Connect with us
Slider

us news

തോക്കെന്നു തെറ്റിദ്ധരിച്ചു പോലീസ് വെടിയേറ്റു അരയ്ക്കു താഴെ തളര്‍ന്ന യുവാവിന് 45 കോടി നഷ്ടപരിഹാരം

Published

on

ഫ്ലോറിഡ: യുവാവിന്‍റെ കൈയിലിരുന്ന സെല്‍ഫോണ്‍ തോക്കാണെന്നു തെറ്റിധരിച്ച്‌ ഷെറിഫ് ഡെപ്യൂട്ടി നാലു തവണ വെടിവെച്ചതിനെ തുടര്‍ന്ന് മാരകമായി പരിക്കേല്‍ക്കുകയും അരയ്ക്കു താഴെ പൂര്‍ണമായും തളര്‍ച്ച ബാധിക്കുകയും ചെയ്ത ഡോണ്‍ട്രല്‍ സ്റ്റീഫന് ആറ് മില്യണ്‍ ഡോളര്‍ (ഏതാണ്ട് 45 കോടിയിലധികം രൂപ) നഷ്ടപരിഹാരം നല്‍കാന്‍ ഫ്ലോറിഡാ ഗവര്‍ണര്‍ റോണ്‍ ഉത്തരവിട്ടു.

2013 ല്‍ നടന്ന വെടിവയ്പ്പിലാണ് കറുത്ത വര്‍ഗക്കാരനായ ചെറുപ്പക്കാരന് അരയ്ക്കു താഴെ ചലനശേഷി നഷ്ടപ്പെട്ടത്. ഇത്തരം കേസുകളില്‍ ഏറ്റവും കൂടുതല്‍ 200,000 ഡോളര്‍ നല്‍കിയാല്‍ മതി എന്ന നിലവിലുള്ള നിയമം ഭേദഗതി ചെയ്താണ് പുതിയ നിയമ നിര്‍മാണം ഫ്ലോറിഡാ ലജിസ്‌ലേച്ചര്‍ അംഗീകരിച്ചത്. 2016 ല്‍ ഫെഡറല്‍ ജൂറി 22 മില്യണ്‍ നഷ്ടപരിഹാരം നല്‍കുന്നതിന് സംഭവത്തില്‍ ഉള്‍പ്പെട്ട ഡെപ്യൂട്ടിയോടു ആവശ്യപ്പെട്ടിരുന്നു. ആദ്യം ആവശ്യം നിരാകരിച്ചുവെങ്കിലും പിന്നീട് നടന്ന ചര്‍ച്ചയില്‍ പാം ബീച്ച്‌ ഷെറിഫ് 4.5 മില്യണ്‍ ഡോളര്‍ നല്‍കുന്നതിന് സമ്മതിച്ചിരുന്നു. റിപ്പബ്ലിക്കന് ഭൂരിപക്ഷമുള്ള ലജിസ്ലേച്ചറാണ് ആറ് മില്യണ്‍ ഡോളര്‍ അനുവദിച്ചത്. ഇതില്‍ 3.4 മില്യണ്‍ ജീവിത ചെലവിനും അറ്റോര്‍ണി ഫീസായി 1.1 മില്യണും മെഡിക്കല്‍ ബില്ലിനു 2.5 മില്യണ്‍ ഡോളറുമാണ് ചെലവഴിക്കുക.

തിരക്കുപിടിച്ച റോഡിലൂടെ സൈക്കിള്‍ ഓടിച്ചിരുന്ന സ്റ്റീഫന്‍, ഡെപ്യൂട്ടി ആഡംസ് ലിനിന്‍റെ പെട്രോള്‍ കാറിനു നേരെ നടന്നടുക്കുന്നതു കണ്ടാണ് ഡെപ്യൂട്ടി നിറയൊഴിച്ചത്. സ്റ്റീഫന്‍റെ കൈവശമുണ്ടായിരുന്ന സെല്‍ഫോണ്‍ തോക്കാണെന്ന് ഡെപ്യൂട്ടി തെറ്റിദ്ധരിച്ചതാണ് വെടിവയ്പിലേക്കു നയിച്ചത്. വെടിയേറ്റ് നിലത്തു വീണ സ്റ്റീഫനു ഗുരുതരമായി പരിക്കേറ്റു. സംഭവത്തില്‍ ഡെപ്യൂട്ടിയെ ജോലിയില്‍ നിന്നും പിരിച്ചുവിട്ടിരുന്നു.

കടപ്പാട് :ആഴ്ചവട്ടം ഓൺലൈൻ

us news

Christians in Nepal Continue to Face a Context of Growing Persecution

Published

on

Nepal– Persecution in Nepal continues to be an increasing concern for the growing Christian population of the predominantly Hindu country. The Global Press Journal recently published an article discussing the story of Pastor Hari Tamang, a current example of this persecution. Pastor Tamang has been falsely charged with trafficking children and attempted conversions after he had agreed to shelter children who would have otherwise been put on the street because their former shelter could not help them any longer. Although the trafficking charges were dropped, Tamang is still years later fighting the charges of attempted conversion of the children.

Nepalese law allows for the free exercise of one’s religion but forbids the conversion of others. This has produced a context of growing tensions in the society. The Nepalese Christian community says that they are holding fast to the principle that Christ calls His followers to share their faith, but choosing to follow Him is an individual choice, not something to be forced on anyone. Nevertheless, this community is consistently accused of forcefully converting.

Similar cases to that of Pastor Tamang have become more common throughout Nepal as the growth of Christianity as skyrocketed. Advocacy organizations estimate that Christians now number between 2 and 3 million throughout Nepal, comprising a larger portion of the Nepalese population than ever before. Nepal’s churches number between 10,000 and 12,000 across the country.

In neighboring India, similar anti-forced conversion laws have been implemented in several states across the country with similar penalties. India, however, has been leading the way in persecuting religious minorities – a trend that only encourages the predominantly Hindu country of Nepal to take similar actions.

The Church also conducts a good deal of aid distribution in communities of need throughout Nepal, which also raises the suspicions of local authorities and devout Hindus who see it as a ploy for conversions. In other words, the charitable actions of the Church are viewed with suspicion. Regardless of this, the Church continues their mission and remains adamant that no forced conversions are taking place, arguing that they are simply fulfilling the teachings of their faith in aiding and serving the poor. The free exercise of religion for Christians means doing exactly that.
Sources:persecution

Continue Reading

us news

A Catholic priest Fr. Regalado has been shot dead in the Philippines

Published

on

A Filipino Catholic priest, Fr. Rene Bayang Regalado, was killed on Sunday by a group of gunmen in the town of Malaybalay, in the southern archipelago island of Mindanao.

Fr. Regalado, 42, was found dead at around 8:00 pm along a road near the Malaybalay Carmel Monastery in Patpat village. His body had a bruise near his left eye and a white shoelace was tied on his left hand.

Many believe that Fr. Regalado was returning to the St. John XXIII College Seminary where he was staying.

Killed by unknown gunmen
A statement issued on Monday by the diocese of Malaybalay indicates, according to the initial information gathered, that gunshots were heard on the road near the Malaybalay Carmel Monastery, Patpat, around 7:30 pm on Sunday, prompting the monastery to call the police for assistance.

Soon after, first responders from the local police arrived at the scene of the crime and conducted an initial investigation. Fr. Regalado’s body was then taken to a funeral home in preparation for an autopsy. His car was also taken to the Philippine National Police Headquarters as part of an ongoing official investigation.

Fr. Regalado will be buried at the Malaybalay Catholic cemetery on a date to be determine.Ordained to the priesthood on 18 October 2007, Fr. Regalado finished his baccalaureate degree in Theology at San Isidro College.

He had his pre-college and college seminary formation at St. John XXIII pre-college and college Seminaries in Malaybalay City. He finished his studies in theology at the St. John Mary Vianney Theological Seminary in Camama-an, Cagayan de Oro City.

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

us news2 days ago

Christians in Nepal Continue to Face a Context of Growing Persecution

Nepal– Persecution in Nepal continues to be an increasing concern for the growing Christian population of the predominantly Hindu country....

Media2 days ago

Fr. Stan Swamy was jailed for 100 days

Jailed human rights activist Stan Swamy wrote to his acquaintances, expressing gratitude for the solidarity shown by people, to mark...

us news2 days ago

A Catholic priest Fr. Regalado has been shot dead in the Philippines

A Filipino Catholic priest, Fr. Rene Bayang Regalado, was killed on Sunday by a group of gunmen in the town...

us news2 days ago

Oklahoma Bill Would Prohibit State From Classifying Church Gatherings as ‘Nonessential’

Oklahoma — A Republican senator in Oklahoma has introduced a bill that would amend the state Religious Freedom Restoration Act...

us news3 days ago

ഗ്രീന്‍ കാര്‍ഡിനുള്ള കാത്തിരിപ്പ് കുറയും, പ്രതീക്ഷയോടെ ഇന്ത്യക്കാര്‍

വാഷിങ്ടന്‍ ഡിസി: കുടിയേറ്റ വ്യവസ്ഥകള്‍ കാലോചിതമായി പരിഷ്കരിക്കാനുള്ള തീരുമാനങ്ങളുമായി പ്രസിഡന്റ് ജോ ബൈഡന്‍. യുഎസില്‍ സ്ഥിരതാമസത്തിനുള്ള ഗ്രീന്‍ കാര്‍ഡിനു വേണ്ടി കാത്തിരിപ്പുകാലം കുറയ്ക്കാന്‍ നിര്‍ദേശങ്ങള്‍ ബില്ലിലുണ്ട്. ഗ്രീന്‍...

Media3 days ago

Pastor in India Arrested Over Inflammatory Video from 2013

India – According to the Union of Catholic Asian News (UCAN), police in India’s Andhra Pradesh state have arrested a...

Trending