിരുന്നു.

തൻ്റെ കത്തോലിക്കാ വിശ്വാസം എവിടെയും പരസ്യമായി പ്രഘോഷിക്കുന്നതില്‍ യാതൊരു മടിയുമില്ലാത്ത താരമാണ് വാല്‍ബെർഗ്. തൻ്റെ മക്കളെ കുറിച്ച് പറയുമ്പോൾ, തൻ്റെ കത്തോലിക്കാ വിശ്വാസം അവരുടെമേൽ അടിച്ചേൽപ്പിക്കാൻ ആഗ്രഹിക്കുന്നില്ലെന്നും എന്നാൽ വിശ്വാസത്തിൽ നടക്കുന്നതിലൂടെ അവർക്ക് മാതൃകയാക്കാൻ കഴിയുന്ന ഒരു മാതൃക പകരാന്‍ തനിക്ക് കഴിയുമെന്ന് പ്രതീക്ഷിക്കുന്നതായും താരം നേരത്തെ പറഞ്ഞിട്ടുണ്ട്. “ഞാൻ വിശ്വാസം എന്റെ കുട്ടികളിൽ നിർബന്ധിക്കാറില്ല. പക്ഷേ, എനിക്കു പ്രാർത്ഥനയില്ലാതെ ദിവസം ആരംഭിക്കാനാവില്ലെന്നും ദൈവവചന വായനയോ അനുദിന വിശുദ്ധ കുർബാനയോ കൂടാതെ ദിവസം ആരംഭിക്കാൻ കഴിയില്ലെന്ന് അവര്‍ക്ക് അറിയാമെന്നും” താരം അടുത്ത കാലത്ത് പറഞ്ഞിട്ടുണ്ട്.

‘ട്രാന്‍സ്ഫോര്‍മേഴ്സ് ലാസ്റ്റ് നൈറ്റ്’ എന്ന സയന്റിഫിക് ഫിക്ഷന്‍ ത്രീഡി ചിത്രത്തിന്റെ ഷൂട്ടിംഗ് മദ്ധ്യേ ഷൂട്ടിംഗ് നിര്‍ത്തി ദിവ്യബലിയില്‍ പങ്കെടുക്കാന്‍ പോയതും, നോമ്പുകാലത്ത് സോഷ്യല്‍ മീഡിയയില്‍ നിന്നു വിട്ടുനില്‍ക്കാനുള്ള ആഹ്വാനം നല്‍കിക്കൊണ്ട് സന്ദേശം പങ്കുവെച്ചതും അദ്ദേഹത്തിന്റെ വിശ്വാസത്തിന്റെ മഹനീയ സാക്ഷ്യങ്ങളാണ്. താരത്തിന്റെ ഭാര്യയും സുപ്രസിദ്ധ മോഡലുമായ റിയ ദര്‍ഹാം 2009­-ലാണ് കത്തോലിക്ക വിശ്വാസം സ്വീകരിച്ചത്.
കടപ്പാട് :പ്രവാചക ശബ്ദം

http://theendtimeradio.com

Movie

Actor Mark Wahlberg Attributes All of His Success to His Faith: ‘Stay Prayed Up’

Published

on

Actor Mark Wahlberg is crediting his faith for the massive success he’s had in Hollywood.

“My faith, and my family, and just finding good balance,” Wahlberg told Fox News, cataloging the reasons for his success. “But I have to attribute all my success to my faith.”

The “Patriots Day” star made his comments at the opening of his new restaurant, Flecha. He also had the establishment blessed by Bishop Kevin W. Vann of the Diocese of Orange Christ Cathedral.

Wahlberg is no stranger to sharing about his Catholic faith. In addition to being outspoken, he funded and starred in the 2022 film “Father Stu” about amateur boxer-turned-priest Stuart Long.

“You got to stay prayed up,” Wahlberg told fans the year the movie was released. “God bless you.”

Prayer is certainly central to the actor’s life. He has said he starts each day with Scripture and invocations. But Wahlberg doesn’t foist these values upon his kids. Knowing they see his daily example of devotion, he hopes it resonates with them.

“Even with my faith, I don’t force it on [my kids]. But they know that dad can’t start the day without being in prayer, can’t start the day without reading my Scripture or going to Mass,” Wahlberg told NBC’s “Today” in 2022. “And hopefully, instead of forcing that on them, they’ll say, ‘Well, if it works for dad, maybe it’ll work for us,’ and they’ll kind of gravitate toward it on their own.”

The actor’s consistency in his faith has been notable over the years, as he has discussed the impact clinging to God has had in his life. In fact, Wahlberg has repeatedly spoken about the power of faith not only to bring good things into his life but also to help him cope with issues that might unfold.

“As soon as I started putting my faith and focus on God, good things started happening for me,” he told Fox News in 2023. “And even when they didn’t, it gives you the coping skills to deal with things that are inevitable, like loss and failure and those things.”

Wahlberg added, “But, you know, again, my faith and my family, those are the most important aspects of my life.”
Sources:faithwire

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

Movie

Angel Studios’ New Film Brings Message of Adoption, Hope to Big Screen

Published

on

It’s a story that needed to be told, says “Sound of Hope” writer and producer Rebekah Weigel, because Possum Trot is not just another small Texas community near the Louisiana border, but a town that chose to live out God’s command to care for the orphan.

“This is such an amazing story,” says Weigel, an adoptive mother herself, adding, “we need to see more churches step in” the way that Bennett Chapel Missionary Baptist Church did.

Back in the 1990s, W.C. Martin, the pastor of the small church in Possum Trot, and wife Donna felt the Lord call them to adopt a child. Martin began preaching to his rural church about what the Bible says about adoption, and the congregation was moved to action. In total, 22 families in the church adopted 77 of the hardest-to-place children in the foster care system.

“There’s probably only a couple hundred people in the community of Possum Trot, an unincorporated area,” Weigel says, “but, you know, they took it seriously, and they did it together as a community. And I think that’s something I really loved about this story, was just the sense of doing it together, like bearing each other’s burdens, and, you know, when one was weak, they came together, and they helped each other, and I think we need more of that.”

Now, the inspirational story of what happened years ago in the little community of Possum Trot is hitting the big screen on July 4 in the feature film “Sound of Hope: The Story of Possum Trot.” Angel Studios is distributing the film. To learn more and purchase tickets, click here.

Weigel joins “The Daily Signal Podcast” to discuss the true story behind the film and the experience of telling such a moving story through film.
Sources:BREAKING CHRISTIAN NEWS

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

Movie

‘Hungry For God’: Powerful Moves of Revival, Thirst for Bible Sweeps College Campuses

Published

on

Jennie Allen has had a front-row seat to much of the revival unfolding across America, particularly among young people.

She’s been speaking on college campuses and witnessing Gen Z’s rising interest in faith and the Bible.

“It is so real,” Allen recently told  from the red carpet of the KLOVE Fan Awards in Nashville, Tennessee. “There’s no hype. They actually are hungry for God. It’s been the most beautiful thing.”

Allen has seen massive college-age audiences hang on her every word as she shares the Gospel, with the fervor so strong at some schools she’s found herself impromptu baptizing young people in the backs of pick-up trucks — or even in local creeks.

“They are responding to the Gospel,” she said. “And they are showing up in droves. So, it’s been super encouraging that this generation wants God.”

Allen said she first noticed Generation Z’s hunger in 2018 when she spoke at Texas A&M about sin, and the young audience immediately responded in a truly “special” way.

“They were hungry,” she said, noting the intense interest wasn’t lost on her. “They were willing to be honest; they wanted God.”

Allen said the experience of ministering to young people has had a profound impact on her life as well. Today, she’s focused on reaching youths with the Bible’s message of grace and redemption.

“I want to just keep my head down, and be faithful, and not be distracted by many things,” she said. “So, for me, it’s given me such clarity, such boldness. I want to serve God, and I want to serve them well, and I don’t want to hold back.”
Sources:faithwire

http://theendtimeradio.com

Continue Reading
Advertisement The EndTime Radio

Featured

us news4 hours ago

Concerning Stats Reveal Why Knowing Scripture Is So Important

Believers serious about following Jesus need to understand Scripture. That’s the argument Dr. Peter Bylsma, author of “The Bible I...

world news5 hours ago

കോംഗോയിൽ ഭീകരാക്രമണം; 3 ക്രൈസ്തവർ കൊല്ലപ്പെട്ടു

കോംഗോ : കോംഗോയിലെ മാമോവിന് സമീപമുള്ള ഒരു ക്രിസ്ത്യൻ ഗ്രാമത്തിനു നേരെയാണ് ഇസ്ലാമിസ്റ്റ് അലൈഡ് ഡെമോക്രാറ്റിക് ഫോഴ്‌സ് എന്ന ഭീകരവാദികൾ ആക്രമണം നടത്തിയത്. ആക്രമണത്തിൽ മൂന്ന് ക്രൈസ്തവർ...

National5 hours ago

ഇൻ്റർ നാഷണൽ സിയോൻ അസംബ്ലി ; സ്വാതന്ത്ര്യ ദിന സന്ദേശ യാത്ര ആഗസ്റ്റ് 15 ന്

കാട്ടാക്കട:- ഇൻ്റർ നാഷണൽ സീയോൻ അസംബ്ലി സഭയുടെ യുവജന വിഭാഗത്തിന്റെ നേതൃത്വത്തിൽ ഓഗസ്റ്റ് 15 ന് തിരുവനന്തപുരം ജില്ലയുടെ വിവിധ പ്രദേശങ്ങളിൽ സ്വാതന്ത്ര്യദിന സന്ദേശ യാത്ര നടക്കും....

Tech5 hours ago

വാട്സ്ആപ്പിൽ ഇനി യൂസർനെയിം സെറ്റ് ചെയ്യാം

ഏറ്റവും ജനപ്രിയമായ മെസ്സേജിങ് അപ്ലിക്കേഷനായ വാട്ട്‌സ്ആപ്പ് മിക്കപ്പോഴും അപ്‌ഡേറ്റുകൾ നൽകികൊണ്ട് വാർത്തയിൽ ഇടം നേടാറുണ്ട്. ഇപ്പോളിതാ വാട്ട്‌സ്ആപ്പ് അതിന്റെ കാതൽ മാറ്റുന്ന ഒരു പുതിയ സവിശേഷതയിൽ പ്രവർത്തിക്കുന്നു....

world news5 hours ago

ടൂറിസ്റ്റുകൾക്ക് ആരോഗ്യഇൻഷൂറൻസ് പദ്ധതിയുമായി യു.എ.ഇ

ദുബൈ: ടൂറിസ്റ്റുകൾക്ക് ആരോഗ്യഇൻഷൂറൻസ് പദ്ധതിയുമായി യു.എ.ഇ. രാജ്യത്തെ ഫെഡറൽ അതോറിറ്റി ഫോർ ഐഡന്ററി, സിറ്റിസൻഷിപ്പ്, കസ്റ്റംസ് ആൻഡ് പോർട്ടാണ് (ICP) രാജ്യത്ത് ടൂറിസ്റ്റുകളായി എത്തുന്നവർക്ക് ആരോഗ്യ ഇൻഷൂറൻസ്...

Business5 hours ago

മുദ്ര ലോണ്‍ എടക്കുന്നവര്‍ക്ക് സന്തോഷവാര്‍ത്ത; സുപ്രധാന പ്രഖ്യാപനം എത്തി

മുദ്ര ലോണ്‍ എടുത്ത് സംരംഭം തുടങ്ങാന്‍ ആഗ്രഹിക്കുന്നവര്‍ക്ക് സന്തോഷം പകര്‍ന്ന് ധനമന്ത്രി നിര്‍മല സീതാരാമന്റെ ബജറ്റ് പ്രഖ്യാപനം. മുദ്ര വായ്പയുടെ പരിധി 10 ലക്ഷം രൂപയില്‍ നിന്ന്...

Trending