Connect with us
Slider

Business

സഹകരണ ബാങ്കുകൾ ആർബിഐയുടെ മേൽനാേട്ടത്തിലേക്ക്; ബിൽ പാസാക്കി ലോക്‌സഭ

Published

on

ന്യൂഡൽഹി: രാജ്യത്തെ സഹകരണ ബാങ്കുകളെ ആർബിഐയുടെ നിരീക്ഷണത്തിൽ കാെണ്ടുവരുന്ന ബാങ്കിംഗ് നിയന്ത്രണ ഭേദഗതി ബിൽ – 2020 ലോക്സഭ പാസാക്കി. സഹകരണ ബാങ്കുകളുടെ നിയന്ത്രണം കൈപ്പിടിയിലൊതുക്കുകയല്ല മറിച്ച് നിക്ഷേപകരുടെ താൽപര്യം സംരക്ഷിക്കുകയാണ് ബില്ലിലൂടെ സർക്കാർ ഉദ്ദേശിക്കുന്നതെന്ന് ധനമന്ത്രി നിർമ്മല സീതാരാമൻ സഭയിൽ വ്യക്തമാക്കി.

രണ്ട് വർഷത്തോളമായി സഹകരണ ബാങ്കുകളിലെയും ചെറുകിട ബാങ്കുകളിലെയും നിക്ഷേപകർ പ്രശ്നങ്ങൾ നേരിടുന്നുണ്ട്. ഇത്തരം ബാങ്കുകൾ പ്രതിസന്ധിയിൽ അകപ്പെട്ടാൽ മാെറട്ടോറിയം ഉൾപ്പെടെയുള്ള നടപടികളിലൂടെ രക്ഷപെടുത്താൻ ഈ നീക്കത്തിലൂടെ സാധിക്കുമെന്ന് മന്ത്രി ചൂണ്ടിക്കാട്ടി. കാെറോണ വ്യാപനത്തോടെ സഹകരണ ബാങ്കുകൾ കൂടുതൽ പ്രതിസന്ധിയിലായെന്നും ഇവയുടെ നിഷ്ക്രിയ ആസ്തി അനുപാതം മാർച്ചിൽ 10 ശതമാനം കടന്നതായും മന്ത്രി ചൂണ്ടിക്കാട്ടി. 2019 മാർച്ചിൽ ഇത് 7.27 ശതമാനമായിരുന്നു.
സഹകരണ ബാങ്കുകളെ കൂടുതൽ പ്രാെഫഷണൽ ആക്കാൻ പുതിയ മാറ്റത്തിലൂടെ കഴിയും. രണ്ട് ദശാബ്ദത്തിനുള്ളിൽ 430 സഹകരണ ബാങ്കുകളുടെ ലൈസൻസുകൾ റദ്ദാക്കി പാപ്പരത്വത്തിലേക്ക് നീങ്ങിയതായി മന്ത്രി ചൂണ്ടിക്കാട്ടി. എന്നാൽ ആർബിഐയുടെ മേൽനോട്ടമുള്ള ഒരു വാണിജ്യ ബാങ്കും ഇത്തരത്തിൽ അടച്ചുപൂട്ടിയിട്ടില്ല.

നിയമനിർമാണ സമയത്ത് മാത്രമേ ഇക്കാര്യത്തിൽ സംസ്ഥാനങ്ങളുമായി കൂടിയാലോചിക്കേണ്ടതുള്ളൂവെന്നും ബിൽ ഇപ്പോഴും കേന്ദ്രത്തിന്റെ അധികാര പരിധിയിലാണെന്നും ഇത് സംബന്ധിച്ച ചാേദ്യത്തിന് മറുപടിയായി നിർമ്മല സീതാരാമൻ പറഞ്ഞു. 32 എംപിമാർ ബില്ലിനെക്കുറിച്ച് ചാേദ്യങ്ങൾ ഉന്നയിച്ചു.

മാർച്ചിൽ ബജറ്റ് സെഷനിൽ ബിൽ അവതരിപ്പിച്ചെങ്കിലും കാെറോണ വ്യാപനത്തിന്റെ പശ്ചാത്തലത്തിൽ പാസാക്കാനായില്ല. 1482 അർബൻ കോ-ഓപ്പറേറ്റീവ് ബാങ്കുകളെയും 58 മൾട്ടി സ്റ്റേറ്റ് കോ-ഓപ്പറേറ്റീവ് ബാങ്കുകളെയും ആർബിഐയുടെ നിരീക്ഷണത്തിൽ കാെണ്ടുവരുന്ന ഓർഡിനൻസിന് ജൂണിൽ കേന്ദ്രമന്ത്രിസഭ അംഗീകാരം നൽകിയിരുന്നു.

1949 ലെ ബാങ്കിംഗ് റെഗുലേഷൻ ആക്ടാണ് ഭേദഗതി ചെയ്തത്. സംസ്ഥാനങ്ങളുടെ കാേ – ഓപ്പറേറ്റീവ് സാെസെെറ്റീസ് ആക്ടിന്റെ അടിസ്ഥാനത്തിലായിരുന്നു മിക്ക സഹകരണ ബാങ്കുകളുടെയും പ്രവർത്തനം. ആർബിഐയുടെ മേൽനോട്ടം വരുന്നതോടെ മറ്റ് ഷെഡ്യൂൾഡ് ബാങ്കുകളെപ്പോലെ സഹകരണ ബാങ്കുകളും റിസർവ്വ് ബാങ്ക് നിയമങ്ങൾക്ക് വിധേയമാകും. കിട്ടാക്കടം ഉൾപ്പെടെയുള്ള വിഷയങ്ങൾ നേരിട്ട് റിസർവ് ബാങ്ക് പരിശോധിക്കും. റിസർവ് ബാങ്കിന്റെ വാർഷിക പരിശോധനകൾക്കും സഹകരണ ബാങ്കുകൾ വിധേയമാകേണ്ടിവരും.

സംസ്ഥാനങ്ങളിലെ സഹകരണ സൊസൈറ്റി രജിസ്‌ട്രാർക്ക്‌ കീഴിൽ രജിസ്‌റ്റർ ചെയ്‌ത ഏത്‌ സഹകരണ ബാങ്കിന്റെയും ഡയറക്ടർ ബോർഡിനെ അസാധുവാക്കാനുള്ള അധികാരം ആർബിഐക്കുണ്ടാകും. ഉത്തരവ്‌ പുറപ്പെടുവിക്കുന്നതിന്‌ മുമ്പായി സംസ്ഥാന സർക്കാരിന്റെ അഭിപ്രായം തേടണമെന്നുമാത്രം. സംസ്ഥാനത്തിന്റെ എതിർപ്പ്‌ മറികടന്നും ആര്‍ബിഐക്ക് തീരുമാനം നടപ്പാക്കാം. പ്രാഥമിക കാർഷിക വായ്‌പാ സൊസൈറ്റികളെയും കാർഷിക മേഖലയ്ക്കായുള്ള സഹകരണ സൊസൈറ്റികളെയും ബില്‍ പരിധിയിൽനിന്ന്‌ ഒഴിവാക്കി.

Business

Bloomberg says Amazon and Reliance are joining hands

Published

on

Indian billionaire Mukesh Ambani’s Reliance Industries Ltd. is offering to sell a roughly $20 billion stake in its retail business to Amazon.com Inc., according to a person with knowledge of the matter.

Amazon has held discussions about investing in the conglomerate’s Reliance Retail Ventures Ltd. unit and has expressed interest in negotiating a potential transaction, the person said. Mumbai-based Reliance Industries is willing to sell as much as a 40% stake in the subsidiary to Amazon, the person said, asking not to be identified because the information is private.

A deal, if successful, would not only create a retail behemoth in India but will also turn Jeff Bezos and Asia’s richest man from rivals into allies in one of the fastest-growing consumer markets in the world. At $20 billion, the deal would be the biggest ever in India as well as for Amazon, according to data compiled by Bloomberg.

Shares of Reliance Industries surged to a record. The stock advanced 7.1% in Mumbai — the most since April 22 — pushing the company’s market valuation past $200 billion. It was the day’s top gainer on the benchmark S&P BSE Sensex, which rose 1.7% Thursday.

In India, where a lot of people still shop in tiny street-corner stores, the deal could be Amazon’s way of acknowledging that it needs a locally-entrenched partner with a strong on-the-ground presence. For Amazon, Reliance would provide a brick-and-mortar component to its ambitions in a country where online purchasing still accounts for a minuscule share of an estimated $1 trillion retail market.

“The deal would be a highly complementary one that builds on the strengths of either side,” said Utkarsh Sinha, managing director at Bexley Advisors in Mumbai. “Amazon comes with the might of its warehousing capabilities and the ability to streamline supply chains and sweat assets for maximum returns.”

Amazon hasn’t made any final decision on the size of its potential investment, and talks could still fall apart, the person said. A representative for Amazon declined to comment.

“As a policy, we do not comment on media speculation and rumors,” a Reliance spokesman said in an emailed response to Bloomberg News. “Our company evaluates various opportunities on an ongoing basis. We have made and will continue to make necessary disclosures in compliance with our obligations.”

Any deal between the two would also bolster the partnership that was indirectly forged last month through an unrelated purchase by Ambani’s group when it bought assets of indebted rival Future Group. Amazon had invested in one of Future’s unlisted firms last year and later expanded the alliance.

Such an investment by Amazon also means the titan is altering its playbook after learning from past failures in the region. Earlier, the online juggernaut’s strategy of going it alone in China flopped in the face of competition from domestic giants including Alibaba Group Holding Ltd. and JD.com Inc.

For Reliance, the deal will give further credence to Ambani’s ambitions to create an e-commerce giant for India akin to Alibaba Group. Reliance Retail already lured about $1 billion from Silver Lake Partners, in a deal that valued the firm at about $57 billion.

The U.S. private equity firm KKR & Co. is in advanced talks to invest at least $1 billion, and L Catterton is also considering investing, Bloomberg News reported Wednesday.

The investment in Ambani’s retail ventures comes after he raised $20 billion selling stakes in his technology venture — Jio Platforms Ltd. — to investors including Facebook Inc. and Google.

The 63-year-old-tycoon, who’s added $24 billion to his personal wealth this year, told shareholders in July that the retail unit would be next in line for investors to come on board.

Reliance Retail — a unit of the energy-to-telecommunications conglomerate Reliance Industries — runs supermarkets, India’s largest consumer electronics chain store, a cash and carry wholesaler, fast-fashion outlets and an online grocery store called JioMart. It reported 1.63 trillion rupees ($22 billion) in revenue in the year through March 2020. The unit operates almost 12,000 stores in nearly 7,000 towns.

Continue Reading

Business

Amazon banned selling foreign seeds in the US

Published

on

Amazon said it has banned foreign sales of seeds in the United States after thousands of Americans received unsolicited packages of seeds in their mailboxes, mostly postmarked from China.

The US Department of Agriculture (USDA) in July identified more than a dozen plant species ranging from morning glories to mustard in the bags of unsolicited seeds.

Residents in more than a dozen states recently had reported receiving seed packets they did not order that appeared to have been sent by mail from China.
The USDA warned Americans not to plant the seeds.

Americans warned not to plant mysterious seeds appearing in the mail

According to plant experts, seeds from other parts of the world could be non-native varieties that harm commodity crops.

“Moving forward, we are only permitting the sale of seeds by sellers who are based in the US,” Amazon said in an emailed statement on Saturday. The company changed its policy on seed sales on Wednesday. The policy change was first reported by the Wall Street Journal.

The company added that sellers who do not follow its guidelines will be subject to action, including potential removal of their accounts.

According to Amazon’s policy web page, the ban extends to plants and plant products.

The USDA in July said the packages were most likely part of a “brushing” scam, in which people receive unsolicited items from a seller who then posts false positive customer reviews to boost sales.

In an update on 11 August, Osama El-Lissy, a deputy administrator for the USDA’s Animal and Plant Health Inspection Service (APHIS), said the experts analyzing some of the seeds from China found very few problems. El-Lissy added that the two countries were working jointly on the investigation.

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

Sports18 hours ago

റസലിങ് താരം ജോസഫ് ലോറിനെയ്റ്റ്‌സ് അന്തരിച്ചു

മിസൗറി: അമേരിക്കയിലെ അറിയപ്പെടുന്ന പ്രഫഷണല്‍ റസ്‌ലര്‍ ജോസഫ് ലോറിനെയ്റ്റ്‌സ് (60) അന്തരിച്ചു. ചൊവ്വാഴ്ച ഒസാഗ ബീച്ചിലെ റ്റാന്‍ -റ്റാര്‍ എ റിസോര്‍ട്ടില്‍ ഇദ്ദേഹത്തെ മരിച്ച നിലയില്‍ കണ്ടെത്തുകയായിരുന്നു....

Media20 hours ago

പാസ്റ്റർ ജോൺസൻ ജോസഫ് (62) നിത്യതയിൽ

ചെന്നൈ :തമിഴ്‌നാട്ടിൽ ഒരഗാടം ഐ പി സി പ്രയർ ഹൌസ് സഭയുടെ ശുശ്രൂഷകൻ ആയിരുന്ന പാസ്റ്റർ ജോൺസൻ ജോസഫ് (62) നിത്യതയിൽ ചേർക്കപ്പെട്ടു. കഴിഞ്ഞ ഒരു മാസത്തിലധികമായി...

Cricket21 hours ago

Lokesh Rahul breaks Sachin Tendulkar’s massive record, becomes fastest Indian batsman to 2000 runs in Indian Premier League

  India:Kings XI Punjab captain KL Rahul on Thursday became the fastest Indian batsman to reach 2000 IPL runs. Rahul...

us news22 hours ago

Release of 69 Christians imprisoned in Eritrea for faith in Jesus

Eritrean government has, at the time of writing, released 69 Christian prisoners, many of whom have been in long-term detention...

Media22 hours ago

സാമൂഹ്യ ക്ഷേമ പെൻഷൻ വിതരണം ഇന്ന് മുതൽ ; ലഭിക്കുന്നത് 1400 രൂപ

തിരുവനന്തപുരം  : സെപ്റ്റംബറിലെ സാമൂഹ്യ ക്ഷേമ പെൻഷൻ വിതരണം ഇന്ന് മുതൽ ആരംഭിക്കും. അതേസമയം, ക്ഷേമ നിധി- പെൻഷൻ വിതരണം ഇന്നലെ മുതൽ ആരംഭിച്ചിരുന്നു. 1400 രൂപ...

Mobile2 days ago

വാട്സാപ്പിൽ ഇനി സ്വയം മാഞ്ഞു പോകും; ഇമേജ്, വിഡിയോ മെസേജുകൾ

യുഎസ്:സ്വയം മാഞ്ഞു പോകുന്ന ഇമേജ്, വിഡിയോ മെസേജുകൾക്ക് സൗകര്യമൊരുക്കാൻ വാട്സാപ് ഒരുങ്ങുന്നു. ‘എക്സ്പയിറിങ് മെസേജ്’ എന്നു പേരിട്ടിരിക്കുന്ന സംവിധാനം പലതവണ പരീക്ഷണം നടത്തി. ചാറ്റുകൾക്കിടെ അയയ്ക്കുന്ന വിഡിയോയും...

Trending