Connect with us

world news

ആൽബെർട്ടയിലെ ചരിത്രപ്രസിദ്ധമായ ദേവാലയം അഗ്നിക്കിരയാക്കപ്പെട്ടു

Published

on

കാനഡയിലെ ആൽബെർട്ടയിലെ ദേവാലയം അഗ്നിക്കിരയാക്കപ്പെട്ടതിൽ ദുഃഖം രേഖപ്പെടുത്തി ആർച്ചുബിഷപ്പ് ജെറാർഡ് പെറ്റിപാസ്. 121 വർഷം പഴക്കമുള്ള സെന്റ് ബെർണാഡിന്റെ ദേവാലയമാണ് നശിപ്പിക്കപ്പെട്ടത്. മെയ് 22-ന് ദേവാലത്തിലുണ്ടായ തീപിടുത്തത്തെ തുടർന്ന് രണ്ടുപേരെ അറസ്റ്റു ചെയ്തിട്ടുണ്ട്.

“ദേവാലയം നശിപ്പിക്കപ്പെട്ടിരിക്കുന്നു. ഇത് പരിഹരിക്കാനാവാത്ത നഷ്ടമാണ് നമുക്ക് നൽകിയിരിക്കുന്നത്. പതിവായ ബലിയർപ്പണങ്ങൾ, മാമ്മോദീസകൾ, കുമ്പസാരങ്ങൾ, ശവസംസ്കാര ശുശ്രൂഷകൾ എന്നിവ പരികർമ്മം ചെയ്യപ്പെട്ട ഈ ദേവാലയത്തിന്റെ ചുവരുകൾ കത്തിനശിച്ച് ചവറ്റുകൂമ്പാരമായി തീർന്നിരിക്കുന്നു. ഈ ദേവാലത്തെക്കുറിച്ചുള്ള ഓർമ്മകൾ സൂക്ഷിക്കുന്ന എല്ലാവർക്കും ഇത് ദുഃഖത്തിന്റെ നിമിഷങ്ങളായിരിക്കും” – ആർച്ചുബിഷപ്പ് ജെറാർഡ് പെറ്റിപാസ് സി.എസ്.എസ് ആർ പറഞ്ഞു.

തീപിടുത്തവുമായി ബന്ധപ്പെട്ട് റോയൽ കനേഡിയൻ മൗണ്ടഡ് പോലീസ് രണ്ടുപേരെ അറസ്റ്റ് ചെയ്തിട്ടുണ്ട്. അവരെ മെയ് 29-ന് കോടതിയിൽ ഹാജരാക്കും. ഈ ദേവാലയനാശം ഭൂതകാലത്തിന്റെ ഒരു സ്മാരകം മാത്രമായിരുന്നില്ല, മറിച്ച് വർത്തമാനകാലത്തിന്റ സജീവസ്മാരകത്തെ കൂടിയാണ് നശിപ്പിച്ചിരിക്കുന്നത്. ദേവാലയത്തെ അഗ്നിക്കിരയാക്കിയാലും ദൈവജനത്തിന്റെ വിശ്വാസം അഗ്നിക്കിരയാക്കാൻ ആർക്കും കഴിയില്ലെന്ന് ആർച്ചുബിഷപ്പ് കൂട്ടിച്ചേർത്തു.
Sources:azchavattomonline

http://theendtimeradio.com

world news

സൗദിയിൽ ഫഹസ് പരിശോധനയ്ക്ക് ബുക്കിങ് നിർബന്ധം; ഓൺലൈനായി അപ്പോയിന്റ്മെൻ്റ് എടുക്കണം

Published

on

ജിദ്ദ: സൗദിയിൽ വാഹനങ്ങളുടെ ഫഹസ് എടുക്കാനുള്ള ആനുകാലിക സാങ്കേതിക പരിശോധന നടത്താൻ ഓൺലൈൻ അപ്പോയിന്റ്മെന്റ് നിർബന്ധമാക്കി. ബുക്കിങ് ഇല്ലാതെ പരിശോധനയ്ക്കെത്തിയ നിരവധി പേരെ അധികൃതർ മടക്കി അയച്ചു. വാഹന പരിശോധനാ കേന്ദ്രങ്ങളിലെ തിരക്ക് നിയന്ത്രിക്കുന്നതിന്റെ ഭാഗമായാണ് പുതിയ മാറ്റം.

vi.vsafety.sa/en/book എന്ന ഇലക്ട്രോണിക് പോർട്ടൽ വഴിയാണ് അപ്പോയിൻ്റ്മെൻ്റ് ബുക്ക് ചെയ്യേണ്ടത്. ഇലക്ട്രോണിക് പ്ലാറ്റ്ഫോമിൽ പ്രവേശിച്ച് വാഹന ഉടമയുടെ പേരും മൊബൈൽ നമ്പറും നൽകുന്നതോടൊപ്പം വാഹനം സംബന്ധിച്ച വിവരങ്ങളും നൽകണം. പരിശോധനയ്ക്ക് വാഹനവുമായി നേരിട്ടുപോകാൻ ഉടമയ്ക്ക് സാധിക്കാത്ത സാഹചര്യത്തിൽ മറ്റൊരാളെ ചുമതലപ്പെടുത്താനും സാധിക്കും.

ഈ സാഹചര്യത്തിൽ പരിശോധനയ്ക്ക് വാഹനം കൊണ്ടുപോകുന്ന ആളുടെ വിവരങ്ങളും സൈറ്റിൽ നൽകേണ്ടതാണ്. പരിശോധനയ്ക്ക് പോകാൻ ഉദ്ദേശിക്കുന്ന സ്ഥലവും സ്റ്റേഷനും ദിവസവും സമയവും ഈ പ്ലാറ്റ്ഫോമിൽ നിന്ന് തന്നെ തെരഞ്ഞെടുക്കണം. ഇതോടെ മൊബൈലിലേക്കെത്തുന്ന രഹസ്യ കോഡ്, ബുക്കിങ് പ്ലാറ്റ്ഫോമിൽ നൽകി അപ്പോയിൻ്റ്മെൻ്റ് ഉറപ്പിക്കാം.

അപ്പോയിൻ്റ്മെൻ്റ് എടുത്ത ശേഷം അതിൽ മാറ്റം വരുത്താനും ആവശ്യമില്ലെങ്കിൽ റദ്ദാക്കാനും ഇതേ പ്ലാറ്റ്ഫോമിൽ തന്നെ സൗകര്യമുണ്ട്. എല്ലാത്തരം വാഹനങ്ങൾക്കും പുതിയ ചട്ടം ബാധകമാണെന്ന് അധികൃതർ അറിയിച്ചു.
Sources:globalindiannews

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

world news

Archaeologists discover ‘very rare’ ancient inscription paraphrasing Psalm 86

Published

on

Archaeologists from the Hebrew University of Jerusalem recently reported that an ancient inscription paraphrasing the first two verses of Psalm 86 was uncovered from a remote site in the Judean desert of Israel.

According to a statement from the university, the four-week excavation project in the Hyrcania Fortress occurred in May, spearheaded by Oren Gutfeld and Michal Haber of the Hebrew University of Jerusalem in cooperation with Carson-Newman University and American Veterans Archaeological Recovery.

In the “pilot” season for the excavation, efforts were centered on two key areas of the fortress. In the southeast corner of the summit, a segment of a prominent upper fortification line was uncovered, dating to approximately the first or second century B.C. In the northeast corner, archeologists removed a deep layer of building stones that collapsed from the upper floor into an elongated basement hall.

A sizeable building stone lying on the plastered floor of the hall features lines of text painted in red with a cross at the top. The inscription was written in Koine Greek, the language the New Testament was written in.

The text was deciphered by epigraphist Dr. Avner Ecker of Bar-Ilan University, who says it is a paraphrase of Psalms 86: 1–2, also known as a “prayer of David.”

“Jesus Christ, guard me, for I am poor and needy,” the inscription reads.

The first two verses of Psalm 86 state, “Hear me, Lord, and answer me, for I am poor and needy. Guard my life, for I am faithful to you,” according to the New International Version.

Ecker said that Psalm 86 “is one of the most common psalms in the Christian liturgy in ancient times.”

“This psalm holds a special place in the Masoretic text as a designated prayer and is notably one of the most frequently recited psalms in Christian liturgy,” Ecker said in a statement. “Thus, the monk drew a graffito of a cross onto the wall, accompanied by a prayer with which he was very familiar.”

Gutfeld, a university teaching fellow, told The Washington Times that the discovery is the first time he can recall a phrase from the Psalms inscribed on a huge building stone.

“It’s very, very rare — a unique something [that’s] bigger than the inscription itself,” Gutfeld added.

Ecker said that “syntax errors made in the transcription” indicate that the writer of the lines “did not speak Greek as his mother tongue, but was a native of the area, perhaps even a local, and spoke a Semitic language.”

Researchers discovered another inscription at the site, but it has not yet been deciphered.

In the rubble of the excavation site, a small gold ring that appears to be child-like in size was uncovered. It has an oval turquoise stone engraved with Arabic Kufic script.

Another Arabic epigraphy expert was called to the scene to analyze the ring.

Nitzan Amitai-Preiss from the Hebrew University said a unique pattern in the script suggests the ring was also used as a seal.

“The script style is indicative of the early Islamic period, during the Umayyad and Abbasid Caliphates in the 7th and 8th centuries A.D.,” Amitai-Preiss said in a statement shared by the university.

In a joint statement, Haber and Gutfeld warned that “our excavations will draw the attention of looters.”

“The problem persists; it was here before us and will likely continue after us, underscoring the need for academic excavation — particularly in such a sensitive site as Hyrcania, though this is just one example. We are simply trying to stay a few steps ahead,” researchers reported.
Sources:Christian Post

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

world news

100 Dead, 150 Injured As Fire Breaks Out At Christian Wedding In Iraq

Published

on

The regional rescue service office told Iraqi media that fireworks led to a fire inside the wedding hall, trapping over 700 guests and causing part of the hall’s ceiling to collapse.

A fire that raced through a hall hosting a Christian wedding in northern Iraq killed at least 100 people and injured 150 others, authorities said Wednesday, warning the death toll could rise higher. The fire ripped through a large events hall in the north-eastern region after fireworks were lit during the celebration, local civil defence said, according to Iraq media.

The regional rescue service office told Iraqi media that fireworks led to a fire inside the wedding hall, trapping over 700 guests and causing part of the hall’s ceiling to collapse.

Television footage showed flames rushing over the wedding hall as the fire took hold. In the blaze’s aftermath, only charred metal and debris could be seen as people walked through the scene of the fire, the only light coming from television cameras and the lights of onlookers’ mobile phones.

Health Ministry spokesman Saif al-Badr gave the casualty figure via the state-run Iraqi News Agency. “All efforts are being made to provide relief to those affected by the unfortunate accident,” al-Badr said.

Prime Minister Mohammed Shia al-Sudani ordered an investigation into the fire and asked the country’s Interior and Health officials to provide relief, his office said in a statement online.
Sources:christiansworldnews

http://theendtimeradio.com

Continue Reading
Advertisement The EndTime Radio

Featured

us news15 hours ago

‘We’ve Got to Wake Up!’: Former Supermodel Kathy Ireland Delivers Powerful Message Defending Life, Call to Action for Church

Model-turned-entrepreneur Kathy Ireland was recently honored at an influential pro-life gala, but the business mogul told the audience she wasn’t...

Tech15 hours ago

വാട്ട്‌സ്ആപ്പിലെ ഏറ്റവും കിടിലൻ മൂന്ന് അപ്‌ഡേറ്റുകൾ!; ഇനി സ്റ്റാറ്റസിലും സമയം നിയന്ത്രിക്കാം

വാട്ട്‌സ്ആപ്പിൽ പുതിയ ഫീച്ചർ അവതരിപ്പിക്കാനൊരുങ്ങി മെറ്റ. നിലവിൽ ആൻഡ്രോയിഡ് പതിപ്പുകളിൽ ഇവ ലഭ്യമാണ്. 2.23.20.20 പതിപ്പ് ഇൻസ്റ്റാൾ ചെയ്യുന്നതോടെ ഈ സേവനം ഉപയോക്താക്കൾക്ക് സ്വന്തമാകും. പുതിയതായി എത്തിയിരിക്കുന്ന...

world news15 hours ago

സൗദിയിൽ ഫഹസ് പരിശോധനയ്ക്ക് ബുക്കിങ് നിർബന്ധം; ഓൺലൈനായി അപ്പോയിന്റ്മെൻ്റ് എടുക്കണം

ജിദ്ദ: സൗദിയിൽ വാഹനങ്ങളുടെ ഫഹസ് എടുക്കാനുള്ള ആനുകാലിക സാങ്കേതിക പരിശോധന നടത്താൻ ഓൺലൈൻ അപ്പോയിന്റ്മെന്റ് നിർബന്ധമാക്കി. ബുക്കിങ് ഇല്ലാതെ പരിശോധനയ്ക്കെത്തിയ നിരവധി പേരെ അധികൃതർ മടക്കി അയച്ചു....

Business16 hours ago

രാജ്യത്ത് ഓൺലൈൻ ഗെയിമുകൾക്കുള്ള ജിഎസ്ടി നിയമ വ്യവസ്ഥകൾ ഇന്ന് മുതൽ പ്രാബല്യത്തിൽ

രാജ്യത്ത് ഓൺലൈൻ ഗെയിമിംഗ്, കാസിനോ, കുതിരപ്പന്തയം എന്നിവയ്ക്ക് ഭേദഗതി ചെയ്ത ജിഎസ്ടി നിയമ വ്യവസ്ഥകൾ ഇന്ന് മുതൽ പ്രാബല്യത്തിൽ. ഇത് സംബന്ധിച്ച വിവരങ്ങൾ ധനമന്ത്രാലയം പുറത്തുവിട്ടിട്ടുണ്ട്. ഓൺലൈൻ...

National16 hours ago

സൂസൻ ജോൺ (ക്രമനമ്പർ 05) ഐ.പി.സി. സ്റ്റേറ്റ് സോദരി സമാജം ജോയിന്റ്സെക്രട്ടറി ആയേക്കും

ഐ.പി.സി കേരള സ്റ്റേറ്റ് സോദരി സമാജം ഭാരവാഹികളുടെ തെരെഞ്ഞടുപ്പ് ഒക്ടോ 10 – ന് രാവിലെ 11 മണിക്ക് ഐ.പി സി ഹെഡ്ക്വാർട്ടർ കുമ്പനാട് ഹെബ്രോൻ പൂരത്ത്...

world news2 days ago

Archaeologists discover ‘very rare’ ancient inscription paraphrasing Psalm 86

Archaeologists from the Hebrew University of Jerusalem recently reported that an ancient inscription paraphrasing the first two verses of Psalm...

Trending