Connect with us

Movie

നെറ്റ്ഫ്ലിക്സിൽ ഇനി പാസ്‌വേഡ് ഷെയറിങ് നടക്കില്ല

Published

on

കൂട്ടത്തിലൊരാൾ നെറ്റ്ഫ്ലിക്സിൽ അക്കൗണ്ട് എടുത്താൽ, കൂട്ടുകാരെല്ലാം ഷെയർ ചെയ്ത് ഉപയോഗിക്കുന്ന സൗകര്യം ഇനി ലഭ്യമാകില്ല. ആവശ്യക്കാർ പ്രത്യേകം പ്രത്യേകം അക്കൗണ്ട് എടുക്കേണ്ടിവരും, അല്ലെങ്കിൽ അധികമായി പണമടയ്ക്കണം.

നെറ്റ്ഫ്ലിക്സിൽ പാസ്‌വേഡ് കൈമാറി ഉപയോഗിക്കുന്നതിനുള്ള സൗകര്യം ഇന്ത്യയിൽ അവസാനിപ്പിച്ചെന്നാണ് കമ്പനിയുടെ പ്രഖ്യാപനം. ഒരേ കുടുംബത്തിലുള്ളവർക്ക് വീട്ടിലോ യാത്രകളിലോ ഒക്കെ നെറ്റ്ഫ്ലിക്സ് അക്കൗണ്ട് പങ്കുവയ്ക്കാൻ സാധിക്കും. എന്നാൽ, കുടുംബത്തിനു പുറത്ത് ഇത് അനുവദിക്കാനാവില്ലെന്ന നിലപാടാണ് കമ്പനി സ്വീകരിച്ചിരിക്കുന്നത്. ഇതു സംബന്ധിച്ച ഇമെയ്‌ലുകൾ ഉപയോക്താക്കൾക്ക് അയച്ചുതുടങ്ങിയിട്ടുണ്ട്.

ഇന്ത്യ കൂടാതെ, ഇന്തോനേഷ്യ, ക്രൊയേഷ്യ, കെനിയ എന്നിവിടങ്ങളിലും അക്കൗണ്ട് ഷെയറിങ്ങിനെതിരേ വ്യാഴാഴ്ച മുതൽ നടപടി ആരംഭിച്ചിട്ടുണ്ട്. ഈ വർഷത്തിന്‍റെ രണ്ടാം പകുതിയിൽ വരുമാനം വർധിപ്പിക്കുക എന്ന ലക്ഷ്യത്തോടെയാണ് തീരുമാനം.
Sources:Metro Journal

http://theendtimeradio.com

Movie

ചലച്ചിത്ര സംവിധായകൻ കെ.ജി ജോർജ് അന്തരിച്ചു

Published

on

കൊച്ചി: പ്രശസ്ത സംവിധായകനും തിരക്കഥാകൃത്തുമായ കെ ജി ജോര്‍ജ് അന്തരിച്ചു. 78 വയസായിരുന്നു. എറണാകുളം കാക്കനാട്ടെ വയോജന കേന്ദ്രത്തില്‍ വെച്ചായിരുന്നു അന്ത്യം. വാര്‍ധക്യസഹജമായ അസുഖങ്ങളെ തുടര്‍ന്ന് ചികിത്സയിലായിരുന്നു.

1946-ല്‍ തിരുവല്ലയില്‍ ജനിച്ചു. 1968ല്‍ കേരള സര്‍വ്വകലാശാലയില്‍ നിന്നു ബിരുദവും 1971ല്‍ പൂനെ ഫിലിം ഇന്‍സ്റ്റിറ്റൂട്ടില്‍ നിന്നു സിനിമാസംവിധാനത്തില്‍ ഡിപ്ലോമയും നേടി. രാമു കാര്യാട്ടിന്റെ മായ എന്ന ചിത്രത്തിന്റെ സംവിധാന സഹായിയായി ചലച്ചിത്ര ജിവിതം ആരംഭിച്ചു.

1975 ൽ സ്വപ്‌നാടനം എന്ന ചിത്രത്തിലൂടെയാണ് കെ.ജി ജോർജ് സ്വതന്ത്ര സംവിധായകനാകുന്നത്. ആദ്യ ചിത്രത്തിന് തന്നെ സംസ്ഥാന അവാർഡും അദ്ദേഹത്തെ തേടിയെത്തി. ഇതുൾപ്പെടെ 9 സംസ്ഥാന പുരസ്‌കാരങ്ങൾ അദ്ദേഹം കരസ്ഥമാക്കി. 2015 ൽ ജെ.സി ഡാനിയേൽ അവാർഡ് നൽകി സംസ്ഥാനം അദ്ദേഹത്തെ ആദരിച്ചിരുന്നു.

മലയാള സിനിമാ ചരിത്രത്തില്‍ ഒരുപിടി മികച്ച സിനിമകള്‍ സമ്മാനിച്ച സംവിധായകനാണ് കെ ജി ജോര്‍ജ്. മലയാളത്തിലെ ആദ്യ ക്യാമ്പസ് ചിത്രമായ ഉൾക്കടൽ, മലയാളത്തിലെ ആദ്യ ആക്ഷേപഹാസ്യ ചിത്രമായ പഞ്ചവടിപ്പാലം. ഏറ്റവും മികച്ച സ്ത്രീപക്ഷ സിനിമയായ ആദാമിന്റെ വാരിയെല്ല്, ഏറ്റവും മികച്ച കുറ്റാന്വേഷണ ചിത്രമായ യവനിക , ലേഖയുടെ മരണം ഒരു ഫ്‌ളാഷ് ബാക്ക് തുടങ്ങിയവ പ്രധാന ചിത്രങ്ങളാണ്. മമ്മൂട്ടി ചിത്രമായ ഇലവങ്കോട് ​ദേശമായിരുന്നു അദ്ദേഹത്തിന്റെ അവസാന ചിത്രം. ദീർഘകാലമായി ചികിത്സയിലായിരുന്നു.
Sources:azchavattomonline

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

Movie

Country Star Granger Smith Reveals Bold Reason He’s So Open About His Faith in Jesus

Published

on

In today’s increasingly secular culture, speaking out about one’s faith can be intimidating. But there’s a simple truth — one that, admittedly, might make some people uncomfortable — that has led country singer Granger Smith to take that risk, regardless of the cost.

Appearing recently on CBN’s “Quick Start” podcast, Smith said he is confident to speak out about his Christian beliefs because “the fear of the Lord is the beginning of wisdom,” a reference to Proverbs 9:10.

“My quickest answer to that is probably the answer that would make other people shudder; it would make other people a little wary of it,” Smith said when asked what motivates his boldness. “But here’s my answer: the fear of the Lord. The fear of the Lord is the beginning of wisdom.”

He continued, “When I say, ‘The fear of the Lord,’ it’s not like a Halloween scary. It’s not like a man with a mask popping out from the bushes. It’s not that kind of fear. It’s understanding Who is sovereign, Who is providential, Who has, as the old Sunday school song says, ‘the whole world in His hands.’ When you trust that and you believe that, and there is a certain aspect of that that says, ‘If I believe in this, why would I fear what anyone else says? Why would I fear anything from man when I have the fear of the Lord?’”

Smith, who recently announced his decision to retire from the music industry to pursue full-time ministry, is unabashed in his willingness to share his convictions and discuss theological topics, both on his social media feeds and when he is out performing shows.

His openness to discuss Gospel themes comes as American society is shifting away from faith.

While a majority of U.S. adults still self-identify as Christians (63%), according to a recent study by the Pew Research Center, those numbers are in steady decline. Now, about three-in-10 American adults describe themselves as religiously unaffiliated — a noteworthy drop from the 78% who called themselves Christians in 2007, when Pew began surveying Americans on their religious identities.

At the same time, Americans are feeling progressively hopeless.

In the summer of 2020, at the height of the COVID-19 pandemic, the U.S. Centers for Disease Control and Prevention released data showing one-in-four adults ages 18 to 24 had considered suicide. Simultaneously, a Harvard Youth Poll of Americans ages 18 and 29 found 51% of respondents admitted that, over the course of the previous two weeks, they felt depressed and hopeless.

Smith’s Gospel-centered message is certainly timely. But, for him, it was born out of necessity.

In 2019, the “Backroad Song” singer lost his 3-year-old son River in a drowning accident. At the time, Smith told TODAY, the horror of losing a child revealed he “didn’t have a good faith” in the Lord.

He told CBN’s “Quick Start” he was relying too much on self-help tactics and not enough on God.

“As you feel physical and, really, emotional benefits from those things — because there’s a lot of good things in self-help [behaviors] — as you feel the benefits, you go, ‘What more can I do? This is great. Let’s just keep adding,’” Smith said. “And what you’re doing is you’re really developing a dependence on yourself — that’s kind of the whole point. … You’re helping yourself and, as you add to that, you’re increasing that dependence and relying more on yourself.”

“It took [the death of my son] for me to to go, ‘There are some things in life that self-help cannot fix or make better,’” he added. “That was the catalyst that happened in 2019, when I lost my son River.”

Smith has written a book, “Like a River: Finding the Faith and Strength to Move Forward after Loss and Heartache,” a memoir chronicling his faith journey through grief and sorrow.

“The book’s called ‘Like a River,’ and so it starts with losing my son to drowning in my backyard when I was there with him,” the singer-songwriter said. “A lot of times, when I was talking about writing the book and people would say, ‘You’re writing a book? What’s it about?’ And I would say, ‘Well, it’s about losing my son.’ … And as I continued to write, I learned, ‘Well, that’s not really what this book is about.’ It’s really not. That’s how it opens and the catalyst to it — that’s how the curtain opens — but really, it’s about me dying and me being reborn and the new path that followed.”

“One of the things that opened up in that rebirth was my son Maverick who was born and Maverick really takes over as the star of the show,” he continued. “By the end of the book, you realize that River got the title and he gets the credit of the cover but, really, Maverick is the star of that book. So it is so much more than, ‘This is a book about losing my son,’ which is what I used to say.”
Sources:faithwire

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

Movie

As Spiritual Hunger Explodes, Pastor Gives Lens Into Revival, Deliverance, Healing, and Supernatural Moves of God

Published

on

With culture’s infatuation with the supernatural intensifying, Pastor Mike Signorelli of V1 Church in New York City is embarking on an exploration to capture the “essence of spiritual hunger.”

Signorelli is preparing to release “The Domino Revival,” a cinematic experience hitting theaters nationwide Oct. 24, exploring revivals and spiritual resurgences taking America by storm.

The preacher believes the mass baptisms and revival moments are a reaction to the chaotic culture, with people finding true meaning and fulfillment in Christ.

“People are revolting against this new world — this new America, the new ideals, the new definitions of things,” Signorelli said. “And they’re finding it’s not working, and what appears to be freedom is actually not freedom at all.”

The preacher said persecution has a history of driving more people to embrace Christianity. While modern issues aren’t as intense as what the early church faced, Signorelli said the lessons about restrictions sparking spiritual flames are the same nonetheless.

“When you go back to the first century, Rome’s burning, and they’re adding to their numbers daily in the body of Christ,” Signorelli said. “So, wherever you see persecution, that’s the best marketing for the kingdom imaginable.”

There’s also another dynamic at play: an increase in the New Age and occult practices. The increases in these activities — precluded in the Bible — also leave people lacking and seeking eternal truth. Signorelli said many conditions on the ground mirror a “second Jesus movement moment.”

He pointed back to the 1960s and 1970s, when desperation and hopelessness — and drugs and war weariness — led to spiritual revival. Signorelli is hoping “The Domino Revival” shows how these similar moments of revival unfolding today are impacting hearts and lives.

“I didn’t make a movie just for Pentecostals, or just for charismatics, or just for Baptists,” he said. “I really attempted to make a movie about the Gospel, because what we all should agree on within orthodoxy is the Gospel and that Christ, the son of the living God, came, died for our sins and, on the third day, rose again.”

The film brings together multiple pastors from different traditions who agree on these sentiments to provide a narrative about the “awakening” Signorelli believes is afoot. He’s even planning to simulcast a live, 25-minute revival service after the film at theaters across America.

“[We will give] people in the theaters the opportunity to respond to the Gospel,” he said. “It’s going to be insane. We’re going to turn thousands of theaters into tabernacles in the wilderness, as I’m calling it.”

Viewers will also see other theological concepts presented, including deliverance, healings, and the like.

“Where you see the true resurrected Jesus, you will also see signs, miracles, wonders, healings, and deliverances,” he said. “I did not make a movie about deliverance; I made a movie about Jesus, but wherever there’s Jesus, there’s going to be deliverance.”

In the end, Signorelli said, “Christ is the focal point” in “The Domino Revival.” Find out more and get tickets


Sources:faithwire

http://theendtimeradio.com

Continue Reading
Advertisement The EndTime Radio

Featured

us news15 hours ago

‘It had always been a dream of mine’: Bear Grylls gets baptised in the Jordan River

Explorer and TV presenter Bear Grylls has fulfilled a lifelong dream, by being baptised in the Jordan River, the same...

world news15 hours ago

സൗദി ഐപിസി അബു അരീഷ് വർഷിപ് സെന്ററിൽ 21 ദിവസത്തെ ഉപവാസ പ്രാർത്ഥന

സൗദി: ജിസാനിൽ ഐപിസി അബു അരീഷ് വർഷിപ് സെന്ററിന്റെ ആഭിമുഖ്യത്തിൽ 21 ദിവസത്തെ ഉപവാസ പ്രാർത്ഥനയും ഉണർവ് യോഗങ്ങളും 2023 ഒക്ടോബർ 7മുതൽ 27 വരെ നടക്കും....

Travel15 hours ago

ദുബൈയിൽ ഡ്രൈവറില്ലാ വാഹനങ്ങൾ മാത്രം ഓടുന്ന മേഖല വരുന്നു

ദുബൈയിൽ ഡ്രൈവറില്ലാ വാഹനങ്ങൾ മാത്രം ഓടുന്ന മേഖല വരുന്നു. ‘ദുബൈ ഓട്ടോണോമസ് ട്രാൻസ്‌പോർട്ട് സോൺ’ എന്ന പേരിൽ പ്രത്യേക മേഖല രൂപീകരിക്കാൻ ശ്രമം തുടങ്ങി. അടുത്തവർഷം നടക്കുന്ന...

Articles15 hours ago

ദൈവത്തിൽ നിന്നു മനുഷ്യനു ലഭിക്കുന്ന ക്ഷണമാണ് തിരഞ്ഞെടുപ്പ്.

ദൈവം എന്നും തന്നെ അന്വേഷിക്കുന്നവർക്കു സമീപസ്ഥനാണ്. ജീവിതത്തിൽ പലപ്പോഴും യേശു എന്ന രക്ഷകനായുള്ള തിരച്ചിലിൽ പലപ്പോഴും നാം വഴി തെറ്റിപോയിട്ടുണ്ടാകാം. ദൈവത്തിന്റെ തിരഞ്ഞെടുപ്പിനോട് പ്രതികരിക്കുവാൻ വേണ്ടി പരിശുദ്ധാത്മാവിന്റെ...

National15 hours ago

ജെ.ബി. കോശി കമ്മീഷൻ റിപ്പോർട്ട് തുടർനടപടികൾ വേഗത്തിലാക്കണം: സീറോ മലബാർ പബ്ലിക് അഫയേഴ്സ് കമ്മീഷൻ

ക്രൈസ്തവരുടെ പിന്നാക്കാവസ്ഥ പഠിച്ച് റിപ്പോർട്ട് സമർപ്പിക്കുന്നതിനായി സംസ്ഥാന സർക്കാർ നിയോഗിച്ച ജസ്റ്റിസ് ജെ.ബി. കോശി കമ്മീഷനെ വലിയ ആവേശത്തോടെയാണ് ക്രൈസ്തവ സമൂഹം വരവേറ്റത്. സംസ്ഥാന ചരിത്രത്തിൽ ഇതിനുമുമ്പ്...

Tech15 hours ago

ഗൂഗിള്‍ ക്രോം ഉപയോക്താക്കൾക്ക് ജാഗ്രതാ നിർദേശം നൽകി കേന്ദ്ര സർക്കാർ ഏജന്‍സി

ന്യൂഡൽഹി: ഗൂഗിൾ ക്രോം ഉപയോക്താക്കൾക്ക് മുന്നറിയിപ്പുമായി ഇന്ത്യയിലെ കമ്പ്യൂട്ടർ എമർജൻസി റെസ്‌പോൺസ് ടീം. ഗൂഗിൾ ക്രോം ബ്രൗസർ ഉപയോഗിക്കുന്നവർ ജാഗ്രത പാലിക്കാനാണ് നിര്‍ദേശം നൽകിയത്. ഗൂഗിൾ ക്രോം...

Trending