Connect with us

Programs

പ്രയർ വാരിയേഴ്‌സ് കോൺഫറൻസ്

Published

on

Media

തലസ്ഥാന നഗരിയുടെ അപ്പൊസ്തോലൻ പാസ്റ്റർ കെ.സി തോമസിനെ ക്രിസ്ത്യൻ മീഡിയാ അസോസിയേഷൻ (CM A)ആദരിച്ചു

Published

on

തിരുവനന്തപുരം :- മലയാള മനസിൽ എന്നും എക്കാലത്തും മായാത്ത മറയാത്ത , അതുല്യ പ്രഭയാണ് പാസ്റ്റർ കെ.സി തോമസ് . സുവിശേഷ പോർക്കളത്തിൽ ആഞ്ഞടിക്കുന്ന കൊടുങ്കാറ്റുകളെ അവഗണിച്ചു കൊണ്ട് മുന്നേറിയ 50 വർഷങ്ങൾ, ക്രിസ്തിയ ജീവിതത്തിന്റെ അടിസ്ഥാനമായ കുടുംബ ജീവിതത്തിന്റെ 50-ാം വർഷങ്ങൾ, പുസ്തക രചനയിൽ ചരിത്രം സൃഷ്ടിച്ചു കൊണ്ട് ക്രൈസ്തവ കൈരളിക്ക് 50 പുസ്തകങ്ങൾ സമ്മാനിച്ച് അര നൂറ്റാണ്ടിന്റെ നിറവിൽ എത്തി നില്ക്കുന്ന തലസ്ഥാന നഗരിയുടെ അപ്പോസ്തോലൻ പാസ്റ്റർ കെ.സി തോമസിന് CMA (ക്രിസ്ത്യൻ മീഡിയാ അസോസിയേഷൻ ) ആദരവ് നൽകി. ഇന്ന് (7-5-22) രാവിലെ 9 മണി മുതൽ 12.30 വരെ നടന്ന അനുമോദന സമ്മേളനത്തിൽ വച്ച് ,CMA പ്രസിഡന്റ് പാസ്റ്റർ പോൾ സുരേന്ദ്രൻ ,ജനറൽ സെക്രട്ടറി പാസ്റ്റർ ബോബൻ ക്ലീറ്റസ് എന്നിവരുടെ സാന്നിദ്ധ്യത്തിൽ ഐ.പി.സി ആക്ടിംഗ് പ്രസിഡന്റ് പാസ്റ്റർ CC. എബഹാം പാസ്റ്റർ കെ.സി തോമസിന് CMA യുടെ മൊമൊന്റോ നൽകി ആദരിച്ചു. യാതോരു വിവേചനം കാണിക്കാത്ത – സഭാ വെത്യാസം ഇല്ലാത്ത, മാധ്യമ പ്രവർത്തനത്തിന്റെ തനിമ നഷ്ടപ്പെടുത്താത്ത , പത്ര ധർമ്മത്തിന്റെ ശരിയായ ദിശാബോധം ഉൾകൊണ്ട് കൊണ്ട് നവ എഴുത്തുകാരെയും പത്ര പ്രവർത്തകരേയും സൃഷ്ടിക്കുവാൻ വേണ്ടി നിലകൊള്ളുന്ന വിവിധ നിലകളിൽ പ്രവർത്തിക്കുന്ന മാധ്യമ പ്രവർത്തകരുടെ ഒരു സംഗമ വേദിയാണ് സി.എം എ യെന്ന് അനുമോദന പ്രസംഗത്തിൽ C.MA സെക്രട്ടറി പാസ്റ്റർ ബോബൻ ക്ലീറ്റസ് പറഞ്ഞു.പുരസ്ക്കാര ചടങ്ങിൽ ഐ.പി.സി സ്റ്റേറ്റ് എക്സീ കൂട്ടീവ് സ് , തിരുവനന്തപുരം മേഖല സെന്റർ / ഏര്യാ പ്രസിഡന്റ് ന്മാർ, ഐ.പി.സി ജനറൽ ട്രഷറാർ ,രാഷ്ടീയ നേതാക്കൾ, ജി.എം മീഡിയാ പ്രവർത്തകർ , വിവിധ സഭാ അദ്ധ്യക്ഷന്മാർ, വിശ്വാസികൾ തുടങ്ങിയവർ പങ്കെടുത്തു . രാഷ്ട്രീയ നേതാക്കൾക്ക് പുറമെ, പാസ്റ്റർ സി.സി. എബ്രഹാം, പാസ്റ്റർ ഡാനിയേൽ കൊന്ന നിൽക്കുന്നതിൽ, ബ്രദർ വാളകംകുഞ്ഞച്ചൻ ബ്രദർ പി.എം ഫിലിപ്പ്, ബ്രദർ സണ്ണി മുളമൂട്ടിൽ തുടങ്ങിയവർ അനുമോദന പ്രസംഗങ്ങൾ നടത്തി.
Sources:gospelmirror

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

Programs

ഏകദിന സെമിനാർ 2022 മെയ്‌ 11ന്

Published

on

ചർച്ച് ഓഫ് ഗോഡ് കേരളാ സ്റ്റേറ്റ് ലേഡീസ് ഡിപ്പാർട്ട്മെന്റിന്റെ നേതൃത്വത്തിൽ ‘ഏകദിന സെമിനാർ’ ദൈവഹിതമായാൽ 2022 മെയ്‌ 11 ബുധനാഴ്ച രാവിലെ 9.30 മുതൽ ഉച്ചക്ക് 2.00 വരെ, മുളക്കുഴ മൗണ്ട് സീയോൻ ആർ. എഫ്. കുക്ക് ഹാളിൽ വെച്ച് നടത്തപ്പെടുന്നു. പ്രസ്തുത സെമിനാറിൽ എല്ലാ സഹോദരിമാരും പങ്കെടുക്കണമെന്ന് ദൈവസ്നേഹത്തിൽ അറിയിക്കുന്നു. ഈ അറിയിപ്പ് എല്ലാ പ്രാദേശിക സഭകളിലും വായിക്കുവാൻ കർത്തൃദാസന്മാർ ശ്രദ്ധിക്കേണ്ടതാണ്.

പാസ്റ്റർ സി. സി. തോമസ്
സ്റ്റേറ്റ് ഓവർസിയർ

Continue Reading

Programs

Christians and Jews march through Berlin: ‘For peace, against antisemitism’

Published

on

A thousand Jews and Christians marched togetherthis week throughout the streets of Berlin under the motto “From the Heart and on Foot: for Peace, against Antisemitism.”

The march, which took place only days before the official March of the Living, was organized by the Christian organization March of Life. Knesset Member Ruth Wasserman-Lande, a member of the Knesset Christian Allies Caucus, delivered the keynote address at the march.

“We are in the midst of an alarming rise in antisemitism worldwide,” Wasserman-Lande said. “Violent incidents against Jews, just because they are Jews, are becoming common on the streets of New York, Lost Angeles, Paris and Berlin.”

She highlighted how only several days prior, in a demonstration carried out in Berlin, citizens took the street calling for the destruction of the Jewish State.

“Only 74 years ago, on this very soil, an idea was concocted, to eliminate the Jewish people from the face of the earth,” Wasserman-Lande added. “To remain silent in response to this is to encourage antisemitism and hatred.”

Her message was underscored by a statistic recently released by the World Jewish Congress, which found that one in three Germans under 25 harbors antisemitic views.

Participants waved Israeli flags and chanted, “never again.” They also held huge banners with phrases like, “say no to antisemitism” and “never means never.”

Prior to the march, Lande met with Bundestag Member MP Frank Muller Rosenritt.

The March of Life organization began organizing marches in 2007. Since then, marches have taken place on Yom HaShoah in 25 countries and more than 400 cities. At each one, Holocaust survivors and descendants of Holocaust survivors walk together with the descendants of Nazi perpetrators.

The organization was founded by Jobst and Charlotte Bittner from Tübingen and began with a memorial march from the Swabian Alb to Dachau. The organization “aims to give Holocaust survivors a voice, facilitate reconciliation between the descendants of perpetrators and victims, and send a clear signal against modern antisemitism and in support of Israel,” a release explained.

“I feel more than ever an urgency to become active against antisemitism, especially because of the pandemic and the war in the Ukraine,” said March of Life President Jobst Bittner. “Education and awareness are important, but only those who allow the truth about the past of their own family or environment to pierce their own hearts and who speak about it personally and become active can change something and move hearts.”

This year, the March of Life took place in coordination with the International March of the Living, some of whose delegates from all over the world joined the March of Life in Berlin.

Lande said that the Christian marchers are religious Christians who are willing to be “frank with their past, to look at the fact that their grandparents or someone in their families was either killing Jews or helping someone kill Jews or something terrible like that and they speak about it – out loud. It is truly an unbelievable process.

“I was told that after the process these people undergo in terms of really facing the truth, this almost immediately creates an affinity for fighting antisemitism because they are shocked,” she continued. “They feel very dedicated to fighting bigotry and hatred.”

She added that one of the biggest challenges today is engaging young Christians in support of Israel and that the organization is doing just that.

“My late grandmother, Tamara, and her family were living in Vilnius when the war broke out,” Wasserman-Lande shared in Germany. “They all ran away to central Asia and were lucky enough to survive. My grandfather Noah Lande’s family was not so lucky. He managed to escape, but his entire family was murdered by the Nazis and their collaborators amidst the Lithuanian nation. My husband’s grandfather, Zvi Wasserman, received a scholarship to study in Palestine at the time, and left Poland during the 1930’s. His entire family of 8 brothers and sisters, parents, grandparents, perished in the gas chambers.

“For all of them I call upon you my friends, and all sane citizens of the earth, let us not allow such horrors to happen again,” she said. “Let us never remain silent and indifferent to injustices and bigotry. Let us fight hateful and misguiding narratives about Jews and Israel which have nothing to do with Truth but everything to do with hatred.”

She added that Israel “must continually work in partnership with the faith leaders and political representatives in order to stem the tide of antisemitism and strengthen support for Israel at the grassroots and political levels.”
http://theendtimeradio.com

Continue Reading
Advertisement The EndTime Radio

Featured

National10 hours ago

Son of Bihar Pastor Killed as He Slept at Home

India — In the middle of the night on July 7, Hindu extremists broke into the home of Pastor Sushil...

National11 hours ago

ഐപിസി വെമ്പായം സെൻ്റർ കൺവെൻഷൻ 2024 സെപ്റ്റംബർ 26, 27, 28 ,29 എന്നീ ദിവസങ്ങളിൽ നാലാഞ്ചിറയിൽ

ഐപിസി വെമ്പായം സെൻ്റർ കൺവെൻഷൻ 2024 സെപ്റ്റംബർ 26, 27, 28 ,29 [ വ്യാഴം, വെള്ളി, ശനി, ഞായർ ]എന്നീ ദിവസങ്ങളിൽ സെൻ്റർ സഭയായ നാലാഞ്ചിറ...

National11 hours ago

പെന്തക്കോസ്തൽ കൗൺസിൽ ഓഫ് ഇന്ത്യ ( PCI) എന്ന കൂട്ടായ്മയുടെ ശക്തമായ പ്രവർത്തനങ്ങൾ തിരുവനന്തപുരത്ത്

പെന്തക്കോസ്തൽ കൗൺസിൽ ഓഫ് ഇന്ത്യ ( PCI) എന്ന കൂട്ടായ്മയുടെ പ്രവർത്തനങ്ങൾ വളരെ ശക്തമായി നടന്നു കൊണ്ടിരിക്കുകയാണ് സമീപ പ്രദേശങ്ങളിൽ ഈ കഴിഞ്ഞ നാളുകളിൽ സഭകൾക്കും, പാസ്റ്റർമാർക്കും...

world news11 hours ago

കത്തോലിക്ക റേഡിയോ സ്റ്റേഷന്‍ അടച്ചുപൂട്ടി; സ്വേച്ഛാധിപത്യം തുടര്‍ന്ന് നിക്കരാഗ്വേ

മനാഗ്വേ: ഭരണകൂട സ്വേച്ഛാധിപത്യത്തിനെതിരെ പോരാടിയതിന് രാജ്യത്തു നിന്നു പുറത്താക്കിയ ബിഷപ്പ് റൊളാൻഡോ അൽവാരെസ് പില്‍ക്കാലത്ത് ആരംഭിച്ച കത്തോലിക്ക റേഡിയോ സ്റ്റേഷന്‍ നിക്കരാഗ്വേ സര്‍ക്കാര്‍ അടച്ചുപൂട്ടി. ‘റേഡിയോ മരിയ’...

Travel11 hours ago

സഞ്ചാരികൾക് സന്തോഷവാർത്ത, വിസയില്ലാതെ ഇന്ത്യക്കാർക്ക് പോകാൻ ഒരു രാജ്യം കൂടെ

വിസയില്ലാതെ ഇന്ത്യക്കാര്‍ക്ക് ഇന്തോനേഷ്യയിലേക്ക് വിനോദസഞ്ചാരത്തിന് വഴിയൊരുങ്ങുന്നു. അവിടുത്തെ ക്ഷേത്രങ്ങളും ചരിത്ര സ്മാരകങ്ങളും പ്രകൃതി രമണീയതയും കണ്ട് ആസ്വദിക്കാന്‍ ഇനി പാസ്‌പോര്‍ട്ടും ചെലവിനുള്ള പണവും മതിയാകും. ഇന്ത്യ ഉള്‍പ്പടെ...

National1 day ago

അറിവ് 2024 പി.വൈ പി എ മെഗാ ബൈബിൾ ക്വിസ് നടത്തും

പെന്തകോസ്ത് യങ്ങ് പീപ്പിൾസ് അസോസിയേഷൻ (PYPA) കേരള സ്റ്റേറ്റിൻ്റെ ആഭിമുഖ്യത്തിൽ ഗുഡ്ന്യൂസ് വീക്കിലിയുടെ സഹകരണത്തോടെ മെഗാ ഗ്രൂപ്പ് ബൈബിൾ ക്വിസ് നടത്തും.ഓഗസ്റ്റ് 20 തിന് കുമ്പനാട് ഹെബ്രോൻ...

Trending