Connect with us
Slider

us news

ഫ്രഞ്ച് നഗരത്തില്‍ സ്ഥാപിച്ച ക്രിസ്തുമസ് ട്രീ ഇസ്ലാമികവാദികള്‍ അഗ്നിക്കിരയാക്കി: വ്യാപക പ്രതിഷേധം

Published

on

പാരീസ്: ലോകരക്ഷകനായ ക്രിസ്തുവിന്റെ ജനനത്തെ വരവേല്‍ക്കുവാന്‍ ഫ്രഞ്ച് നഗരമായ ല്യോണിലെ പൊതുസ്ഥലത്ത് സ്ഥാപിച്ച ക്രിസ്തുമസ് ട്രീ തീവ്രഇസ്ലാമികവാദികള്‍ അഗ്നിക്കിരയാക്കി. മനോഹരമായി അലങ്കരിച്ചിരുന്ന ക്രിസ്തുമസ്സ് ട്രീയുടെ ചിത്രം സ്നാപ്ചാറ്റില്‍ പോസ്റ്റ്‌ ചെയ്തതിന് ശേഷമാണ് തീവ്ര ഇസ്ളാമികവാദികള്‍ ട്രീ അഗ്നിക്കിരയാക്കിയത്. ക്രിസ്തുമസ്സ് ട്രീ കത്തിക്കൊണ്ടിരിക്കുന്നതിന്റെ ചിത്രവും സമൂഹമാധ്യമത്തില്‍ പോസ്റ്റ്‌ ചെയ്തിട്ടുണ്ട്. ചിത്രങ്ങള്‍ സമൂഹമാധ്യമങ്ങളിലൂടെ വ്യാപകമായി പ്രചരിക്കുകയാണ്. ക്രിസ്തുമസ്സ് ട്രീ കത്തിച്ചത് തങ്ങളുടെ ക്രൈസ്തവ വിശ്വാസത്തിന് മേലുള്ള കടന്നുകയറ്റമായിട്ടാണ് പ്രദേശവാസികള്‍ നിരീക്ഷിക്കുന്നത്.

കഴിഞ്ഞ ഏതാനും നാളുകളായി ല്യോണ്‍ നഗരം ഇസ്ലാമികവാദികളുടെ ശക്തി പ്രകടനങ്ങളുടെ സ്ഥിരം വേദിയായി മാറിക്കൊണ്ടിരിക്കുകയായിരുന്നു. അര്‍മേനിയന്‍ കൂട്ടക്കൊലക്ക് ശേഷം തുര്‍ക്കി പ്രസിഡന്റ് എര്‍ദോര്‍ഗന്റെ ഭരണസഖ്യമായ നാഷണലിസ്റ്റ് മൂവ്മെന്റ് പാര്‍ട്ടി (എം.എച്ച്.പി)യുമായി ബന്ധമുള്ള ഗ്രേ വൂള്‍ഫ് (ചാരനിറമുള്ള ചെന്നായ) എന്ന മതമൗലീക സംഘടനയുടെ ശക്തി പ്രകടനങ്ങള്‍ക്കും ല്യോണ്‍ നഗരം സാക്ഷ്യം വഹിച്ചിട്ടുണ്ട്. അതേസമയം ഇക്കഴിഞ്ഞ ഒക്ടോബറില്‍ തെക്കന്‍ ഫ്രാന്‍സിലെ നീസ് പട്ടണത്തിലെ നോട്രഡാം പള്ളിയില്‍ മൂന്നു പേരെ ഇസ്ലാമിക തീവ്രവാദി കൊലപ്പെടുത്തിയത് അടക്കമുള്ള രക്തരൂക്ഷിതമായ അക്രമങ്ങളെ തുടര്‍ന്ന്‍ തീവ്ര ഇസ്ളാമികവാദികളുടെ കടന്നുകയറ്റത്തിനെതിരെ രാജ്യത്ത് വ്യാപക പ്രതിഷേധം ഉയരുന്നുണ്ട്.

തുടര്‍ച്ചയായ അക്രമങ്ങളെത്തുടര്‍ന്ന്‍ രാജ്യത്ത് വളര്‍ന്നു വരുന്ന ഇസ്ലാമിക വിഘടനവാദത്തിനെതിരെ ശക്തമായ നടപടികള്‍ സ്വീകരിക്കുമെന്ന് ഫ്രഞ്ച് പ്രസിഡന്റ് മാക്രോണ്‍ പ്രഖ്യാപിച്ചിരുന്നു. മതേതര മൂല്യങ്ങള്‍ കാത്തുസൂക്ഷിക്കുന്നതിന്റെ പേരില്‍ യൂറോപ്പ്യന്‍ രാജ്യങ്ങള്‍ സ്വീകരിച്ച മതേതര നയങ്ങളാണ് യൂറോപ്പില്‍ ഇസ്ലാമിക വിഘടനവാദത്തിന്റെ വളര്‍ച്ചക്ക് വഴിവെച്ചതെന്ന ആരോപണവും ശക്തമായിട്ടുണ്ട്. അഭയാര്‍ത്ഥി മറവിലുള്ള അധിനിവേശം ലക്ഷ്യമിട്ടുകൊണ്ടുള്ള തീവ്രചിന്താഗതിയുള്ളവരെ തടഞ്ഞുകൊണ്ട് ക്രിസ്തീയ മൂല്യങ്ങള്‍ കാത്തുസൂക്ഷിക്കുന്ന ഹംഗറി, പോളണ്ട് എന്നീ രാഷ്ട്രങ്ങളില്‍ ഇത്തരം ആക്രമണങ്ങള്‍ കുറവാണെന്നതു ശ്രദ്ധേയമാണ്.
കടപ്പാട് :പ്രവാചകശബ്ദം

us news

Two Indian-Americans have been named as Biden’s domestic policy advisers

Published

on

New York: A day after US President Joe Biden joked that Indian-Americans were taking over the US, he appointed two of them as special assistants for advising him on domestic policies.

The White House on Friday released the announcement by Biden and Vice President Kamala Harris appointing Chiraag Bains and Pronita Gupta to those positions on the Domestic Policy Council. Both of them had served in the administration of former President Barack Obama, when Biden was the Vice President.

Bains will deal with criminal justice while Gupta will deal with labour and workers.

The duo joins more than 20 Indian-Americans who have been appointed by Biden to senior positions in his administration. They will not require Senate confirmation as they will be on the President’s staff.

Bains worked in the Justice Department’s Civil Rights Division, first as a prosecutor of civil rights crimes and then as senior counsel to the assistant attorney general.

He was one of the investigators and prosecutors in the federal case against the city of Ferguson for civil rights violations over the shooting of an African American teenager by a white police officer in 2014 that led to nationwide protests and riots.

He was recently the director of legal strategies at Demos, a national public policy organisation, where he led voting rights litigation. Before that, he was a senior fellow at the Harvard Law School and a clerk for a federal judge.

A key component of Biden’s election manifesto is criminal justice reform to ensure that minorities are not treated unfairly by laws and law enforcement agencies.

Gupta was the deputy director of the Labour Department’s Women’s Bureau in the Obama administration.

She was recently the director of job quality for the Center for Law and Social Policy.

Her previous jobs included stints as research director for Asian Americans/Pacific Islanders in Philanthropy and for the Living Wage Campaign at the LA Alliance for a New Economy.

While congratulating Swati Mohan, the NASA engineer who guided the Mars rover Perseverance to a soft landing on the planet, Biden had said on Thursday, “Indian-descent Americans are taking over this country — you, my vice president, my speechwriter Vinay (Reddy). But I tell you what, thanks. You guys are incredible.”

On Wednesday, Biden had announced the appointment of a Pakistani American, Dilwar Syed, to be the deputy director of the Small Business Administration.

Biden has a track record of working with Indian-Americans and other Asians to promote their participation in US politics.

He is the co-founder with Shekhar Narasimhan of the AAPI (Asian American Pacific Islander) Victory Fund, which is a political action committee that encourages and helps Asian Americans to run in elections, besides raising funds and mobilising voters.

He is the president and CEO at Lumiata, an Artificial Intelligence company in the healthcare field.

Continue Reading

us news

Roman Orthodox Church rejects demands for baptism changes after infant’s death

Published

on

The leadership of the Romanian Orthodox Church has decided not to change its ancient practice of full-immersion baptism of babies despite public outrage that followed the recent death of an infant during christening.

The denomination’s decision-making body, Holy Synod, has announced that the baptism ritual will remain and that it will only urge priests to be more careful when they perform the ritual, according to Radio Free Europe.

“We do not demand the [end] of the practice of baptism but its modification so [babies] are prevented from unnecessary and even absurd risks!” reads an online petition that had gathered over 65,500 names as of Saturday.

The petition, arguing that the tradition involves brutality and should be abolished, was launched by a teacher, Vladimir Dumitru, in response to the death of a 6-week-old baby on Feb. 1 after suffering cardiac arrest while being baptized in a church in the northern town of Suceava.

The priest, identified as Alexandru Mazarache, fully immersed the baby in the water three times in the baptismal font, DW reported earlier. The child first cried, then became still, then the infant’s lips turned blue. The baby was taken to a hospital, where he died a few hours later.

The priest is a suspect in the investigation on charges of involuntary manslaughter. His lawyer, Marcel Balatchi, was quoted as saying that the priest had “performed the ritual according to church canons.”

Romania’s ombudsman has suggested some health and safety measures to the church, including increasing the age of the child for baptism.

A spokesperson for the Orthodox Church, Vasile Banescu, earlier suggested the churches could sprinkle holy water over babies instead of immersing them.

“It is, without a doubt, a tragic case, a case that will have to be investigated. Let’s not imagine that a child can be put in water without covering his nose, mouth and ears,” Banescu told Antena 3. “There is a technique that an experienced priest always uses. This is how a baptism is celebrated with the utmost care.”

Teodosie Petrescu, the archbishop of Tomis in the country’s southeast, had rejected calls for babies to be sprinkled with water. He was quoted as saying earlier that the tradition of immersing a child three times during baptism has carried on for 2 millennia and will continue.

“There’s no way for the ritual to change. These canons of faith will be available for another 1,000 years. That is why we will not change. We’re not intimidated,” Petrescu said.

The archbishop added that babies should be immersed in cold water, which not only “sharpens” their spirituality, but is also suitable for their health.

Over 80% of Romanians are Orthodox Christians.
Sources:Christian Post

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

us news12 hours ago

Two Indian-Americans have been named as Biden’s domestic policy advisers

New York: A day after US President Joe Biden joked that Indian-Americans were taking over the US, he appointed two...

us news12 hours ago

Roman Orthodox Church rejects demands for baptism changes after infant’s death

The leadership of the Romanian Orthodox Church has decided not to change its ancient practice of full-immersion baptism of babies...

Media13 hours ago

ചര്‍ച്ച് ഓഫ് ഗോഡ് മൈസൂര്‍ ആരാധന പുതിയ സ്ഥലത്ത്

മൈസൂര്‍: കഴിഞ്ഞ 17 വര്‍ഷമായി മൈസൂര്‍ ബന്നിമണ്ഡപ് ഇന്‍ഡസ്ട്രിയല്‍ ഏരിയയില്‍ പ്രവര്‍ത്തിച്ചു കൊണ്ടിരുന്ന ചര്‍ച്ച് ഓഫ് ഗോഡ് ഇന്‍ ഇന്ത്യാ മൈസൂര്‍ സഭ, മൈസൂര്‍ ഹെബ്ബാള്‍ ഏരിയയിലേയ്ക്ക്...

us news13 hours ago

Christian Woman Assaulted in Pakistan After Months of Harassment

Pakistan– According to local sources, a Christian woman was attacked at home by a Muslim man in Pakistan. The attack...

Business14 hours ago

SBI Payments has partnered with NPCI to launch ‘Rupee Soft POS’

Mumbai: National Payments Corporation of India (NPCI) has partnered with SBI Payments to announce the launch of ‘RuPay SoftPoS’ for...

us news1 day ago

Nigerian pastor freed by Boko Haram hours before execution: ‘I thank God’

Boko Haram terrorists in Nigeria freed a Christian pastor on Wednesday evening who had been held captive since Christmas Eve,...

Trending