Connect with us
Slider

us news

ഹമാസിന്റെ വരവോടെ ഗാസയില്‍ ക്രിസ്ത്യാനികള്‍ നാലിലൊന്നായി കുറഞ്ഞു: ഇസ്രായേലില്‍ വര്‍ദ്ധനവ്

Published

on

ജെറുസലേം: ഇസ്രായേലില്‍ ക്രൈസ്തവരുടെ എണ്ണത്തില്‍ വര്‍ദ്ധനവ് സൂചിപ്പിച്ചും പാലസ്തീനില്‍ ക്രിസ്ത്യാനികള്‍ കുറയുന്നതും ചൂണ്ടിക്കാട്ടിയുള്ള പോസ്റ്റ് ചര്‍ച്ചയാകുന്നു. ഇസ്രായേൽ വിദേശകാര്യ മന്ത്രാലയത്തിന്റെ ഔദ്യോഗിക ഫേസ്ബുക്ക് പേജില്‍ ഇന്നലെ പങ്കുവെച്ച ഒരു പോസ്റ്റിലാണ് ഇതു സംബന്ധിച്ച ശ്രദ്ധേയമായ വിവരമുള്ളത്. ഗാസാ മുനമ്പിന്റെ ഉത്തരവാദിത്വം ഹമാസ് ഏറ്റെടുത്തതു മുതൽ, ഹമാസ് പാലസ്തീനിലെ ക്രിസ്ത്യൻ ജനതയെ ഉപദ്രവിക്കുകയാണെന്നും ഇത് ക്രൈസ്തവരുടെ ജനസംഖ്യയില്‍ 75% ത്തിലധികം കുറവ് വരുത്തിയെന്നും പോസ്റ്റില്‍ സൂചിപ്പിക്കുന്നു. ഹമാസിന്റെ വരവിന് മുന്‍പ് 4200 ക്രൈസ്തവര്‍ ഉണ്ടായിരിന്ന ഗാസയില്‍ ഇപ്പോള്‍ ആകെയുള്ളത് 1000 ക്രൈസ്തവര്‍ മാത്രമാണ്. അതേസമയം ഇസ്രായേലിലെ ക്രൈസ്തവ ജനസംഖ്യയില്‍ വന്ന വര്‍ദ്ധനവും പോസ്റ്റില്‍ ചൂണ്ടിക്കാട്ടുന്നുണ്ട്.

രാജ്യത്തെ ആകെ ക്രൈസ്തവരുടെ എണ്ണം 1,80,000 ആണെന്നും ക്രിസ്ത്യാനികളുടെ വാര്‍ഷിക വളര്‍ച്ച നിരക്ക് 1.6% ആണെന്നും ഇസ്രായേൽ വിദേശകാര്യ മന്ത്രാലയത്തിന്റെ പോസ്റ്റില്‍ പറയുന്നു. ഏഴുലക്ഷത്തോളം ആളുകള്‍ ലൈക്ക് ചെയ്ത വെരിഫൈഡ് ഫേസ്ബുക്ക് പേജില്‍ പങ്കുവെച്ച ഈ പോസ്റ്റ് അറുനൂറിലധികം പേരാണ് ഷെയര്‍ ചെയ്തിരിക്കുന്നത്. ഹമാസ് അധികാരത്തിലെത്തിയതോടെ ജനജീവിതം ദുസഹമായെന്ന് ഗാസയിലെ ഏക കത്തോലിക്കാ ഇടവകയുടെ വികാരി ഫാ. മാരിയോ ഡിസില്‍വ മുന്‍പ് പറഞ്ഞിരിന്നു. ഒരു ദിവസം മൂന്നു മണിക്കൂര്‍ മാത്രമാണ് വൈദ്യുതി ലഭിക്കുകയെന്നും കുടിവെള്ളത്തിനും ക്ഷാമമുണ്ടെന്നും തുറന്ന ജയില്‍ പോലെയാണ് ക്രൈസ്തവര്‍ക്ക് ഈ പ്രദേശം അനുഭവപ്പെടുന്നതെന്നും ഏതാനും വര്‍ഷങ്ങള്‍ക്ക് മുന്‍പ് അദ്ദേഹം വെളിപ്പെടുത്തിയിരിന്നു.
കടപ്പാട് :പ്രവാചക ശബ്ദം

us news

North Korea is facing a severe food shortage

Published

on

Addressing a meeting of senior leaders, Mr Kim said: “The people’s food situation is now getting tense”.

He said the agricultural sector had failed to meet its grain targets due to typhoons last year, which caused flooding.

There are reports that food prices have spiked, with NK News reporting that a kilogram of bananas costs $45 (£32).

North Korea has closed its borders to contain the spread of Covid-19.

Trade with China has plummeted as a result. North Korea relies on China for food, fertiliser and fuel.

North Korea is also struggling under international sanctions, imposed because of its nuclear programmes.

The authoritarian leader of the single-party state talked about the food situation at the ruling Workers’ Party central committee which started this week in the capital Pyongyang.

During the meeting, Mr Kim said that national industrial output had grown by a quarter compared to the same period last year.

Officials were expected to discuss relations with the US and South Korea during the event but no details have been released yet.

In April, Mr Kim made a a rare admission of looming hardship, calling on officials to “wage another, more difficult ‘Arduous March’ in order to relieve our people of the difficulty, even a little”.

The Arduous March is a term used by North Korea officials to refer to the country’s struggle during the 1990s famine, when the fall of the Soviet Union left North Korea without crucial aid.

The total number of North Koreans who starved to death at the time is not known, but estimates range up to three million.

It is highly unusual for Kim Jong-un to publicly acknowledge a food shortage. But this is a North Korean leader who has already admitted that his economic plan has failed.

The problem for Mr Kim is that when he took over from his father, he promised his people a more prosperous future. He said they would have meat on their tables and access to electricity. This has not happened. Now he’s having to prime the population for more hard work.

He is trying to tie this into the global pandemic, and state media reported that he pointed out to party officials that the situation across the world is getting “worse and worse”. With so little access to outside information, he can paint a picture of things being bad everywhere – not just in sealed off North Korea. He also described efforts to beat Covid-19 as a “protracted war”. That signals that border closures are not easing any time soon.

That is the concern of many aid organisations. The sealed border has prevented some food and medicine getting through. Most NGOs have had to leave the country, unable to get staff and supplies in or out.

Pyongyang has always called for “self-reliance”. It has closed itself off, just as it may need assistance and it is unlikely to ask for help. If it continues to push away all offers of international assistance, as ever, it may be the people who pay the price.

Continue Reading

us news

Christian pastor killed over outreach to Muslims: ‘Today Allah has judged you’

Published

on

A radical Muslim has confessed to police in Uganda that he killed a 70-year-old pastor earlier this month because of Allah’s word to kill all infidels who mislead Muslims by sharing the Gospel.

The accused, identified as Imam Uthman Olingha, told police he killed Bishop Francis Obo, senior pastor of Mpingire Pentecostal Revival Church Ministries International in Odapako village Mpingire Sub-County, on June 11, Morning Star News reported.

Olingha was one of the Muslim extremists dressed in Islamic attire who stopped Pastor Obo and his wife on their way home from a market at about 8:30 p.m., his wife, Christine Obo, said.

“Olingha openly confessed to police that he can’t regret that he killed the bishop because he did it in the cause of Allah’s word to kill all infidels who mislead Muslims. He added that Allah will be with him in jail, but the kafiri (infidel) deserved the killing.”

One of the attackers told the pastor, who oversaw 17 churches across the region and had been sharing Christ with Muslims, that he was an “infidel” who caused Muslims to leave Islam and “blasphemes the words of Allah,” and that, “Today Allah has judged you.”

A week before the murder, the couple had invited a former Islamic teacher to testify on how he became a Christian at their church, Christine Obo recalled. Area Muslims were also upset with the church because it offered the former Islamic teacher a pig as part of a micro-enterprise livestock project that helped raise funds for the church, she added.

Describing the incident, she said, “As I moved a few meters in a hurry trying to save my life, I heard a little noise and wailing from my husband and realized that his life was in danger.”

When she reached home, she was trembling and unable to speak, she said, and her children took her to a hospital. When she regained consciousness the following morning, she told her oldest son and his siblings to go to the site.

“Reaching there, they were shocked and fearful as they found a big number of Christians and relatives gathered around the dead body mourning their bishop after being murdered by Muslims,” Obo was quoted as saying.

According to World Watch Monitor, a homegrown Islamist rebel movement organizing in the neighboring Democratic Republic of Congo has emboldened Ugandan radicals to persecute Christians.

Voice of the Martyrs earlier noted that Uganda’s history has made it vulnerable to the influence of Islam as “Arab countries also continue to invest significant resources into furthering Muslim interests in the country.”

In Uganda, persecution is mainly seen in the form of local Islamists persecuting Christians, mostly in areas where “radicals have been steadily encroaching.”

“Radical Islam’s influence has grown steadily, and many Christians within the majority-Muslim border regions are facing severe persecution, especially those who convert from Islam,” a Voice of the Martyrs factsheet explains. “Despite the risks, evangelical churches in Uganda have responded by reaching out to their neighbors; many churches are training leaders how to share the Gospel with Muslims and care for those who are persecuted after they become Christians.”

Last December, a mob of Muslim extremists in Uganda reportedly killed 41-year-old former imam Yusuf Kintu a week after he converted to Christianity.
Sources:Christian Post

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

Media10 hours ago

രണ്ടിൽക്കൂടുതൽ കുട്ടികളുള്ളവർക്ക് അസമിൽ ഇനി സർക്കാരാനുകൂല്യങ്ങളില്ല

ഗുവാഹാട്ടി:വായ്പ എഴുതിത്തള്ളലും ക്ഷേമപദ്ധതികളും ഉൾപ്പെടെ സർക്കാർ നടപ്പാക്കുന്ന എല്ലാ പദ്ധതികളും ഇനി പുതിയ ജനസംഖ്യാനയത്തെ ആസ്പദമാക്കിയെന്ന് അസം മുഖ്യമന്ത്രി ഹിമന്ത ബിശ്വ ശർമ. രണ്ടിൽക്കൂടുതൽ കുട്ടികളുള്ളവർക്ക് സർക്കാർ...

us news10 hours ago

North Korea is facing a severe food shortage

Addressing a meeting of senior leaders, Mr Kim said: “The people’s food situation is now getting tense”. He said the...

us news10 hours ago

Christian pastor killed over outreach to Muslims: ‘Today Allah has judged you’

A radical Muslim has confessed to police in Uganda that he killed a 70-year-old pastor earlier this month because of...

us news11 hours ago

700 വര്‍ഷങ്ങള്‍ക്കിപ്പുറം ഐസ്‌ലാന്റിലെ അഗ്നിപര്‍വ്വതം പൊട്ടിത്തെറിച്ചു: നിലയ്ക്കാതെ ലാവ പ്രവാഹം

ഐസ്‌ലാന്റ്: 700 വര്‍ഷങ്ങള്‍ക്കിപ്പുറം പൊട്ടിത്തെറിച്ച ഐസ്‌ലാന്റിലെ ഫാഗ്രദാള്‍സ്ഫിയാല്‍ അഗ്നി പര്‍വ്വതത്തിലെ ലാവ പ്രവാഹം നിലയ്ക്കാതെ തുടരുന്നു. മാര്‍ച്ചിലാണ് അഗ്നിപര്‍വ്വതം പൊട്ടിത്തെറിച്ചത്. അന്ന് മുതല്‍ ഇവിടെ നിന്നും നിലയ്ക്കാതെ...

us news11 hours ago

In Texas, handguns can be carried at will; The governor signed the bill

SAN ANTONIO — In the shadow of the iconic Alamo and flanked by Republican state lawmakers and the leader of...

Media1 day ago

കിലോയ്ക്ക് 2.70 ലക്ഷം; ഏഴുമാങ്ങകള്‍ സംരക്ഷിക്കാന്‍ നാലുകാവല്‍ക്കാരും ആറുനായകളും

ജബൽപുർ:ലോകത്തിലെ ഏറ്റവുംവിലകൂടിയ മാമ്പഴങ്ങളിലൊന്നാണ് മിയാസാക്കി. പേര് കേൾക്കുംപോലെ ജപ്പാനിയാണ്. ഇത്ര വിലപിടിച്ചൊരു മാങ്ങ സ്വന്തം തോട്ടത്തിൽ ഉണ്ടാവുകയും നാടൊട്ടുക്കും അറിയുകയും ചെയ്താൽ എന്തുചെയ്യും. ശക്തമായ കാവൽ ഏർപ്പെടുത്തുകതന്നെയാണ്...

Trending