Connect with us

us news

ടെക്‌സാസ് സംസ്ഥാനത്തെ റിപ്പബ്ലിക്കന്‍ പാര്‍ട്ടിയുടെ ഔദ്യോഗിക ഭരണസമിതിയിലേയ്ക്ക് എബ്രഹാം ജോര്‍ജ്ജ് തിരഞ്ഞെടുക്കപ്പെട്ടു.

Published

on

ഡാളസ്: അമേരിക്കന്‍ റിപ്പബ്ലിക്കന്‍ പാര്‍ട്ടി ഓഫ് ടെക്‌സാസ് സെനറ്റ് ഡിസ്ട്രിക്ട് 8 ന്റെ ഔദ്യോഗിക ഭരണസമിതി അംഗമായി. ഡാളസ്-പാര്‍ക്കര്‍ എബ്രഹാം ജോര്‍ജ്ജ് വിവിധ മലയാളി പെന്തക്കോസ്ത് സംഘടനകളുടെ നേതൃത്വ നിരയില്‍ പ്രവര്‍ത്തിച്ചിട്ടുണ്ട്. 31 സ്റ്റേറ്റ് സെനറ്റ് ഡിസ്ട്രിക്ടുകളുള്ള ടെക്‌സാസ് സംസ്ഥാനത്തിലെ ഡാളസ്, കോളിന്‍ കൗണ്ടികള്‍ ഉള്‍പ്പെടുന്നതാണ് ഡിസ്ട്രിക്ട് 8. കഴിഞ്ഞ വാരത്#ില്‍ നടന്ന പാര്‍ട്ടിയുടെ സ്റ്റേറ്റ് കണ്‍വന്‍ഷനില്‍ വെച്ച് തിരഞ്ഞെടുക്കപ്പെട്ട പ്രതിനിധി സംഘത്തില്‍ നിന്നാണ് തിരഞ്ഞെടുപ്പ് നടന്നത്. 2 വര്‍ഷമാണ് നിയമനത്തിന്റെ കാലാവധി.

പാര്‍ട്ടിയുടെ സംസ്ഥാനത്തെ ദൈനംദിനമായ പ്രവര്‍ത്തനങ്ങളുടെ മേല്‍നോട്ടം, നയപരമായ പദ്ധതികളുടെ നിര്‍മ്മാണം,നടപ്പാക്കല്‍,സ്ഥാനാര്‍ത്ഥി നിര്‍ണ്ണയം,പാര്‍ട്ടി പെരുമാറ്റ സംഹിതയുടെ പ്രചരണം, അതിന്റെ നടത്തിപ്പ് എന്നിവയില്‍ മേല്‍നോട്ടം വഹിക്കുക എന്നതാണ് ഭരണസമിതിയുടെ ചുമതലകള്‍.

കഴിഞ്ഞ 25 വര്‍ഷമായി ഡാളസില്‍ താമസിക്കുന്ന എബ്രഹാം ജോര്‍ജ്ജ് കേരളത്തില്‍ കോട്ടയം നരിമറ്റത്ത് കുടുംബാംഗമാണ്. ഡാളസ് ഐ പി സി ഹെബ്രോന്‍ സഭാംഗം ആയ ഇദ്ദേഹം പാലക്കാട് ശാലേം ബൈബിള്‍ കോളേജ് ഡയറക്ടര്‍ പാസ്റ്റര്‍ ജോര്‍ജ്ജ് എന്‍ എബ്രഹാമിന്റെ മകനാണ്. കോട്ടയം സ്വദേശിയായ ജീന എബ്രഹാം ആണ് ഭാര്യ. ടെക്‌സാസ് സംസ്ഥാനത്തെ റിപ്പബ്ലിക്കന്‍ പാര്‍ട്ടിയുടെ ഔദ്യോഗിക ഭരണസമിതിയിലേയ്ക്ക് തിരഞ്ഞേടുക്കപ്പെടുന്ന ആദ്യ ഇന്ത്യക്കാരനാണ് എഹ്രഹം. 2008 മുതല്‍ പാര്‍ട്ടിയുടെ പ്രാഥമികാഗംത്വം സ്വീകരിച്ച് പാര്‍ട്ടിയുടെ വിവിധ നിലകളില്‍ പ്രവര്‍ത്തിച്ച് വരികയാണ്.

us news

72-Hour Revival at Baylor Leads to 20+ Baptisms: ‘A Compelling Invitation to Know Jesus’

Published

on

The flames of revival are being felt again on the campus of Baylor University in Waco, Texas where students participated this week in 72 hours of continuous prayer and worship, leading to the baptisms of 20 people Wednesday night.

What some have referred to as a potential new Great Awakening in US history started on the campus of Asbury University in Wilmore, Kentucky in February, where thousands of Christians gathered for two weeks of Spirit-led worship, prayer, and repentance. Since then, the outpouring has spread around the country, especially among young people.

Baylor’s Office of Spiritual Life in partnership with multiple campus ministries and local churches, hosted FM72, a gathering of college students for 72 hours of continuous prayer March 19-22, on Fountain Mall.

The theme for this year’s event was “Lord, teach us to pray” (Luke 11:1).

Greg Gordon, the founder of SermonIndex.net tweeted a video of Baylor students praying during the event, writing: “72 hours of prayer & worship in the heart of campus on Baylor University. 20 water baptized last night. The hunger for God is palpable in this younger generation. ‘I believe we are on the edge of a great move of God.’ – John Bevere”

“The purpose of FM72 is to stir a passion for Jesus Christ in the Baylor community,” Charles Ramsey, Ph.D., associate chaplain and director for Campus Ministries at Baylor said in a statement. “It is a time to take inventory of one’s own journey, to linger in prayer, and to recalibrate towards what is most important: our shared faith in Jesus Christ.”

“Simply put, the goal is that every person experiences a clear, caring, and compelling invitation to know Jesus, and to find a discipleship community where they can grow and flourish,” Ramsey added.

The first FM72 was held on the Baylor campus in the spring of 2019.

The private Christian university also tweeted out a video showing highlights of the event.

Baylor also shared photos of some of the baptisms.

FM72 is not the first revival event at Baylor. In 1945, Baylor students prayed for renewal for 90 days, and the impact of it was felt worldwide, igniting ministries like the Passion Conference and Journeyman Mission program.

FM72 is a reminder of what we yearn for, of spiritual promises yet to be fulfilled. Students become mindful of what God has done in the past, and hopeful that they too can carry forward the torch that is entrusted to them,” Ramsey said. “As I heard one student pray, ‘Lord, we ask for a forest fire not a grass fire.’ That is a movement that will transform the trajectory of this generation from being one trapped by anxiety and fear, and instead released to the wide-open spaces of joy and freedom in Christ and experiencing the delightful surprise of the peace and presence of the Holy Spirit.”

Meanwhile, a big opportunity for revival is coming to the campus of the University of Oklahoma.

As CBN News reported, evangelist Nick Hall reported his Pulse ministry has “booked the 86,000-seat football stadium at the University of Oklahoma for the largest student-led outreach I have ever heard of.”

The “Fill The Stadium” event is scheduled for April 19 at the Gaylord Family – Oklahoma Memorial Stadium on the OU campus in Norman, Oklahoma. You can find more information about the event here.

Hope California Hopes to Fill 10 Stadiums

A major movement is also underway for California with 10 stadium-style events planned across the region on April 1st and Palm Sunday.

It’s called “Hope California” and the mission is to bring “the Golden State” back to God.

“Hope California” was birthed out a statewide 40-Day Fast organized by Lou Engle and Mando Matthews. God gave Matthews a vision for the 10 cities. Now he says, “We are going after the Harvest.”

It’s a big vision that covers 7 cities in California and 3 in the Baja region – expecting to bring in thousands who want to give their lives to Jesus.

Louisiana Revival Now in 20th Week

As CBN News also reported earlier this month, a four-day revival event at a local church in Hammond, Louisiana last year has blossomed into a multi-week of revival, and it shows no signs of stopping.

The revival is now in its 20th week, according to Brian Lester of the Voice of Hope Ministries. So far, an estimated 25,000 to 30,000 people have attended the Louisiana revival.

As the revival continues, prayer services are scheduled at 6:30 p.m. Tuesdays and Wednesdays. Full worship services are scheduled at 6:30 p.m. on Thursdays and Fridays under the blue tent.
Sources:BREAKING CHRISTIAN NEWS

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

us news

ലോകത്തിലെ ഏറ്റവും പഴക്കമേറിയ ഹീബ്രു ബൈബിള്‍ ന്യൂയോർക്കിൽ ലേലത്തിന്

Published

on

ന്യൂയോര്‍ക്ക്:1,000 വർഷത്തിലധികം പഴക്കമുള്ള, ലോകത്തിലെ ഏറ്റവും പഴക്കമേറിയ ഹീബ്രു ബൈബിള്‍ ന്യൂയോർക്കിൽ ലേലത്തിന്. 1970-കളിൽ സാസൂണിന്റെ ശേഖരം ലേലം ചെയ്തപ്പോൾ അദ്ദേഹത്തിന്റെ ഏഴ് കൈയെഴുത്തു പ്രതികൾ നാഷണൽ ലൈബ്രറിക്കു വാങ്ങാൻ സാധിച്ചുവെന്ന് ഇസ്രായേലിന്റെ നാഷണൽ ലൈബ്രറിയിലെ ശേഖരണ മേധാവി റാക്വൽ യുകെലെസ് പറഞ്ഞു. എന്നാൽ ഈ മഹത്തായ നിധി അന്ന് വാങ്ങുവാൻ കഴിഞ്ഞില്ല. ഇപ്പോൾ ഇതു നിങ്ങൾക്കു വീട്ടിലേക്ക് കൊണ്ടുപോകാനുള്ള സുവർണ അവസരമാണ് ലഭിച്ചിരിക്കുന്നതെന്നും യുകെലെസ് പറഞ്ഞു.

ആദ്യകാല ഹീബ്രു ബൈബിള്‍ ലേലത്തിലൂടെ 50മില്യന്‍ ഡോളര്‍ വരെ നേടിയേക്കുമെന്നാണ് പ്രതീക്ഷിക്കുന്നത്. ഏറ്റവും പഴക്കമുള്ള പൂര്‍ണ്ണമായ ഹീബ്രു ബൈബിളെന്ന് സോത്ത്‌ബൈസ് വിശേഷിപ്പിക്കുന്ന ഈ ബൈബിള്‍ ന്യൂയോർക്കിൽ വെച്ച് മെയ് മാസത്തിലാണ് ലേലം ചെയ്യുന്നത്. 30 ദശലക്ഷം മുതല്‍ 50 ദശലക്ഷം ഡോളര്‍ വരെ വില ലഭിക്കുമെന്ന് പ്രതീക്ഷിക്കുന്നു.1942-ല്‍ മരിക്കുന്നതിന് മുമ്പ് ലോകത്തിലെ ഏറ്റവും വലിയ എബ്രായ കൈയെഴുത്തുപ്രതികളുടെ ശേഖരം സ്വന്തമാക്കിയ ഡേവിഡ് സോളമന്‍ സാസൂണിന്റെ പേരിലാണ് കോഡെക്സ് സാസൂണ്‍ അറിയപ്പെടുന്നത്.

50 ദശലക്ഷം ഡോളറിന് വിറ്റു പോയാല്‍ അതും ചരിത്രമാകും. കയ്യെഴുത്തു പ്രതിയുടെ പുസ്തകരൂപമാണ് കോഡെക്‌സ്. ഇത് ഇതുവരെ വിറ്റഴിക്കപ്പെടുന്ന ഏറ്റവും ചെലവേറിയ പുസ്തകമോ കൈയെഴുത്തു പ്രതിയോ ആകും ഇത്. ആധുനിക ഇസ്രായേലിലോ സിറിയയിലോ ഏകദേശം 900 എ.ഡി.യിലാണ് കോഡെക്‌സ് സാസൂണ്‍ സൃഷ്ടിക്കപ്പെട്ടതെന്ന് വിശ്വസിക്കപ്പെടുന്നു. 1929-ല്‍ ആണ് സാസൂണ്‍ ഇത് ഏറ്റെടുത്തത്.

“ഈ കാലഘട്ടത്തിലെ മൂന്ന് പുരാതന ഹീബ്രു ബൈബിളുകൾ ഉണ്ട്,” ഇസ്രായേലിലെ ബാർ ഇലാൻ യൂണിവേഴ്സിറ്റിയിലെ ബൈബിൾ പഠന പ്രൊഫസറായ യോസെഫ് ഓഫർ പറഞ്ഞു: പത്താം നൂറ്റാണ്ടിലെ കോഡെക്സ് സാസൂണും അലപ്പോ കോഡക്സും, 11-ാം നൂറ്റാണ്ടിന്റെ തുടക്കത്തിൽ ലെനിൻഗ്രാഡ് കോഡെക്സും. ചാവുകടൽ ചുരുളുകളും ഒരുപിടി ആദ്യകാല മധ്യകാല ഗ്രന്ഥങ്ങളും മാത്രമാണ് പഴയത്, കൂടാതെ “ഒരു മുഴുവൻ ഹീബ്രു ബൈബിളും താരതമ്യേന അപൂർവമാണ്,” അദ്ദേഹം പറഞ്ഞു.

കൈയെഴുത്തുപ്രതിയെക്കുറിച്ചുള്ള ഒരു കുറിപ്പ് കഴിഞ്ഞ നൂറ്റാണ്ടുകളിൽ അതിന്റെ ഉടമകളെകുറിച്ചുള്ള വിവരങ്ങൾ വെളിപ്പെടുത്തുന്നു: ഖലഫ് ബെൻ എബ്രഹാം എന്ന് പേരുള്ള ഒരാൾ അത് ഐസക് ബെൻ എസെക്കിയേൽ അൽ-അത്തറിന് നൽകി, അദ്ദേഹം അത് തന്റെ മക്കളായ എസെക്കിയേലിനും മൈമോനും നൽകി എന്നാണ് വിശ്വസിക്കപ്പെടുന്നത്.
Sources:globalindiannews

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

us news

Franklin Graham Praises DeSantis For Drag Show Kid Crackdown: ‘Doesn’t Mess Around’

Published

on

Evangelist Franklin Graham recently praised Florida Gov. Ron DeSantis (R) for taking a tough stand against children exposed to drag queen events.

“Governor Ron DeSantis doesn’t mess around,” Graham wrote last week on his Facebook page.” He’s revoking the liquor license of a major Miami hotel because they hosted a drag queen show with children present, even after being warned.”

The evangelist, who heads the Christian relief organization Samaritan’s Purse and the Billy Graham Evangelistic Association, noted what DeSantis’ office said about such events.

“Sexually explicit content is not appropriate to display to children and doing so violates Florida law,” the governor’s office proclaimed. “Governor DeSantis stands up for the innocence of children in the classroom and throughout Florida.”

Graham praised these sentiments, thanking DeSantis for his decision to “stand up” on the matter.

“It’s so refreshing to see a leader who is willing to stand up for what is right!” Graham wrote. “May God bless and help him as he leads this state.”

The preacher tweeted a similar sentiment in December.

“I like [the governor] because he’s not afraid to stand up against the woke agenda that the left is pushing,” he wrote. “He stood up against Disney [and] now he’s standing up against the sexualization of children at a Christmas Drag Queen event. God bless you Gov[.] DeSantis!”

Graham is no stranger to making proclamations about cultural and political events.

As CBN’s Faithwire recently noted, Graham said Christians today need “wisdom” to navigate our ever-chaotic political culture, noting he isn’t interested in telling others how to vote.

“I don’t want to tell people how to vote or not vote,” Graham said. “I might share with somebody how I’m going to vote, but … what we need to do, be honest with you, is just ask God [to] give us wisdom.”

He encouraged fellow Christians to vote for candidates with “Godly principles” and a moral stand.

“We should vote for candidates that believe in God, that believe in Jesus Christ, that’s what we need,” Graham said, noting he knows not everyone will be a born-again Christian.
Sources:Christian Post

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

Hot News

Hot News1 week ago

West Virginia Governor Signs Law to Protect Religious Freedom from Government Interference

The governor of West Virginia has signed a law to protect religious freedom across his state. On Thursday, Republican Gov....

Hot News4 weeks ago

Pastor, congregation stop gunmen in church with prayer

A gang of armed young men who allegedly entered the All Creation Northview Holiness Family Church in Ferguson, Missouri, to...

Hot News4 months ago

ഹൂസ്റ്റണിൽ സൗജന്യ ആരോഗ്യ മേള 2022 നവംബർ 19 ന്

ഹ്യൂസ്റ്റൺ: ലവ് ടു ഷെയർ ഫൗണ്ടേഷൻ അമേരിക്കയുടെ ആഭിമുഖ്യത്തിൽ എല്ലാ വർഷവും തുടർച്ചയായി നടത്തി വരുന്ന ഫ്രീഹെൽത്ത് ഫെയർ പത്താം വർഷമായ ഇത്തവണയും 2022 നവംബർ 19...

Hot News4 months ago

After playing disciples in ‘The Chosen’, actors say series made them better men

“The Chosen” series has impacted the lives of millions worldwide, but those viewers are not the only ones being ministered...

Hot News5 months ago

ക്രൈ​സ്റ്റ്ച​ർ​ച്ച് മോ​സ്ക് ആ​ക്ര​മ​ണം: ശി​ക്ഷാ​യി​ള​വ് തേ​ടി പ്ര​തി

വെ​ല്ലിം​ഗ്ട​ൺ: ന്യൂ​സി​ല​ൻ​ഡി​ലെ ക്രൈസ്റ്റ്ചർച്ചിൽ മോ​സ്ക്കി​ൽ 51 പേ​രു​ടെ മ​ര​ണ​ത്തി​നി​ട​യാ​ക്കി​യ വെടിവയ്പ്പ് കേ​സി​ലെ പ്ര​തി ശി​ക്ഷ​യി​ൽ ഇ​ള​വ് തേ​ടി ഹ​ർ​ജി ന​ൽ​കി. 2019 മാ​ർ​ച്ചി​ൽ ആക്രമണം ന​ട​ത്തി​യ ബ്രെ​ന്‍റ​ൻ...

Hot News5 months ago

Jerusalem march with the participation of more than 3000 Christians from 70 countries

Thousands of Christian pilgrims took to the streets of Jerusalem on Thursday as part of the 43rd annual Feast of...

Hot News6 months ago

രക്ഷിതാക്കള്‍ക്കും പാഠപുസ്തകം, കേരളത്തില്‍ അടുത്ത വർഷം മുതൽ

തിരുവനന്തപുരം : ഒരു കൊല്ലം കൂടി കഴിയുമ്പോൾ ഓരോ വർഷവും ക്ലാസുകളിൽ ഒരു പാഠപുസ്തകം കൂടി അധികമുണ്ടാകും. പക്ഷേ, അത് കുട്ടികൾക്കുള്ളതല്ല. രക്ഷാകർത്താക്കൾക്കുള്ള പുസ്തകമായിരിക്കുമത്. ഇത്തരമൊന്ന് തയ്യാറാക്കുന്ന...

Hot News6 months ago

1098 അല്ല,കുട്ടികൾ ഇനി മുതൽ സഹായത്തിനായി 112-ൽ വിളിക്കണം

കുട്ടികൾക്കായുള്ള ചൈൽഡ് ലൈൻ നമ്പറായ 1098 കഴിഞ്ഞ 26 വർഷമായി വിജയകരമായി പ്രവർത്തിക്കുകയാണ്. ഇപ്പോഴിതാ കേന്ദ്ര സർക്കാർ ഈ നമ്പർ 112 എന്ന ഒറ്റ ഹെൽപ്പ് ലൈൻ...

Hot News6 months ago

മൂന്ന് വര്‍ഷം മുന്‍പ് മിന്നസോട്ടയിലെ സൗന്ദര്യ റാണി; ഇന്ന് ക്രിസ്തുവിന്റെ പ്രിയപ്പെട്ട മിഷ്ണറി

മിന്നസോട്ട (അമേരിക്ക): സൗന്ദര്യ ലോകത്ത് നിന്നും മിഷ്ണറി ലോകത്തേക്കുള്ള യാത്ര പങ്കുവെച്ച് മുന്‍ മിസ്‌ മിന്നസോട്ടയായ കാതറിന്‍ കൂപ്പേഴ്സ്. 2019-ല്‍ മിസ്‌ മിന്നസോട്ടയായി തിരഞ്ഞെടുക്കപ്പെട്ട കാതറിന് കൊറോണ...

Hot News7 months ago

10 ലക്ഷം തൊഴിലവസരം കാത്തിരിക്കുന്നു; കാനഡയിൽ ജോലിക്ക്‌ ഇതിലും ബെസ്റ്റ് ടൈമില്ല

പ്രവാസത്തിന് കൊതിക്കുന്ന മലയാളികളുടെ കണ്ണ് ഇപ്പോൾ പാശ്ചാത്യ രാജ്യങ്ങളിലേക്കാണ്. ഉന്നത പഠനവും ജോലിയും കുടിയേറ്റവുമായി ഇന്ത്യക്കാരുടെ ഒഴുക്കാണ്. പ്രത്യേകിച്ച് കാനഡയിലേക്ക്. ഏഴ് വർഷത്തിനിടെ 85 ലക്ഷം ഇന്ത്യക്കാരാണ്...

Trending