Connect with us
Slider

Media

100 ദിന കര്‍മപദ്ധതിയുമായി സര്‍ക്കാര്‍ രംഗത്ത് അടുത്ത 4 മാസവും ഭക്ഷ്യകിറ്റ്

Published

on

തിരുവനന്തപുരം∙ മാനുഷരെല്ലാരും ഒന്നുപോലെ കഴിഞ്ഞിരുന്ന കാലും ഉണ്ടായിരുന്നു എന്നാണ് സങ്കല്‍പ്പം. അത്തരം കാലം ഇനിയും ഉണ്ടാക്കിയെടുക്കാവുന്നതേ ഉള്ളൂ. എല്ലാവരും സന്തോഷത്തോടെ കഴിയുന്ന കാലം ഉണ്ടാക്കിയെടുക്കണമെങ്കില്‍ ആത്മാര്‍ഥമായ പരിശ്രമം വേണമെന്ന് മുഖ്യമന്ത്രി പറഞ്ഞു.

ക്ഷേമപദ്ധതികളും വികസന പദ്ധതികളും നടപ്പാക്കുമെന്നായിരുന്നു വാഗ്ദാനം. നടപ്പില്‍ വരുത്തിയ കാര്യങ്ങളുടെ പ്രോഗ്രസ് റിപ്പോര്‍ട്ട് സമര്‍പ്പിച്ചിട്ടുണ്ട്. അടുത്ത 100 ദിവസങ്ങളില്‍ പൂര്‍ത്തികരിക്കാന്‍ ആകുന്നതും ആരംഭിക്കാനും ആകുന്ന കാര്യങ്ങള്‍ അവതരിപ്പിക്കുന്നു. 100 ദിവസത്തില്‍ 100 പദ്ധതികള്‍ പൂര്‍ത്തിയാക്കി സമര്‍പ്പിക്കും.

സൗഖ്യപൂര്‍ണമായ ഒരു നല്ല കാലം ഉണ്ട് പ്രത്യാശയാണ് കോവിഡ് മഹാമാരിയെ മുറിച്ചു കടക്കാന്‍ നൂറുദിന കര്‍മപരിപാടി നടപ്പാക്കുന്നത്. ഓണത്തിന് സന്തോഷം ഉറപ്പു വരുത്താന്‍ സര്‍ക്കാര്‍ ശ്രമിച്ചിട്ടുണ്ട്. കോവിഡിനെ പ്രതിരോധിച്ചു ജീവിതത്തെ മുന്നോട്ട് കൊണ്ടുപോകുകയാണ.് കോവിഡ് സമ്ബദ്ഘടനെയ ബാധിച്ചു. നവകേരളം സൃഷ്ടിക്കാനുള്ള ശ്രമം മുന്നേറുമ്ബോഴാണ് മഹാമാരി വന്നത്. അതോടെ വേഗംകുറഞ്ഞ പദ്ധതികള്‍ മുന്നോട്ട് കൊണ്ടുപോയം സാധിക്കൂ.

വികസന പ്രവര്‍ത്തനങ്ങള്‍ക്ക് അവധി നല്‍കുന്നില്ല. കോവിഡ് ശക്തമായ തുടരുമെന്നതിനാല്‍ സാധാരണക്കാരായ മനുഷ്യര്‍ക്ക് നേരിട്ട് തന്നെ സമാശ്വാസം എത്തിക്കാനാണ് ഉദ്ദേശിക്കുന്നത്. ഒരാളും പട്ടിണി കിടക്കാന്‍ ആഗ്രഹിക്കുന്നില്ല. വളരെ ഏറെ പ്രശംസം നേടിയതാണ് ഭക്ഷ്യകിറ്റ് വിതരണം ചെയ്തത്. 86 ലക്ഷം കിറ്റ് വിതരണം ചെയ്തു. ഓണക്കാലത്തും കിറ്റ് വിതരണം ചെയ്തു. അടുത്ത നാല് മാസക്കാലം കിറ്റ് വിതരണം ചെയ്യും. റേഷന്‍ കടവഴി ഇപ്പോള്‍ വിതരണം ചെയ്യുന്നതുപോലെ തന്നെയായിരിക്കും തുടര്‍ന്നും വിതരണം.

കടപ്പാട് :ആഴ്ച്ച വട്ടം ഓൺലൈൻ

Media

UAE suspends visa-free travel agreement with Israel until July

Published

on

The United Arab Emirates has suspended an agreement to inaugurate visa-free travel for Israelis to the Gulf country until July 1, citing the spread of the coronavirus pandemic, Israel’s Foreign Ministry said.

Until then, Israeli citizens seeking to travel to the UAE will need to obtain a visa, as will UAE citizens seeking to travel to Israel, the ministry said on Monday. The UAE has taken a similar step regarding travel from most European countries, as well as India and Pakistan, the Israeli ministry said.

Israel is in its third lockdown and discussing the possibility of extending it beyond Jan. 21 as the number of new cases remains high.

The UAE ratified the agreement on visa-free travel with Israel last week and it was set to go into effect 30 days from then. The agreement follows a normalization accord between the countries signed in September.

The announcement of the suspension comes a day after Israel’s cabinet voted to require all people returning from the UAE and Brazil to quarantine in government-run hotels. A similar decision made previously regarding travelers returning from South Africa and Zambia was extended for 10 days.

Continue Reading

Media

Christian Group in India Documents 327 Incidents of Persecution in 2020

Published

on

India – According to the Evangelical Fellowship of India (EFI), Indian Christians endured at least 327 incidents of persecution in 2020. This was despite the fact that most of India’s population lived under locked down conditions for months due to the COVID-19 pandemic.

According to EFI, 327 cases of persecution were documented in 2020. At least five Christians were murdered and six churches were burnt or demolished in religiously motivated attacks. In addition, EFI noted 26 incidents of social boycotts where Christian communities were shunned by their non-Christian neighbors due to their religious identity.

EFI’s report documents the continuation of an ongoing trend of growing religious intolerance and violence in India. Since the Bharatiya Janata Party (BJP) took political power in 2014, incidents of Christian persecution documented by EFI have more than doubled. In 2014, the year the BJP rose to political power, EFI recorded 147 violent attacks on Indian Christians. In 2019, after five years of BJP rule, EFI recorded 366 violent attacks.

The incidents documented by EFI likely represent only a portion of the violence experienced by India’s Christian community. Most incidents go unreported due to fear of reprisal and lack of confidence in India’s justice system.
Sources:persecution

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

Mobile7 hours ago

സ്റ്റാറ്റസായി കാര്യങ്ങള്‍ പറഞ്ഞ് വാട്ട്സ്ആപ്പ്; ‘നിങ്ങളുടെ ചാറ്റ് ഞങ്ങള്‍ കാണില്ല’

ദില്ലി:സ്വകാര്യനയത്തിന്‍റെ പേരില്‍ ഏറെ പ്രതിസന്ധിയിലായ വാട്ട്സ്ആപ്പ് എല്ലാ വാട്ട്സ്ആപ്പ് ഉപയോക്താക്കള്‍ക്കും വ്യക്തിപരമായി സന്ദേശം അയക്കുന്നു. വാട്ട്സ്ആപ്പിലെ സ്റ്റാറ്റസ് സെക്ഷനിലാണ് വാട്ട്സ്ആപ്പ് പ്രത്യേക സന്ദേശം പ്രദര്‍ശിപ്പിക്കുന്നത്. സ്റ്റാറ്റസില്‍ ആദ്യം...

us news8 hours ago

750 killed at Ethiopian Orthodox church said to contain Ark of the Covenant: report

Around 750 people were killed in an attack on an Orthodox church, which is said to contain the Ark of...

Media9 hours ago

UAE suspends visa-free travel agreement with Israel until July

The United Arab Emirates has suspended an agreement to inaugurate visa-free travel for Israelis to the Gulf country until July...

Media9 hours ago

Christian Group in India Documents 327 Incidents of Persecution in 2020

India – According to the Evangelical Fellowship of India (EFI), Indian Christians endured at least 327 incidents of persecution in...

us news1 day ago

Charges dropped against deacon arrested for singing hymns outdoors

A court has dismissed all charges against a church deacon who was one of the three arrested last September for...

us news1 day ago

Three killed in Turkish shipwreck; Six people were rescued

Istanbul — A cargo ship sank off Turkey’s Black Sea coast on Sunday, leaving at least three people dead, Turkish...

Trending