Connect with us

us news

ക്രിപ്‌റ്റോകറന്‍സികള്‍ക്ക് സമ്പൂർണ വിലക്ക്,ലോകത്തെ ഞെട്ടിച്ച് ചൈന

Published

on

ബീജിങ്: ക്രിപ്‌റ്റോ കറന്‍സികള്‍ക്ക് സമ്പൂര്‍ണ നിരോധനവുമായി ചൈന രംഗത്ത്. ലോകത്ത് ആദ്യമായാണ് ഒരു രാജ്യം ഇക്കാര്യത്തില്‍ ഇത്രയും കടുത്ത തീരുമാനവുമായി രംഗത്ത് വരുന്നത്. ക്രിപ്‌റ്റോകറന്‍സികളും അവയുമായി ബന്ധപ്പെട്ട എല്ലാ ഇടപാടുകളും നിയമവിരുദ്ധമായി പ്രഖ്യാപിക്കുകയും ചെയ്തിട്ടുണ്ട് ചൈന.

ക്രിപ്‌റ്റോകറന്‍സികളുടെ കാര്യത്തില്‍ തീരെ ഉദാരമല്ലാത്ത സമീപനം ആണ് ചൈന സ്വീകരിച്ചുവരുന്നത്. ഇതുസംബന്ധിച്ച് ചൈനയുടെ പല നിയന്ത്രണങ്ങളും നേരത്തേ തന്നെ ക്രിപ്‌റ്റോ വിപണിയെ വലിയ തോതില്‍ ബാധിക്കുകയും ചെയ്തിരുന്നു. എന്നാല്‍, ഇപ്പോഴത്തെ നീക്കം ക്രിപ്‌റ്റോവിപണികളുടെ അടിത്തറ തന്നെ ഇളക്കിയേക്കും. ചൈനീസ് തീരുമാനം വന്നതിന് പിറകെ ക്രിപ്‌റ്റോകറന്‍സികളുടെ മൂല്യത്തില്‍ വലിയ ഇടിവും സംഭവിച്ചു.

ചൈനയുടെ കേന്ദ്ര ബാങ്ക് ആയ പീപ്പിള്‍സ് ബാങ്ക് ഓഫ് ചൈനയാണ് ഇക്കാര്യത്തില്‍ കൃത്യമായ നിര്‍ദ്ദേശങ്ങള്‍ പുറപ്പെടുവിച്ചിട്ടുള്ളത്. ക്രിപറ്റോകറന്‍സികളുമായി ബന്ധപ്പെട്ട് എല്ലാ ഇടപാടുകളും നിയമവിരുദ്ധമായിരിക്കുമെന്നും നിര്‍ബന്ധമായും നിരോധിക്കപ്പെടേണ്ടതാണെന്നും ബാങ്ക് അവരുടെ വെബ്‌സൈറ്റ് മുഖേന വ്യക്തമാക്കിക്കഴിഞ്ഞു. ബിറ്റ്‌കോയിന്‍ എന്നോ, എഥേറിയം എന്നോ ടെഥര്‍ എന്നോ വ്യത്യാസമില്ലാത്തെ എല്ലാ ക്രിപ്‌റ്റോ കറന്‍സികള്‍ക്കും ഇത് ബാധകമായിരിക്കും.

ചൈനക്കാരുടെ കൈവശമുള്ളവരുടെ ബിറ്റ്‌കോയിനുകള്‍ക്ക് ഇനി എന്ത് സംഭവിക്കും എന്നത് സംബന്ധിച്ച ചര്‍ച്ചകളും പുരോഗമിച്ചുകൊണ്ടിരിക്കുകയാണ്. ചൈനയിലെ താമസക്കാര്‍ക്ക് ഓഫ്‌ഷോര്‍ എക്‌സ്‌ചേഞ്ചുകള്‍ വഴി നല്ഡകപ്പെട്ടിരുന്ന ക്രിപ്‌റ്റോ സേവനങ്ങള്‍ കൂടി നിരോധനത്തിന്റെ പരിധിയില്‍ വരുന്ന സാഹചര്യത്തിലാണ് ഇത്തരം ഒരു ആശങ്ക ഉയര്‍ന്നിരിക്കുന്നത്.
Sources:globalindiannews

us news

Woman Who Prayed While Dangling From Bridge in Semi Truck Credits Lord For Surviving Horrific Ordeal: ‘God Is Listening’

Published

on

Newly released dashcam footage of an accident that left a massive semitruck dangling from a bridge earlier this year is going viral — and for good reason.

The shocking footage of the Kentucky four-vehicle crash, which unfolded March 1 on the Clark Memorial Bridge in Louisville, Kentucky, is absolutely terrifying.

The accident allegedly took place after Trevor W. Branham, 33, lost control of his vehicle, crossed into the wrong lanes, hit another car, then struck the semitruck in question.

Sydney Thomas, 26, was reportedly driving the semitruck, which was sent off the bridge and dangling — an unimaginable scenario.

Fortunately, Thomas wasn’t injured in the astonishing event. She spoke out this week about what unfolded that day, how she believes God heard her prayers, and how she’s faring.

“Sometimes you pray, and I’m guilty of this: I pray, and I don’t think God is listening,” she told WHAS-TV. “But He was that day.”

Her dad, Marc Thomas, told the outlet he, too, believes the Lord was watching over her.

“It didn’t really hit me until I looked over to my right [while crossing the Kennedy Bridge] and I’d seen that equipment hanging into the air,” he said. “That [rescue] was nothing but God displaying himself to me.”

Sydney Thomas explained what led the truck to go off the bridge, noting the suspension on the vehicle went out and she lost total control — a shocking horror that left her dangling 100 feet over the Ohio River, as WHAS-TV noted.

“When I went through the railing, I was like, ‘Wow, this is a crazy way to die,’” she said, noting she really believed her life would come to an end.

Thomas hung for 40 minutes until firefighters were able to use a crane to lift someone down to reach her. She remained still the whole time, fearing movement would send the truck plummeting into the water.

Louisville firefighter Bryce Carden soon appeared at her window mid-air latched to a harness and hanging from the crane. He asked if he could pray with her – and the two proceeded to invoke the Lord.

“She was praying a lot,” Carden told WHAS-TV. “And I prayed with her.”

In the end, Thomas was rescued by the firefighter and lifted out of the truck.

Though she has no plans of traveling ever again on the Clark Memorial Bridge, she credited God for saving her, and pledged not to be overtaken by fear.

“God has me here for a reason and I have to fulfill my purpose in life,” she said. “And I can’t let something like that stop me from doing what I’m supposed to do for Him, because He brought me out of it.”

Thomas added, “He doesn’t want me to…live in fear the rest of my life.”

As for Branham, he was arrested in March and charged with four counts of wanton endangerment and one count of operating on a suspended license, WDRB-TV reported. His next court appearance is in June.

Please continue to pray for Thomas as she processes through the chaos of that day.
Sources:faithwire

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

us news

What Is the Biblical Definition of ‘Revival?’ Well-Known Pastor Steve Gaines Explains

Published

on

As impressive moves of faith unfold across America — from the beaches of northeastern Florida to the shorelines of Southern California — many are wondering if the country could be on the cusp of revival.

Steve Gaines, pastor of Bellevue Baptist Church in Memphis, Tennessee, and the former president of the Southern Baptist Convention, is the author of the forthcoming book, “Revival: When God Comes to Church,” in which he unpacks a biblical understanding of the word “revival” and what Christians ought to do to create an atmosphere for spiritual restoration.

The most succinct definition of “revival” Gaines has come across, he said during a recent appearance on CBN’s “Faith vs. Culture,” comes straight from the Old Testament: “When the glory of God fills the house of God.”

“The word ‘vive’ has to do with life; ‘re’ means to repeat or to have fresh life,” the pastor said. “So it means ‘to have new life’. That’s what it is. And revival is not for people who don’t know Christ. I like to say it this way: You can’t revive something that’s never been ‘vived.’ So if they’ve never been given life in Jesus Christ, they can’t be revived. That’s for Christians. So revival is specifically for the people of God.”

Gaines turned then toward a passage of Scripture he believes is often “totally misrepresented.”

In Revelation 3:20, the Apostle John wrote, “Here I am! I stand at the door and knock. If anyone hears my voice and opens the door, I will come in and eat with that person, and they with me” (NIV).

The verse, the pastor explained, isn’t addressing individual salvation, as it’s often used. Rather, the passage is referring to Jesus attempting to regain access to — or to revive — His collective church.

“He’s not knocking on the door of somebody’s heart,” Gaines said. “He’s knocking on the door of the church of Laodicea, and He’s trying to get back into His church! That’s an amazing picture: that Jesus — a lot of the time — we lock Him out of His own church. We’ve got our programs, we’ve got our stuff, we’ve got our denominations, we’ve got all this stuff that we rely on, and we’re not relying on the Lord.”

He added, “The greatest thing we can give anybody is the manifest presence of God. When they come [into the church], is God there? Is God really there in manifest presence, or is He outside knocking, trying to get into His own church? I just believe we ought to let Him have His church.”

The Memphis-based minister addressed what he believes are the main hindrances to revival, the traps that often keep God from engaging with His church.

“I tell everybody there are ‘isms’ that need to become ‘wasms,’” Gaines joked.

Traditionalism, he said, is when “tradition becomes more important than the Scripture,” formalism is when “you’re trying to make sure every little dot is dotted and every T is crossed and that you’ve got it down perfectly,” fanaticism is when “you start doing things that are not biblical” and “going beyond the Word of God,” liberalism is when “you don’t really believe everything that the Bible says, and that quenches the Holy Spirit,” and, finally, legalism is “adding to the Word of God.”

“I don’t know how many times, as a Baptist, I’ve heard, ‘This is the Baptist way,’” Gaines said. “Well, with all due respect, I’m a Baptist, but I’m a Christian first. And I don’t believe in the Baptist way if it’s not the Bible way. … I just believe that we need to make sure that we realize that we do have enemies that want to quench the Spirit of God.”

As believers’ relationships with the Lord are being restored from coast to coast, it’s critical believers have a biblical understanding of revival and are equipped to create an atmosphere for the Holy Spirit to move among His people.

To learn more about Gaines’ forthcoming book, “Revival: When God Comes to Church,” click here. Also, check out the full episode of “Faith vs. Culture” above for a health update from Gaines, who is currently undergoing cancer treatment after revealing his diagnosis in November 2023.
Sources:faithwire

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

us news

ടാബർനാക്കിൾ പെന്തക്കോസ്ത് സഭയുടെ (TPC) മൂന്നാമത് കോൺഫറൻസ് ജൂൺ 01, 02 തീയതികളിൽ നടക്കും

Published

on

സൗത്ത് വെയിൽസിലെ മലയാളി പെന്തക്കോസ്ത് കൂട്ടായ്മയായ ടാബർനാക്കിൾ പെന്തക്കോസ്ത് സഭയുടെ (TPC) മൂന്നാമത് വാർഷിക കോൺഫറൻസ് ജൂൺ 01, 02 (ശനി, ഞായർ) തീയതികളിൽ നടക്കും. ന്യൂപോർട്ട് പിൽ മില്ലേനിയം സെന്ററിൽ (Pill Millennium Center, Courtrybella Terrace, Newport) വച്ചു നടക്കുന്ന യോഗങ്ങളിൽ മുഖ്യ പ്രഭാഷകനായി അനുഗ്രഹിത കൺവൻഷൻ പ്രാസംഗകനും ഓക്ലഹോമയിലെ ഐ.പി.സി ഹെബ്രോൺ സഭയുടെ സീനിയർ ശുശ്രൂഷകനുമായ പാസ്റ്റർ ഷിബു തോമസ് ഓക്ലഹോമ ദൈവ വചനത്തിൽ നിന്ന് ശുശ്രുഷിക്കും.

ടാബർനാക്കിൾ പെന്തകോസ്ത് ചർച്ച് ക്വയർ അനുഗ്രഹീത ആരാധനയ്ക്ക് നേതൃത്വം നൽകുന്നു. റ്റി.പി.സിയുടെ സീനിയർ ശുശ്രൂഷകൻ പാസ്റ്റർ പ്രിൻസ് പ്രയ്‌സൺ യോഗങ്ങൾക്ക് നേതൃത്വം നൽകും.
Sources:christiansworldnews

http://theendtimeradio.com

Continue Reading
Advertisement The EndTime Radio

Featured

us news16 hours ago

Woman Who Prayed While Dangling From Bridge in Semi Truck Credits Lord For Surviving Horrific Ordeal: ‘God Is Listening’

Newly released dashcam footage of an accident that left a massive semitruck dangling from a bridge earlier this year is...

us news16 hours ago

What Is the Biblical Definition of ‘Revival?’ Well-Known Pastor Steve Gaines Explains

As impressive moves of faith unfold across America — from the beaches of northeastern Florida to the shorelines of Southern...

National16 hours ago

ക്രിസ്ത്യൻ ഇവാഞ്ചലിക്കൽ മൂവ്മെൻ്റ് (സി ഇ എം)പ്രമോഷണൽ മീറ്റിംഗ്

ക്രിസ്ത്യൻ ഇവാഞ്ചലിക്കൽ മൂവ്മെൻ്റ് 2024-26 വർഷത്തിലെ ജനറൽ എക്സിക്യൂട്ടീവ് കമ്മിറ്റിയുടെ നേതൃത്വത്തിൽ എല്ലാ റീജിയണുകളിലും നടത്തുവാൻ ആഗ്രഹിക്കുന്ന പ്രമോഷണൽ മീറ്റിങ്ങുകൾക്ക് തുടക്കം കുറിച്ചുകൊണ്ട് ആദ്യ പ്രമോഷണൽ യോഗം...

National17 hours ago

IPC ഡൽഹി സ്റ്റേറ്റ് PYPA യും “iOpener.today” യും ചേർന്ന് “മികവ് പിന്തുടരുക” കരിയർ ടോക്ക് പ്രോഗ്രാം സംഘടിപ്പിക്കുന്നു.

IPC ഡൽഹി സ്റ്റേറ്റ് PYPA യും “iOpener.today” യും ചേർന്ന് സൂം പ്ലാറ്റ്‌ഫോം വഴി 2024 ജൂൺ 8 ന് വൈകുന്നേരം 7 മണി മുതൽ 9.30...

National18 hours ago

മരണശേഷം പിഎഫ് ക്ലെയിം ചെയ്യാൻ ഇനി എളുപ്പം; പുതിയ നിയമം അവതരിപ്പിച്ചു

എംപ്ലോയീസ് പ്രൊവിഡൻ്റ് ഫണ്ട് ഓർഗനൈസേഷൻ (ഇപിഎഫ്ഒ) അംഗങ്ങളുടെ മരണശേഷം ആനുകൂല്യങ്ങൾ ക്ലെയിം ചെയ്യുന്ന പ്രക്രിയകൾ ലളിതമാക്കാൻ പുതിയ നിയമം കൊണ്ടുവന്നു. അംഗങ്ങളുടെ മരണശേഷം ആധാർ വിശദാംശങ്ങൾ അപ്‌ഡേറ്റ്...

National2 days ago

വിവരം ശേഖരിക്കാൻ പൊലീസ് ‘പള്ളികളിലേക്ക് കയറുന്നു’: ക്രിസ്ത്യൻ ഗ്രൂപ്പ് അസം ജില്ലയിൽ ഡിസിക്ക് പരാതി നൽകി

ആസാമിലെ കർബി ആംഗ്ലോംഗ് ജില്ലയിലെ ഒരു ക്രിസ്ത്യൻ സംഘം ചൊവ്വാഴ്ച പോലീസ് ഉദ്യോഗസ്ഥർ പള്ളികളിൽ കയറി വിവരങ്ങൾ ശേഖരിക്കുന്നുവെന്ന് ആരോപണം. ഫെബ്രുവരിയിലുണ്ടായ നിരവധി ഭീഷണികളെത്തുടർന്ന് ക്രിസ്ത്യൻ സ്ഥാപനങ്ങളുടെ...

Trending