Connect with us

Movie

സംസ്ഥാന സ്‌കൂള്‍ കലോത്സവം; രണ്ടാം ദിനം, കോഴിക്കോട് ജില്ല മുന്നില്‍

Published

on

 

കാഞ്ഞങ്ങാട്: അറുപതാമത് സംസ്ഥാന സ്‌കൂള്‍ കലോത്സവത്തിന്റെ ആദ്യദിനം അവസാനിച്ചപ്പോള്‍ കോഴിക്കോട് ജില്ല മുന്നില്‍. 279 പോയന്റാണ് കോഴിക്കോട് ഇതുവരെ നേടിയത്. 271 പോയന്റുമായി കണ്ണൂരാണ് രണ്ടാമത്. 269 പോയന്റുള്ള മലപ്പുറം മൂന്നാം സ്ഥാനത്താണ്. തൃശൂര്‍ നാലാം സ്ഥാനത്തും കഴിഞ്ഞ തവണത്തെ ചാമ്പ്യന്‍ ജില്ലയായ പാലക്കാട് അഞ്ചാം സ്ഥാനത്തുമാണ്. പതിവുപോലെ രാത്രി വൈകിയും പല വേദിയിലും മത്സരങ്ങള്‍ നീണ്ടു.

രണ്ടാം ദിനമായ ഇന്ന് 28 വേദികളിലായി 70ലേറെ മത്സരങ്ങള്‍ നടക്കും. ഒപ്പന, തിരുവാതിര, യക്ഷഗാനം, ദഫ്മുട്ട്, മിമിക്രി തുടങ്ങിയവയാണ് ഇന്നത്തെ പ്രധാന ഇനങ്ങള്‍. ശാസ്ത്രീയ നൃത്ത ഇനങ്ങളായ ഭരതനാട്യം, കുച്ചിപ്പുടി എന്നിവയും ഇന്ന് വേദിയിലെത്തും. ഒന്നാം ദിവസം രാത്രി ഒന്നരയോടെയാണ് പ്രധാന വേധിയില്‍ സംഘനൃത്ത മത്സരം തീര്‍ന്നത്. വൈകിട്ട് 5 മണിക്ക് തുടങ്ങേണ്ട സംഘനൃത്തം മൂന്ന് മണിക്കൂര്‍ വൈകിയിരുന്നു. ഇന്നലെ രാവിലെ തുടങ്ങിയ നാടക മത്സരം രാത്രി വരെ നീണ്ടു.

Movie

പ്രശസ്ത സംഗീതജ്ഞന്‍ കെ.ജി. ജയന്‍ അന്തരിച്ചു

Published

on

പ്രശസ്ത സംഗീതജ്ഞന്‍ കെ.ജി. ജയന്‍ അന്തരിച്ചു. 90 വയസായിരുന്നു. തൃപ്പൂണിത്തുറയിലെ സ്വകാര്യ ആശുപത്രിയിലായിരുന്നു അന്ത്യം. ചലച്ചിത്ര താരം മനോജ് കെ ജയന്‍ മകനാണ്. ഇരട്ടസഹോദരനായ കെജി വിജയനൊപ്പം ചേർന്ന് കച്ചേരികൾ നടത്തിയിരുന്നു. 1986ലാണ് വിജയൻ അന്തരിച്ചത്.

ആയിരത്തിലധികം ഗാനങ്ങൾക്കാണ് ഇവർ ഈണമിട്ടത്. ചലച്ചിത്ര ഗാനങ്ങൾ ഉൾപ്പെടെ ഭക്തിഗാനങ്ങൾക്കും ഈണമിട്ടു. 1965ൽ പുറത്തിറങ്ങിയ നക്ഷത്രദീപങ്ങൾ തിളങ്ങി ആയ സിനിമയാണ്.

2019 ല്‍ രാജ്യം പത്മശ്രീ നല്‍കി കെ.ജി. ജയനെ ആദരിച്ചു. കേരള സം​ഗീത നാടക അക്കാദമി അവാർഡ്, ഹരിവരാസനം അവാർഡ് എന്നിവയും ഇദ്ദേഹത്തിന് ലഭിച്ചിട്ടുണ്ട്.

1934ൽ കോട്ടയത്താണ് കെ.ജി ജയന്റെ ജനനം. ഗോപാലൻ തന്ത്രികളുടേയും നാരായണിയമ്മയുടേയും നാല് മക്കളിൽ ഏറ്റവും ഇളയ ഇരട്ട സഹോദരങ്ങളായിരുന്നു കെ.ജി ജയനും, കെ.ജി വിജയനും. വളരെ ചെറുപ്പത്തിൽ തന്നെ കർണാടക സംഗീതം അഭ്യസിച്ച ജയ-വിജയ സഹോദരങ്ങൾ ഒൻപതാം വയസിൽ കുമാരനല്ലൂർ ദേവീ ക്ഷേത്രത്തിൽ അരങ്ങേറ്റവും നടത്തി. ആലത്തൂർ ബ്രദേഴ്‌സ്, ചെമ്പൈ വൈദ്യനാഥ ഭാഗവതർ, എം ബാലമുരളീകൃഷ്ണ പോലുള്ള കർണാടക സംഗീതത്തിലെ അതികായരുടെ കീഴിൽ പരിശീലനം നേടിയവരാണ് കെ.ജി ജയനും, കെ.ജി വിജയനും. ചെമ്പൈയുടെ കീഴിൽ പരിശീലിക്കവേയാണ് ഇരുവരും ഗാനങ്ങൾ ചിട്ടപ്പെടുത്താനും പാടാനും തുടങ്ങിയത്.

ഇരട്ടസഹോദരനായ വിജയനൊപ്പമായിരുന്നു കെ.ജി ജയനെന്ന അതുല്യ പ്രതിഭയുടെ സംഗീതയാത്ര. 1988 ൽ കെ.ജി വിജയന്റെ അകാല മരണം കെ.ജി ജയനെ ഉലച്ചുവെങ്കിലും ഭക്തിഗാനങ്ങളിലൂടെ ജയൻ ആശ്വാസം കണ്ടെത്തി. ‘ഇഷ്ടദൈവമേ സ്വാമീ ശരണമയ്യപ്പാ…’, ‘ഹരിഹരസുതനേ…’ ‘ശ്രീശബരീശാ ദീനദയാലാ…’ ‘ദർശനം പുണ്യദർശനം…’ എന്നിങ്ങനെ നിരവധി ഭക്തിഗാനങ്ങൾക്ക് അദ്ദേഹം രൂപം നൽകി. യേശുദാസിനെയും ജയചന്ദ്രനെയും ആദ്യ അയ്യപ്പഗാനം പാടിച്ചതും ജയവിജയന്മാരാണ്. ശബരിമലനട തുറക്കുമ്പോൾ ഇപ്പോഴും കേൾപ്പിക്കുന്നത് അദ്ദേഹത്തിന്റെ പ്രസിദ്ധമായ ‘ശ്രീകോവിൽ നട തുറന്നു…’ എന്ന പാട്ടാണ്.
http://theendtimeradio.com

Continue Reading

Movie

Viral Christian YouTubers Dude Perfect Receive $100 Million Capital Investment

Published

on

Dude Perfect — the five-man crew focused on “giving back, spreading joy, and glorifying Jesus Christ,” according to their website — just earned a whopping $100 million cash infusion.

The five dudes behind the viral YouTube account, Coby Cotton, Cory Cotton, Garrett Hilbert, Cody Jones, and Tyler Toney, have garnered international attention over the years for their trick-shot videos and winsome content.

The more than $100 million investment from Highmount Capital marks Dude Perfect’s first external influx of cash, Axios reported, noting the guys, who met as roommates at Texas A&M University and began posting content to YouTube in 2009, have invested their revenue directly into their own expansion. The company stated this year, though, that total profits are expected to exceed $50 million, doubling their revenue from 2022, according to the Wall Street Journal.

Speaking to Axios, Coby Cotton said the group plans to use the money to build out a management team, expand its staff, and bring a CEO on board. Additionally, the Christian guys are planning an international tour and are looking into translating their videos into other languages.

And about a year and half ago, the Dude Perfect cofounders released a plan to build a $100 million trick-shot theme park in the Dallas-Forth Worth area.

“The mission of Dude Perfect is to serve families with the most trusted entertainment on earth,” Coby Cotton told D Magazine. “By partnering with Highmount Capital, we hope to pour gas on the fire and take the Dude Perfect fun that families have witnessed on screens these past 15 years and turn it into real life products and memory-making experiences they can actually touch and feel for themselves.”

David Hawkins, chief investment officer and general partner for Highmount Capital, said his own three sons, ages 5, 8, and 10, are “super fans” of Dude Perfect. As a father, he said he is a fan of their content, too, because he knows he can trust it is family friendly.

“The most valuable thing we’ve done these last 15 years is build trust with families and then … build trust with the brands,” Coby Cotton said.

The cofounder of Highmount Capital, Jason Illian, sees the kind of content Dude Perfect creates as the future of entertainment.

He told The Hollywood Reporter, “When you talk to teenagers and kids and people that watch the Dudes, they’re all being influenced, and three out of four kids said they want to be an influencer and a creator, so I don’t think they’re gonna call this the ‘creator economy’ in the near future, they’re just gonna call it media, because that’s really what it is, and the Dudes are at the front end of that.”

“We thought a significant investment made sense just because, when you look at all the things that they have in front of them, working with sports teams, and retailers, and opportunities for events, we want to make sure there’s enough capital there to do it really well,” he added.
Sources:faithwire

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

Movie

Caribbean Minister’s ‘Blessings Find Me’ Song Goes Viral with 1 Billion Views: ‘I Am Grateful’

Published

on

A Caribbean minister and musician has become an overnight success after creating an inspirational anthem that has gone viral on social media as millions share the song’s message about God’s blessings.

Sherwin Gardner wanted 2024 to look different than previous years. So he decided to write a short affirmation at the end of 2023 called, “Find Me Here (Blessings Find Me),” to encourage himself that it would be a good year.

He thought of the words, “Something good gonna happen in this year. / And I am grateful that I made it here! / Yesterday’s gone and a new day has appeared / And I am grateful that I made it here!”

The worship leader at Bahamas Harvest Church in Nassau told Religion News Service a melody came to him shortly after and he sent it off to a music arranger in Kenya.

A few days later, Gardner had a recorded version uploaded to Instagram and TikTok.

The song with its Afrobeats, reggae influence, and dancehall elements became an overnight sensation.

Just a few hours after posting, Gardner was stunned to find his follower count shot from 999 to 20,000.

“The morning when I woke up, I had 20,000 followers, and the views — started at 8 o’clock, it was 14,000; by 10 o’clock it was 50,000; by 12 (noon) it was over 100,000 views,” he said.

A friend of Gardner told him, “Doctors, lawyers, gangsters, and teachers posted your song on WhatsApp.'”

On New Year’s Day, the 45-year-old returned to the studio to turn the snippet into a song and contacted Tyscot Records to release it.

Tyscot Records in conjunction with Warner Music Group Company have released the song on all major digital music platforms, Trinidad Express reports.

The song has resonated with many including other music artists such as two-time American Grammy Award-winning producer Teddy Riley, R&B singer Alicia Keys, rapper Eve Jeffers, Destiny’s Child’s Michelle Williams, gospel artist Yolanda Adams, and comedian-turned-pastor Kel Mitchell.

“Brother Sherwin Gardner, you’ve created this amazing [song] that I have on repeat and play to remind me that there’s nothing impossible when God got your back,” wrote Riley on TikTok.

The song been played 1,001,158,000 times on TikTok and Bill Carpenter, Gardner’s publicist, said their research indicates Gardner could be the first Black gospel artist to achieve that 1-billion-view landmark.

“This is now become or becoming the anthem for many people and their prayer throughout the whole world,” Gardner said.

The worship leader says although he was intending to bless others, God has truly blessed him.

“It has been totally unexpected and I’m so grateful for the answered prayers,” he said.
Sources:cbnnews

http://theendtimeradio.com

Continue Reading
Advertisement The EndTime Radio

Featured

us news10 mins ago

‘നീ എന്റെ മകനാണ്, നിന്നോട് ക്ഷമിക്കുന്നു, നിനക്കായി പ്രാര്‍ത്ഥിക്കുന്നു”; കുത്തി പരിക്കേല്‍പ്പിച്ച പ്രതിയോട് നിരുപാധികം ക്ഷമിച്ച് ബിഷപ്പ് മാര്‍ ഇമ്മാനുവേല്‍

സിഡ്നി: ഓസ്ട്രേലിയയിലെ സിഡ്നിയില്‍ കത്തിയാക്രമണത്തിനു ഇരയായ അസീറിയൻ ഓർത്തഡോക്സ് ബിഷപ്പും പ്രശസ്ത വചനപ്രഘോഷകനുമായ മാർ മാരി ഇമ്മാനുവേലിന്റെ ശബ്ദ സന്ദേശം പുറത്ത്. ക്രൈസ്റ്റ് ദ ഗുഡ് ഷെപ്പേഡ്...

world news20 mins ago

ഇന്തോനേഷ്യയിൽ തീതുപ്പി അഗ്നിപര്‍‌വതം: 800 പേരെ ഒഴിപ്പിച്ചു, സുനാമി മുന്നറിയിപ്പ്

ഇന്തോനേഷ്യയിലെ റുവാങ് അഗ്നിപർവതം പാെട്ടിത്തെറിച്ചു: ഇതിനു പിന്നാലെ വടക്ക് സുലവേസി പ്രവിശ്യയില്‍ നിന്ന് 800 പേരെ ഒഴിപ്പിച്ചു. പ്രദേശത്ത് ജാഗ്രത നിർദ്ദേശവും സുനാമി മുന്നറിയിപ്പും നല്‍കിയിട്ടുണ്ട്. ലാവ...

National27 mins ago

അക്ബറിൻ്റെയും സീതയുടെയും പേര് മാറ്റി; സിംഹങ്ങൾ ഇനി സൂരജും തനയയും

കൊൽക്കത്ത: വിവാദങ്ങൾക്ക് പിന്നാലെ സിംഹങ്ങൾക്ക് പേരുമാറ്റം. അക്ബർ സിംഹത്തിന് സൂരജ് എന്നും സീതയ്ക്ക് തനയ എന്നും പേര് നിർദേശിച്ചു. കൊൽക്കത്ത മൃഗശാല അധികൃതരാണ് പുതിയ പേര് നിർദേശിച്ചത്....

National1 day ago

District authorities allow peaceful religious congregations in Uttar Pradesh

The District Magistrate of Azamgarh, Uttar Pradesh has issued a positive order allowing prayer meetings and church services to be...

National1 day ago

പ്രാർത്ഥനാ യോഗങ്ങളും ശുശ്രൂഷകളും തടസ്സമില്ലാതെ നടത്താൻ അനുവദിച്ചുകൊണ്ട് അനുകൂലമായ ഉത്തരവ് പുറപ്പെടുവിച്ചു, അസംഗഢ് ജില്ലാ മജിസ്‌ട്രേറ്റ്

അലഹബാദ് ഹൈക്കോടതിയുടെ നിർദ്ദേശം അനുസരിച്ച്, ഉത്തർപ്രദേശിലെ അസംഗഢ് ജില്ലാ മജിസ്‌ട്രേറ്റ്, അസംഗഡ് ജില്ലയിൽ പ്രാർത്ഥനാ യോഗങ്ങളും ശുശ്രൂഷകളും തടസ്സമില്ലാതെ നടത്താൻ അനുവദിച്ചുകൊണ്ട് അനുകൂലമായ ഉത്തരവ് പുറപ്പെടുവിച്ചു. വിവിധ...

National1 day ago

ഇന്ത്യൻ ജനസംഖ്യ 144.17 കോടി: ലോകത്ത് ഒന്നാമത്

ന്യൂഡൽഹി: ഇന്ത്യൻ ജനസംഖ്യ 144.17 കോടിയിലെത്തിയെന്ന് യുനൈറ്റഡ് നേഷൻസ് പോപുലേഷൻ ഫണ്ട് (യു.എൻ.എഫ്.പി.എ) റിപ്പോർട്ട്. 142.5 കോടിയുമായി ചൈനയാണ് തൊട്ടു പിറകിൽ. ഇതോടെ ഏറ്റവുമധികം ജനങ്ങൾ പാർക്കുന്ന...

Trending