Connect with us

Interviews

വോഗ് ഇന്ത്യ വുമണ്‍ ഓഫ് ദ ഇയര്‍ ആയി ആരോഗ്യമന്ത്രി കെ കെ ശൈലജ

Published

on

അന്താരാഷ്ട്ര ഫാഷന്‍ മാഗസീനായ വോഗിന്റെ ഇന്ത്യ പതിപ്പിന്റെ കവര്‍ പേജില്‍ സംസ്ഥാന ആരോഗ്യമന്ത്രി കെകെ ശൈലജ. വുമണ്‍ ഓഫ് ദ ഇയര്‍ 2020 എന്ന അടിക്കുറിപ്പോടെയാണ് കവര്‍ ഫോട്ടോ നല്‍കിയിരിക്കുന്നത്. സംസ്ഥാനത്ത് കൊവിഡ് മഹാമാരിയെ നേരിടുന്നതിന് ആരോഗ്യമേഖലയുടെ മുന്നില്‍ നിന്ന് അതിജീവിച്ചതുമായി ബന്ധപ്പെട്ട അഭിമുഖവും മാഗസീനില്‍ പ്രസിദ്ധീകരിച്ചിട്ടുണ്ട്. ഇത് ഭയപ്പെടാനുള്ള സമയം ഇല്ലെന്നും ഭയത്തേക്കാളധികം ഈ പ്രതിസന്ധിയില്‍ ഇടപെടുന്നത് ആവേശകരമായിരുന്നു എന്നും കെകെ ശൈലജ വോഗിനോട് പറഞ്ഞു.സംസ്ഥാനത്ത് നിപ റിപ്പോര്‍ട്ട് ചെയ്ത സമയത്തുള്ള പ്രവര്‍ത്തനങ്ങളും അഭിമുഖത്തില്‍ വിശദീകരിക്കുന്നു. കെകെ ശൈലജയുമായുള്ള വിശദമായ അഭിമുഖമാണ് വോഗ് പ്രസിദ്ധീകരിച്ചിട്ടുള്ളത്. വിവിധ മേഖലകളില്‍ പ്രാഗല്‍ഭ്യം തെളിയിക്കുകയും നിര്‍ണായക സംഭാവനകള്‍ നല്‍കുകയും ചെയ്യുന്ന സ്ത്രീകളെയാണ് വോഗ് പുരസ്കാരത്തിനായി തിരഞ്ഞെടുക്കുന്നത്.

ഇതിന്റെ ഭാഗമായി കെകെ ശൈലജയുടെ അഭിമുഖം മാഗസിനില്‍ പ്രസിദ്ധീകരിച്ചിട്ടുണ്ട്. മന്ത്രിയുടെ ഫൊട്ടോയുള്ള കവര്‍ചിത്രം വോഗ് അവരുടെ ഔദ്യോഗിക സാമൂഹ്യ മാധ്യമ അക്കൗണ്ടുകളില്‍ പങ്കുവച്ചിട്ടുണ്ട്. “ഭയപ്പെടാന്‍ സമയമില്ല. ഭയത്തേക്കാള്‍, അതില്‍ ഇടപെടാനുള്ള പ്രേരണയാണ് എനിക്ക് തോന്നുന്നത്,” എന്ന കെകെ ശൈലജയുടെ വാചകം ഉള്‍പ്പെടുത്തിക്കൊണ്ട് ഒരു കുറിപ്പും ഈ ചിത്രത്തോടൊപ്പം വോഗ് ചേര്‍ത്തിരിക്കുന്നു.

“അവരുടെ ഭരണകാലത്ത്, മുന്‍‌കൂട്ടി ചിന്തിക്കുന്ന ഈ മന്ത്രി ആദ്യം നിപ വൈറസ് പകര്‍ച്ചവ്യാധി കൈകാര്യം ചെയ്തു, ഇപ്പോള്‍ കോവിഡ് മഹാമാരിയും. ഇന്ന്, ആ പ്രതിസന്ധിയോടുള്ള പ്രതികരണത്തിന്റെ പേരില്‍ ആഗോളതലത്തില്‍ പ്രശംസിക്കപ്പെടുന്ന അധികാരത്തിലിരിക്കുന്ന സ്ത്രീകളുടെ കൂട്ടത്തില്‍ അവരുടെടെ പേരുണ്ട്,” വോഗ് ഇന്ത്യ കുറിച്ചു.

വുമണ്‍ ഓഫ് ദ ഇയര്‍ പരമ്പരയില്‍ ഇന്ത്യന്‍ വനിതാ ഹോക്കി ടീം, സാമ്പത്തിക വിദഗ്ധ ഗീത ഗോപിനാഥ്, ബോളിവുഡ് താരവും അഭിനേത്രിയുമായ ശില്‍പ ഷെട്ടി എന്നിവരെയും വോഗ് ഉള്‍പ്പെടുത്തിയിട്ടുണ്ട്.

Interviews

Worship leader advances to ‘The Voice’ finals after tearful rendition of ‘Break Every Chain’

Published

on

Twenty-five-year-old worship leader Jershika Maple beat out some of her competitors on “The Voice” this week with a powerful rendition of the gospel song “Break Every Chain.”

At the start of the episode, Maple said her time on the singing competition show had taught her that she could do anything she set in her sights. She also discovered that she’s only in “competition with herself” and continues to lean on her faith to help her through.

As the show progressed, Maple learned she was at the bottom of the competition and would have to perform for a chance to be instantly saved and progress to the finale of the NBC series. It was a position she also found herself in last week and advanced.

Though struggling with a sore throat, the singer proceeded to belt out Tasha Cobbs Leonard’s gospel anthem. The hair-raising performance garnered a standing ovation from every judge on the show. She concluded the performance in tears.

Maple’s coach, John Legend, a pastor’s kid who, like the singer, also grew up in the Church, told her she had “done it again.”

“You brought yourself to tears, but you probably brought America to tears,” Legend gushed. “I hate that you get put in this position. You’re one of the best vocalists in this show that I’ve ever worked with. You deserve to go to the finale.”

In the end, Maple won the instant save again and made it to the finale.

The Louisiana native, who now resides in Texas, first joined the competition on coach Kelly Clarkson’s team. She was later stolen by Legend during the Battles rounds when Clarkson chose singer Jeremy Rosado over her in their dual battle.

According to Maple’s online bio, she grew up singing in church and has been a part of many choirs.

In an interview with The Shreveport Times, the singer said she’s been singing since the age of 3. Her mother and uncle first noticed her talent as she sang along to a “Barney” song.

“So, my mom put me in the church choir. I was in the children’s choir, every choir you could think of ever since,” she shared. “I was big in the choir scene.”

During an earlier performance on “The Voice,” Maple performed the hit CCM tune, “God Only Knows,” originally performed by for King & Country. She dedicated the performance to two of her elementary school teachers who helped her as she struggled with dyslexia.

Maple released the spiritual track “I Give” earlier this year, now available to stream and download.
Sources:Christian Post

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

Interviews

‘I found God’: Jordan Peterson’s daughter Mikhaila talks finding peace in prayer, reading the Bible

Published

on

The daughter of author and speaker Jordan Peterson recently revealed that she has come to believe in God and that her conversion to Christianity was “very sudden.”

Growing up with her dad, a famed clinical psychologist, she learned a lot about the psychological significance of the Bible, but “about a month ago, I found God … which I haven’t before … and it was very sudden,” Mikhaila said in her podcast earlier this month.

“I’m pretty new to this,” she said. “What I’ve been doing for the last like month or so is reading the Bible and praying. … And I guess, in a way, it’s … Protestant probably. … And it’s been … the amount of peace I’ve had I haven’t had before. It’s completely absurd. I can’t believe it,” she added.

Mikhaila shared that she had been dwelling over four major problems in her life and had decided to travel to Austin, Texas, over the summer to see if she wanted to move there. Although she decided Austin wasn’t the best place for her, while there, she met a Christian man who helped change her life. When she shared her struggles, the man told her to seek God, ask Him “to reveal Himself” to her.

“I went home that night, and I was pretty upset about these four major problems, and I was in bed, so I was praying, seriously praying … and the next day, all four problems cleared up in ways that made sense. It was logical [that] they could have cleared up [anyway]. But the likelihood of all four of them randomly clearing up that day was just too much,” she continued.

“I also woke up with this sense of calm that I hadn’t felt. And that was enough. I was like, ‘OK, that’s good enough for me,’” she said.

Mikhaila said there were moments when she felt that her experience could just be an emotional fluke.

“And then I had the most wild dream … woke up at 5:30 in the morning and I had a dream … This loud thundering voice just yelled, ‘Do it!’ And I woke up at 5:30 in the morning, thinking, ‘I think I just got yelled at by God. I think that just happened.’ That’s what it felt like.

“It occurred to me that I think what it meant was just go all in, don’t do this like 75 percent in. It’s been a wild month. I’m doing well. It’s just, I’m a little bit shocked,” she added.

In March, Mikhaila’s father, a Canadian thought leader who was raised Protestant and is unapologetically a “Jungian,” named after Swiss psychiatrist and psychoanalyst Carl Jung, choked up in tears as he spoke about Jesus Christ in a separate podcast, leading some of his Christian fans to pray for his faith journey.

He spoke about a variety of philosophical and spiritual themes, including the conscience and Judeo-Christian narrative.

“To some degree, because we are so social, if we don’t manifest an appropriate moral reciprocity, we’re going to become alienated from our fellows and we won’t survive. We’ll suffer and die. We certainly won’t find a partner and have children successfully. To some degree, the conscience can be viewed as the voice of reciprocal society within, and that’s a perfectly reasonable biological explanation,” he said.

Yet the deeper one goes into biology it shades into something religious because, once the fundamental structure of the human psyche is analyzed, it “becomes something with a power that transcends your ability to resist it.”

Responding to a critic who asserted that the Christian Gospel is no more significant than the dying-and-resurrection stories of other mythological gods, the Canadian professor pointed out that Jesus was a real person who actually lived in addition to a narrative, and in a sense, Christ is the union of those two things.

“The problem is, I probably believe that. And I am amazed at my own belief and I don’t understand it,” he said.

“Because I’ve seen sometimes the objective world and the narrative world touch. That’s Jungian synchronicity. And I’ve seen that many times in my own life and so in some sense I believe it’s undeniable,” he continued, choking up in tears.
Sources:Christian Post

https://theendtimeradio.com

Continue Reading

Interviews

Former Drug Lord Now Uses Music to Spread the Gospel

Published

on

Uganda – 27-year-old Andrew Ssevume was a drug addict for ten years before finding Christ. He was a powerful drug dealer on the outskirts of Kampala, Uganda, and recruited many young boys and girls to use the substances he supplied.

“I discovered numerous strategies of substance trade,” Andrew told ICC in a recent sit-down interview, “I was a police target and the enemy of other drug lords. I was walking in the shadows among the exiled, to avoid being jailed.”

However, Andrew says that the Lord never gave up on him. Night after night, he began to have powerful, terrifying dreams. While he couldn’t understand their meaning, he called out for Jesus Christ.

“I was terrified and crying and seeing myself perishing,” he said. “But glory be to God who gives life to the dead. The only name I called out loudly to for help was Jesus Christ. Eventually I heard a voice like running water carrying life within itself…”

Even though Jesus had rescued him in his dreams, Andrew decided to convert to Islam and eventually changed his name to Mohammed. However, he still couldn’t get peace of mind, and continued selling drugs.

Finally, in 2017, a pastor came to the slum where Andrew was working. Still, Andrew was surrounded by his gang, and knew the dangers involved in converting to Christianity.

“For the gangs it is a total abomination to become a Christian,” he said.

Andrew made an appointment to see the preacher under the disguise of night and, the following Sunday, decided to go to church.

“I confessed Jesus Christ as my Lord and personal savior and from that moment I’ve never been back to my old life.”

Eventually, Andrew was designated as a full-time worship leader. “My gift of singing manifested itself…God is a miracle worker and he assembled me before people who supported me…”

Andrew said that he has continued walking on a good journey with Christ and even began to evangelize the gospel in the ghetto, streets, and schools.

“I’m blessed to have this life,” he said. “It feels good to have a position of serving the Lord, rather than serving as a drug lord.”

Andrew’s dream is to preach the Word through word of mouth and through music. A friend lent him a room to use as a music studio, to reduce the risk of being attacked through street preaching. However, he had yet to record due to a lack of musical equipment.

Earlier this month, ICC fulfilled Andrew’s music dream by buying him an iMac computer, speakers, headsets, amplifiers, and other supplies needed to begin recording.

“Brother,” he said to ICC’s Uganda representative when receiving the equipment, “I thought this was a joke and could not believe this until I have seen. Let me hope that I am not dreaming that we are purchasing all of this for me,” he added. “May God bless you. I am seeing God’s hand in my life. It’s indeed a blessing to serve God.”

https://theendtimeradio.com

Continue Reading
Advertisement The EndTime Radio

Featured

National23 hours ago

ഉത്തരാഖണ്ഡിൽ ക്രിസ്ത്യൻ പ്രാർത്ഥനാകൂട്ടത്തിന് നേരെ ഹിന്ദുത്വ പ്രവർത്തകരുടെ ആക്രമണം

ഡെറാഡൂൺ: കൂട്ടമതപരിവർത്തനം നടത്തിയെന്ന് ആരോപിച്ച് ഉത്തരാഖണ്ഡിലെ ഡെറാഡൂണിൽ ക്രിസ്ത്യൻ പ്രാർത്ഥനാ യോഗത്തിന് നേരെ ഹിന്ദുത്വ പ്രവർത്തകരുടെ കിരാതമായ ആക്രമണം. പ്രദേശത്തെ ഒരു വസതിയിൽ നടന്ന പ്രാർത്ഥനാ യോഗത്തിലേക്ക്...

Tech23 hours ago

വാട്‌സാപ്പില്‍ പുതിയ ഫീച്ചര്‍ എത്തി; നിങ്ങള്‍ക്ക് കിട്ടിയോ? വിശദമായറിയാം.

ഇഷ്ടമുള്ളവരുമായി എളുപ്പം ചാറ്റ് ചെയ്യുന്നതിനും കോള്‍ ചെയ്യുന്നതിനുമായി വാട്‌സാപ്പില്‍ പുതിയ ഫേവറൈറ്റ്‌സ് ടാബ് വരുന്നു. സ്മാര്‍ട്‌ഫോണുകളിലെ ഫോണ്‍ ആപ്പുകളില്‍ നേരത്തെ തന്നെ ഈ രീതിയിലുള്ള ഫേവറൈറ്റ്‌സ് ടാബ്...

National23 hours ago

7 Indian Christians accused of violating conversion law

Seven Christians have been accused of violating the stringent anti-conversion law in two separate incidents in the State of Uttar...

National24 hours ago

ജപ്തി വിരുദ്ധ ബില്‍ കേരള നിയമസഭ പാസാക്കി: ആയിരങ്ങള്‍ക്ക് ആശ്വാസം

കേരളത്തിലെ ആയിരക്കണക്കിന് കുടുംബങ്ങള്‍ക്ക് ആശ്വാസം നല്‍കുന്ന ജപ്തി വിരുദ്ധ ബില്‍ കേരള നിയമസഭ പാസ്സാക്കി. 1968 ലെ നിയമം ഭേദഗതി ചെയ്തു കൊണ്ടാണ് 2024 ലെ നികുതി...

world news24 hours ago

ആഗോള ശ്രദ്ധ നേടിയ കത്തോലിക്ക ആപ്ലിക്കേഷന്‍ ‘ഹാലോ’യ്ക്കു വിലക്കിട്ട് ചൈന

ബെയ്ജിംഗ്: ലോകമെമ്പാടും ശ്രദ്ധ നേടി കോടിക്കണക്കിന് ആളുകള്‍ അനുദിന ആത്മീയ ജീവിതത്തിന്റെ നവീകരണത്തിന് ഉപയോഗിക്കുന്ന കത്തോലിക്ക ആപ്ലിക്കേഷനായ ഹാലോയ്ക്കു വിലക്കിട്ട് ചൈന. ചൈനയിലെ ആപ്പിൾ ആപ്പ് സ്റ്റോറിൽ...

National2 days ago

Sunita’s Faith-Fueled Ministry in India

India– Sunita serves passionately in northern India, spreading the gospel through her evangelism ministry. After receiving Bible training, she started...

Trending