Connect with us
Slider

us news

ഡോണൾഡ് ട്രംപിനെ നൊബേൽ സമാധാന പുരസ്കാരത്തിനു നാമനിർദേശം ചെയ്തു

Published

on

വാഷിങ്ടൻ ∙ അമേരിക്കൻ പ്രസിഡന്റ് ഡോണൾഡ് ട്രംപിനെ 2021 ലെ സമാധാന പുരസ്കാരത്തിനു നാമനിർദേശം ചെയ്തു. ”ഇസ്രായേലും യുഎഇയും തമ്മിലുള്ള സമാധാനത്തിനു വേണ്ടിയുള്ള അദ്ദേഹത്തിന്റെ സംഭാവനയ്ക്കാണ് ഇത്. അതുല്യമായ ഒരു നടപടിയായിരുന്നു ഇത്’ ക്രിസ്റ്റ്യന്‍ ടൈബ്രിംഗ്-ജെജെഡെ പറഞ്ഞു.

നോർവീജിയൻ പാർലമെന്റ് അംഗം ക്രിസ്റ്റ്യൻ ട്രൈബ്രിംഗ് ട്രംപിന്റെ നോമിനേഷൻ ഇതിനകം തന്നെ സമർപ്പിച്ചു. സമാധാനം സ്ഥാപിക്കുന്നതിന് ഇതിനുമുമ്പു പ്രവർത്തിച്ചിട്ടുള്ള രാഷ്ട്ര തലവന്മാരുടെ പേരുകൾ നോബൽ പീസ് പ്രൈസിന് നാമനിർദേശം ചെയ്തുവെങ്കിൽ, അവരേക്കാൾ ഈ അംഗീകാരം ലഭിക്കുന്നതിന് യോഗ്യനാണ് ട്രംപെന്ന് നാറ്റൊ പാർലിമെന്ററി അസംബ്ലി നോർവീജിയൻ ഡലിഗേഷൻ ചെയർമാൻ കൂടിയായ ക്രിസ്റ്റ്യൻ ട്രൈബ്രിംഗ് അവകാശപ്പെട്ടു.

ഞാൻ ട്രംപിന്റെ വലിയ ആരാധകനല്ലെങ്കിലും അടുത്ത ആഴ്ച വൈറ്റ് ഹൗസിൽ ഒപ്പിടാനിരിക്കുന്ന എമിറേറ്റ്– ഇസ്രയേലി സമാധനകരാറിന് ചുക്കാൻ പിടിച്ചതാണ് എനിക്ക് പ്രേരണയായതെന്ന് ട്രൈബ്രിംഗ് പറഞ്ഞു.

ഇന്ത്യയും പാക്കിസ്ഥാനും തമ്മിലുള്ള കശ്മീർ അതിർത്തിയെ കുറിച്ചുള്ള തർക്കത്തിലും നോർത്ത് കൊറിയ, സൗത്ത് കൊറിയയും തമ്മിലുള്ള തർക്കത്തിലും ഒരു പരിധിവരെ സമാധാനം കൈവരിക്കുന്നതിന് ട്രംപിന്റെ ഇടപെടൽ കാരണമായിട്ടുണ്ടെന്നും അദ്ദേഹം കൂട്ടിച്ചേർത്തു.

ട്രംപ് അമേരിക്കന്‍ ആഭ്യന്തര രംഗത്ത് എങ്ങനെ പ്രവര്‍ത്തിക്കുന്നുവെന്നും പത്രസമ്മേളനങ്ങളില്‍ എന്തുപറയുന്നുവെന്നതും പ്രധാനമല്ല. സമാധാനത്തിനുള്ള നോബല്‍ സമ്മാനം ലഭിക്കാന്‍ അദ്ദേഹത്തിന് സാധ്യതയുണ്ടെന്നും ടൈബ്രിംഗ്-ജെജെഡെ അസോസിയേറ്റഡ് പ്രസ്സിനോട് പറഞ്ഞു.

us news

ഭൂകമ്പം ഫിജിയെ പിടിച്ചുകുലുക്കി, റിക്ടർ സ്കെയിലിൽ 6.0 രേഖപ്പെടുത്തിയ ഭൂചലനം

Published

on

സുവ: ദ്വീപ് രാജ്യമായ ഫിജിയിൽ ഭൂചലനം. റിക്ടർ സ്‌കെയിലിൽ 6.0 തീവ്രത രേഖപ്പെടുത്തിയ ഭൂചലനത്തിൽ നാശനഷ്ടങ്ങൾ ഉണ്ടായതായി റിപ്പോർട്ടില്ല. 398 കിലോമീറ്റർ ആഴത്തിൽ പ്രകമ്പനം അനുഭവപ്പെട്ടതായി യുഎസ് ഭൗമശാസ്ത്ര കേന്ദ്രം അറിയിച്ചു. ലെവൂക്ക നഗരത്തിന് 340 കിലോമീറ്റർ കിഴക്ക് മാറിയായിരുന്നു പ്രകമ്പനം. പ്രാദേശിക സമയം രാവിലെ 11.35 ഓടെയായിരുന്നു ഭൂചലനം അനുഭവപ്പെട്ടത്. സുനാമി മുന്നറിയിപ്പുകളൊന്നും നൽകിയിട്ടില്ലെന്ന് അധികൃതർ അറിയിച്ചു. ഭൂചലനം ഉണ്ടായ വിവരം ജർമ്മൻ ജിയോസയൻസ് റിസർച്ച് സെന്ററും സ്ഥിരീകരിച്ചിട്ടുണ്ട്.

Continue Reading

us news

Archaeologists discover rare 2,000-y-o oil lamp in Jerusalem’s City of David on Pilgrimage Road

Published

on

The Israel Antiquities Authority announced the discovery of a rare oil lamp, with its wick still preserved, from under the foundation of a building erected on Jerusalem’s famed Pilgrimage Road soon after the destruction of the Second Temple almost 2,000 years ago.

The IAA researchers believe the bronze lamp, shaped like a grotesque face cut in half and estimated to be from the late first century or the early second century CE, was put in the foundation of the building in Jerusalem’s City of David for good fortune, The Times of Israel reported.

“This half of a lamp, and in fact half a face, which was discovered in the City of David, is a very rare object, with only a few discovered in the whole world, and is the first of its kind to be discovered in Jerusalem,” Yuval Baruch of the IAA was quoted as saying.

“It is possible that the importance of the building, and the need to bless its activity with luck by burying a foundation deposit, was due to its proximity to the Siloam Pool, which was also used in the Roman period as the central source of water within the city,” IAA archaeologist Ari Levy told The Jerusalem Post.

Speaking to Haaretz, Levy explained, “Foundation deposits, in general, go back to the dim reaches of antiquity. It was accepted in construction in general, to bring luck and symbolic defense of the building — and to cast fear and awe on attackers. Its significance was highly symbolic, not functional.”

Haaretz said the lamp featured a goaty male half-face complete with (half a) satyr’s beard and a horned forehead.

Only one other such lamp has ever been found in an archaeological context — and that was in Budapest, according to Levy.

Experts believe that Pilgrimage Road, where the building had been erected, is the path ancient Jews walked to reach the Temple Mount three times a year — in the festivals of Passover, Shavuot and Sukkot.

“The street was built during the period of Governor Pontius Pilates,” Levy said. “It was inaugurated around the year 30 CE and it was used for about 40 years until the Temple was destroyed in 70 CE.”

Baruch added: “Decorated bronze oil lamps were discovered throughout the Roman Empire. For the most part, such oil lamps stood on stylish candelabras or were hung on a chain. Collections around the world contain thousands of these bronze lamps, many of which were made in intricate shapes, indicating the artistic freedom that Roman metal artists possessed.”
Sources:Christian Post

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

Media17 hours ago

അൽ-അക്സാ പള്ളി അക്രമത്തില്‍ ഇസ്രയേലിന് ഹമാസിന്‍റെ മുന്നറിയിപ്പ്

റംസാന്‍ മാസത്തിലെ അവസാനത്തെ വെള്ളിയാഴ്ച വിശുദ്ധഭൂമിയില്‍ ഇസ്രയേല്‍‌ നടത്തിയ അക്രമത്തിനെതിരെ ലോക സമൂഹം ഒറ്റക്കെട്ടായി പ്രതിഷേധിച്ചു. ഇസ്ലാം മതത്തെ സംബന്ധിച്ച് മൂന്നാമത്തെ ഏറ്റവും വിശുദ്ധ സ്ഥലമാണ് അൽ-അക്സാ...

us news20 hours ago

ഭൂകമ്പം ഫിജിയെ പിടിച്ചുകുലുക്കി, റിക്ടർ സ്കെയിലിൽ 6.0 രേഖപ്പെടുത്തിയ ഭൂചലനം

സുവ: ദ്വീപ് രാജ്യമായ ഫിജിയിൽ ഭൂചലനം. റിക്ടർ സ്‌കെയിലിൽ 6.0 തീവ്രത രേഖപ്പെടുത്തിയ ഭൂചലനത്തിൽ നാശനഷ്ടങ്ങൾ ഉണ്ടായതായി റിപ്പോർട്ടില്ല. 398 കിലോമീറ്റർ ആഴത്തിൽ പ്രകമ്പനം അനുഭവപ്പെട്ടതായി യുഎസ്...

us news20 hours ago

Archaeologists discover rare 2,000-y-o oil lamp in Jerusalem’s City of David on Pilgrimage Road

The Israel Antiquities Authority announced the discovery of a rare oil lamp, with its wick still preserved, from under the...

us news20 hours ago

Christians are an integral part of the Holy Land: Palestinian Foreign Minister Riyadh Maliki

Rome – When you say that Palestine is the Holy Land, “you cannot talk about the Holy land without Christians”,...

Media21 hours ago

Anti-Conversion Law Cripples Another Family in Madhya Pradesh

India – On April 4, 2021, Madhya Pradesh police sheltered a pastor and his family from a murderous mob of...

us news21 hours ago

Sinopharm: Chinese Covid vaccine gets WHO emergency approval

The World Health Organization announced on Friday it had approved a Covid-19 vaccine from China’s state-owned drugmaker Sinopharm for emergency...

Trending