Connect with us
Slider

us news

PYFA വാർഷിക സമ്മേളനം – 2020

Published

on

ന്യൂയോർക്ക്: കഴിഞ്ഞ നാലു പതിറ്റാണ്ടുകളായ് ന്യൂയോർക്ക് പട്ടണത്തിലും അനുബന്ധ സ്റ്റേറ്റുകളിലുമായി പ്രവർത്തിച്ചു വരുന്ന പെന്തെക്കോസ്റ്റൽ യൂത്ത് ഫെല്ലോഷിപ്പ് ഓഫ് അമേരിക്ക (PYFA) എന്ന യുവജന സംഘടനയുടെ നാല്‍പതാമത് വാർഷിക സമ്മേളനം ദൈവഹിതമായാൽ രണ്ടായിരത്തി ഇരുപതു, ഓഗസ്റ്റ് മാസം 14, 15 തീയതികളിലായി നടക്കുന്നു.

COVID -19 മൂലം ഉണ്ടായിരിക്കുന്ന പ്രതിസന്ധി കണക്കിലെടുത്ത്, കഴിഞ്ഞ വർഷങ്ങളിൽ നിന്നും വ്യത്യസ്തമായി, PYFA – യുടെ സമൂഹമാധ്യമങ്ങളിലൂടെയാണ് ഇത്തവണ കോൺഫറൻസ് നടക്കുന്നത്. ആഗോളവ്യപകമായി പടരുന്ന COVID-19 എന്ന മഹാമാരിയാലും മറ്റു പലവിധമായിരിക്കുന്ന പ്രതിസന്ധികളാലും അലയുന്ന ജനത്തോടു, ലൗ‌കീക യാഥാർഥ്യങ്ങളിൽ നിന്നും ആത്മീക യാഥാർഥ്യങ്ങളിലേക്കു ശ്രദ്ധ തിരിക്കുവാൻ ആഹ്വാനം ചെയ്യുന്ന “റീ ഫോക്കസ്” എന്ന വിഷയമാണ് കോൺഫറൻസ് തീം ആയി തിരഞ്ഞെടുത്തിരിക്കുന്നത്.

ഓഗസ്റ്റ് മാസം 14 വെള്ളിയാഴ്ച ന്യൂയോർക്ക് ഈസ്റ്റേൺ ടൈം വൈകിട്ട് 7 മണിക്ക് കോൺഫെറൻസ് പ്രാര്ഥിച്ചാരഭിക്കും തുടർന്ന് മലയാളത്തിലും ഇംഗ്ലീഷിലും ദൈവത്തിന്റെ അഭിഷിക്ത ദാസന്മാരായ പാസ്റ്റർ ഷിബു തോമസും പാസ്റ്റർ ജെറെമേൽ മായോയും ദൈവവചനത്തിൽ നിന്ന് സംസാരിക്കുന്നതായിരിക്കും. പരിശുദ്ദത്മാവിൻറെ അഭിഷേകത്തിനും, ആത്മീക ശുശ്രുഷകൾക്കും വേണ്ടി കൊതിക്കുന്ന യുവജനങ്ങള്‍ക്കായ് 15 -ആം തിയതി ശനിയാഴ്ച രാവിലെ 11 മണിക്ക് (ന്യൂ യോർക്ക് ഈസ്റ്റേൺ ടൈം) പാസ്റ്റർ സുജിത്ത് അലക്സ് എന്ന അനുഗ്രഹീത ദൈവദാസനോടൊപ്പം ഒരു “സൂം (Zoom)” സെഷൻ ക്രെമീകരിച്ചിട്ടുണ്ട്.

ഈ പ്രേത്യേക “സൂം (Zoom)” സെഷനിൽ പങ്കുചേരുന്നതിനു 898 8726 0197 എന്ന “സൂം” മീറ്റിംഗ്‌ ID-യോ https://bit.ly/39V8l1z എന്ന ലിങ്കോ ഉപയോഗിക്കുക. 15 -ആം തീയതി വൈകുന്നേരം 5:30 മുതൽ മലയാളം സർവീസും, 7 :30 മുതൽ ഇംഗ്ലീഷ് സർവീസും ലൈവായി സംപ്രേഷണം ചെയ്യുന്നതായിരിക്കും. ഈ സെഷനുകളിലും പാസ്റ്റർ ഷിബു തോമസ് പാസ്റ്റർ ജെർമെൽ മായോ എന്നിവർ യഥാക്രമം ദൈവവചനത്തിൽ നിന്നും സംസാരിക്കും. മേൽപറഞ്ഞ എല്ലാ സെഷനുകളിലും PYFA വർഷിപ് ടീം അനുഗ്രഹീത ആരാധന നയിക്കുന്നതായിരിക്കും.

PYFA -യുടെ ഫേസ്ബുക് പേജ്, യൂട്യൂബ്, pyfa.org (വെബ്സൈറ്റ്), ‘പവർവിഷൻ ഓൺലൈൻ’ തുടങ്ങിയ ഓൺലൈൻ മാധ്യമങ്ങളിലൂടെ സംപ്രേഷണം ചെയ്യുന്ന ആത്മീക ശുശ്രുഷകൾ ലോകമെമ്പാടുമുള്ള ജനങ്ങള്‍ക്കു അനുഗ്രഹമായിത്തീരു0.

PYFA യുടെ നേതൃത്വ നിരയിൽ പ്രവർത്തിക്കുന്ന ബ്രദർ ലെവി ചെറിയാൻ, സിസ്റ്റർ നീന തോമസ്, പാസ്റ്റർ ഡാനിയേൽ ജോൺ എന്നിവരും മറ്റു അനേകം ദൈവദാസന്മാരും യുവ ജനങ്ങളും കൂട്ടായി നടത്തുന്ന ഈ കോൺഫെറൻസ് വിവരങള്‍ക്ക് www.pyfa.org സന്ദർശിക്കുക.
വാർത്ത: നിബു വെള്ളവന്താനം

us news

Chinese Government Demolished Swedish Missionaries’ Gravestones

Published

on

China– The Shanxi government destroyed more than 20 Swedish missionaries’ gravestones in their designated cemetery on September 12. An adjoining house for visitors was demolished as well.

The Swedish missionary cemetery in Xiezhou town, administered by the Yanhu district of Yuncheng, a prefecture-level city in the northern province of Shanxi, is the resting place for many of the missionaries sent by the Swedish Mission in China (Svenska Missionen i Kina (SMK)) in the early 1900s.

According to Bitter Winter, SMK missionaries’ charitable work building schools and hospitals, free of charge for locals, played an important role in the areas’ development and led numerous to Christianity.

“Swedish missionaries bought a plot in Yuncheng’s Xiezhou town cemetery for themselves,” an elderly Christian from Yuncheng told Bitter Winter. “This meant that they devoted their hearts, souls, and entire lives to China.”

Earlier this year, a local house church, the Church of Christ’s Family (CCF), contacted the offspring of one of the deceased missionaries and made 20 gravestones for the Swedish servants, in remembrance of their work and contribution. A house nearby was renovated to show the history of SMK and the missionaries’ footprints.

All the efforts put to honor these missionaries were nullified on September 12, as the Yanhu district government dispatched over 100 special police and public security officers to block the street leading to the cemetery. Those who tried to document this demolition were threatened and told to leave immediately, as an aerial drone hovered above them.

About two hours later, under the charge of “illegal constructions,” three excavators were brought in to desecrate the Swedish missionaries’ gravestones and the adjoining house. To conceal the demolition, the local authorities planted vegetation atop the ruins overnight.

Residents nearby the site and CCF leaders were removed in advance and banned from using their cell phones to report the incident. CCF is also now placed under surveillance for contacting the late Swedish missionary’s family.

The Chinese Communist Party’s attitude towards missionaries in China is becoming like that of North Korea, where it only wants to wipe out their contribution and stigmatize their work.

Continue Reading

us news

Pope Francis endorses same-sex civil unions for the first time as pontiff

Published

on

Pope Francis became the first pontiff to endorse same-sex civil unions on Wednesday, sparking cheers from gay Catholics and demands for clarification from conservatives given the Vatican’s official teaching on the issue.

The papal thumbs-up to same-sex civil unions came midway through the feature-length documentary ‘Francesco’ that had its debut screening at the Rome Film Festival on Wednesday.

The film, which includes fresh interviews with the pontiff, looks into the issues that mean the most to Pope Francis, including the environment, poverty, migration, racial and income inequality, and the people most affected by discrimination.

“Homosexual people have the right to be in a family. They are children of God,” Francis said in one of his sit-down interviews for the film. “What we have to have is a civil union law; that way they are legally covered.”

ILGA Europe, an association that promotes the interests of LGBTI people, gave the pontiff’s words a cautious welcome.

“In the context where there is so much polarisation and scapegoating of LGBTI people, often endorsed and stoked by religious leaders, Pope Francis’ statement on same-sex unions is to be welcomed and should be carefully listened to,” the organisation said on Twitter. “We will monitor closely to see in how far the statement will be picked up by the churches and will lead to real change for LGBTI people and their families.”

The Rev. James Martin, a Jesuit who has sought to build bridges with gays in the church, praised the comments as “a major step forward in the church’s support for LGBT people.”

“The pope’s speaking positively about civil unions also sends a strong message to places where the church has opposed such laws,” Martin said in a statement.

However, US conservative Bishop Thomas Tobin of Providence, Rhode Island, called for clarification. “The pope’s statement clearly contradicts what has been the long-standing teaching of the church about same-sex unions,” he said in a statement. “The church cannot support the acceptance of objectively immoral relationships.”

Catholic teaching holds that gays must be treated with dignity and respect but that homosexual acts are “intrinsically disordered.” A 2003 document from the Vatican’s doctrine office stated the church’s respect for gays “cannot lead in any way to approval of homosexual behavior or to legal recognition of homosexual unions.”

Doing so, the Vatican reasoned, would not only condone “deviant behavior,” but create an equivalence to marriage, which the church holds is an indissoluble union between man and woman.

That document was signed by the then-prefect of the office, Cardinal Joseph Ratzinger, the future Pope Benedict XVI and Francis’ predecessor.

While serving as archbishop of Buenos Aires, Francis endorsed civil unions for gay couples as an alternative to same-sex marriages. However, he had never come out publicly in favour of civil unions as pope.

Director Evgeny Afineevsky had remarkable access to cardinals, the Vatican television archives and the pope himself. He said he negotiated his way in through persistence, and deliveries of Argentine mate tea and Alfajores cookies that he got to the pope via some well-connected Argentines in Rome.

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

Health8 hours ago

മനുഷ്യ ശരീരത്തിൽ പുതിയൊരു ഗ്രന്ഥി കണ്ടെത്തി; ക്യാന്‍സര്‍ ചികിത്സയ്‌ക്ക് സഹായം: ഗവേഷകർ

മനുഷ്യ ശരീരത്തില്‍ പുതിയ ഒരു അവയവം കൂടി കണ്ടെത്തിയെന്ന് ഗവേഷകര്‍. നെതര്‍ലന്‍സ് കാന്‍സര്‍ ഇന്‍സ്റ്റിറ്റ്യൂട്ടിലെ ഗവേഷകരാണ് കണ്ടെത്തല്‍ നടത്തിയത്. ഇതുവരെ തിരിച്ചറിയാതിരുന്ന ഉമിനീര്‍ ഗ്രന്ഥിയാണ് ഇപ്പോള്‍ കണ്ടെത്തിയിരിക്കുന്ന...

us news9 hours ago

Chinese Government Demolished Swedish Missionaries’ Gravestones

China– The Shanxi government destroyed more than 20 Swedish missionaries’ gravestones in their designated cemetery on September 12. An adjoining...

Media10 hours ago

Christian Ministry in Pakistan is Filling the Atmosphere with Young Voices Worshiping Jesus

Jesus My Shelter ministry in Toba Tek Singh, Pakistan has been leading children and youth in the Word of God...

Sports1 day ago

NFL superstar DeForest Buckner surrenders ‘whole self to Jesus,’ gets baptized

NFL star DeForest Buckner was baptized this week and made a commitment to follow Jesus Christ. “Today I surrendered my...

Media1 day ago

എക്‌സല്‍ പബ്ലിക്കേഷന്‍ വിഷ്വല്‍ മീഡിയ ട്രെയിനിംഗ്

തിരുവല്ല: എഴുത്തിന്റെയും ദൃശ്യമാധ്യമങ്ങളുടേയും സുപ്രധാന സാങ്കേതിക വശങ്ങള്‍ സ്വായത്തമാക്കുവാന്‍ സഹായിക്കുന്ന പഞ്ചദിന സെമിനാര്‍ മഴവില്‍-2020, നവംബര്‍ മാസം 3,4,10,11,12 തീയതികളില്‍ സൂം ആപ്ലിക്കേഷനില്‍ നടത്തപ്പെടുന്നു. പ്രശസ്തരായ ജോര്‍ജ്...

Media1 day ago

Christian Woman in Pakistan Beaten in Public for Arguing with Muslim

Pakistan– According to local reports, a Christian woman was beaten in public by a Muslim man in Sangla Hill, located...

Trending