Connect with us
Slider

us news

ചൈനയില്‍ സര്‍ക്കാര്‍ ആരാധനാലയങ്ങള്‍ പൊളിക്കുകയും ഫാക്ടറികളാക്കുകയും ചെയ്യുന്നുവെന്ന് വാര്‍ത്ത

Published

on

ജിയാങ്‌സു: ചൈനീസ് കമ്യൂണിസ്റ്റ് പാര്‍ട്ടിയുടെ നേതൃത്വത്തിലുള്ള സര്‍ക്കാര്‍ ക്രിസ്ത്യാനികള്‍ ഒത്തുകൂടുന്നതിനും ശുശ്രൂഷകളും കൂട്ടായ്മകളും നടത്തുന്നതിന് തടയിടുന്നതിനായി ആരാധനാലയങ്ങള്‍ക്കെതിരെ കടുത്ത നടപടി സ്വീകരിക്കുന്നുവെന്ന് റിപ്പോര്‍ട്ടുകള്‍.

ചൈനയിലെ മതസ്വാതന്ത്ര്യത്തെയും മനുഷ്യാവകാശത്തെയും കുറിച്ചുള്ള ഒരു മാസികയായ ബിറ്റര്‍ വിന്റര്‍ പറയുന്നതനുസരിച്ച് പള്ളികള്‍ പൊളിച്ചു മാറ്റുകയോ ഇതര കാര്യങ്ങള്‍ക്കായി പുനര്‍നിര്‍മ്മിക്കുകയോ ചെയ്യണമെന്ന് പ്രാദേശിക സര്‍ക്കാര്‍ ആവശ്യപ്പെട്ടിട്ടുണ്ട്. 2019 ല്‍ ജിയാങ്‌സു പ്രവിശ്യയിലെ രണ്ടാം ലെവല്‍ നഗരങ്ങളായ ലിയാന്‍യുങ്കാങ്ങിലെയുംസുകിയാനിലെയും 70 ല്‍ അധികം പ്രൊട്ടസ്റ്റന്റ് ആരാധനാവേദികള്‍ അടയ്ക്കപ്പെട്ടു. ആഗസ്റ്റില്‍ ലിയാന്‍യുങ്കാങ്ങിന്റെ ഗുവാനന്‍ പ്രാന്തത്തിലെ ബെയ്‌ലുവില്‍ നടന്ന സര്‍ക്കാര്‍ അനുമതിയുള്ള സഭാ ഡയറക്ടര്‍മാരുടെ യോഗത്തില്‍ അംഗങ്ങള്‍ കൂടി വരാതെ ഒഴിഞ്ഞുകിടക്കുന്ന ആലങ്ങള്‍ വാടകയ്ക്ക് നല്‍കുകയോ വില്‍ക്കുകയോ ചെയ്യണമെന്ന് ടൗണ്‍ അധികൃതര്‍ പറഞ്ഞു.

സര്‍ക്കാര്‍ പള്ളികളെ ഉന്മൂലനം ചെയ്യുന്നു ഒരു സഭാ നേതാവ് വിലപിച്ചു. ഓഗസ്റ്റിലെ മീറ്റിംഗിന് മുമ്പ് തന്നെ ചില ആരാധനാ സ്ഥനങ്ങള്‍ വിറ്റഴിക്കപ്പെട്ടുവെന്നും, കഴിഞ്ഞ വര്‍ഷം ജൂണില്‍ #്ടച്ചു പൂട്ടിയ ശേഷം ഉപയോഗിക്കാതിരുന്ന ഒരു ക്രിസ്ത്യന്‍ ആലയം വാടകയ്ക്ക് നല്‍കി. മറ്റൊരു ആലയം 20,000 ആര്‍എംബി ക്ക് വിറ്റു. ഞങ്ങളുടെ സഭയെ രക്ഷിക്കാന്‍ ഞങ്ങള്‍ക്ക് അവസരം ലഭിക്കുന്നില്ല ഒരു സഭാംഗം അനുസ്മരിച്ചു.

ചൈനയിലെ വിപ്ലവ നായകന്‍മാരുടെ സ്മാരക ഹാളായി മറ്റൊരു ആലയം മാറി,അവിടെ ഇനി ചൈനയുടെ വിപ്ലവാമ്തകതയെ കുറിച്ച് യുവതലമുറയെ പഠിപ്പിക്കാന്‍ ഉപയോഗിക്കും. കൂലിക്കെടുത്ത തൊഴിലാളികള്‍ പള്ളിക്കട്ടിടത്തിന്റെ കുരിശിനൊപ്പം ദൈവം ലോകത്തെ സ്‌നേഹിക്കുന്നു എന്ന് ആലേഖനം ചെയ്ത വലിയ തൂണും നീക്കം ചെയ്തു.പള്ളിയുടെ പ്രവേശന കവാടത്തില്‍ ഹുഹായ് ഡിസ്ട്രിക്ട് മിലിട്ടറി ആന്‍ഡ് പൊളിറ്റിക്കല്‍ ഓഡിറ്റോറിയം എന്ന ഒരു സൈന്‍ ബോര്‍ഡും സ്ഥാപിച്ചു.

ദൈവവിശ്വാസം സര്‍ക്കാരിന് അസ്ഥിരത കൈവരത്തുമെന്ന് സര്‍ക്കാര്‍ ഭയപ്പെടുന്നു. വിശ്വാസികളെക്കാള്‍ കൂടുതല്‍ പാര്‍ട്ടിഅംഗങ്ങള്‍ ഉണ്ടെന്ന് ഉറപ്പാക്കാനാണ് പള്ളികള്‍ ഇല്ലാതാക്കുന്നത്.

us news

U.S. Supreme Court Rules Against New York’s Restrictions On Religious Gatherings

Published

on

The U.S. Supreme Court has temporarily barred New York from enforcing strict attendance limits on places of worship in areas designated coronavirus hot spots, in a decision released just before midnight on Wednesday.

The decision marked a major shift for the court, in essence at least a partial reversal of previous rulings, as well as a clear indication of the court’s dramatic move to the right with the addition of new Justice Amy Coney Barrett in place of the late Justice Ruth Bader Ginsburg.

Earlier this year, while Ginsburg was still on the court, it was Chief Justice John Roberts who cast the critical fifth vote to uphold a similar order from governors in California and Nevada.

This time, Roberts was in the minority, noting that the New York rules at issue in the case had already been eased.

The newly constituted majority, however, rejected Roberts’ deferential approach, noting that New York could impose the strict orders again at any time.

“The restrictions at issue here, by effectively barring many from attending religious services, strike at the very heart of the First Amendment’s guarantee of religious liberty,” the unsigned majority decision said. “Even in a pandemic, the constitution cannot be put away and forgotten.”

The New York rules imposed by Governor Andrew Cuomo restricted attendance at religious services in areas classified as “red” or “orange” zones. In red zones, no more than 10 people were permitted to attend each service, and in orange zones, attendance was capped at 25.

Those rules, which the court majority found to be “severe” and “inflexible,” did not apply to retail stores in the same neighborhoods, the decision said. In an “orange” zone, where secular businesses are subject to no attendance cap at all, the discrimination was “even starker,” the court said.

The justices in the majority, in addition to Barrett, were Justices Samuel Alito, Clarence Thomas, Brett Kavanaugh and Neil Gorsuch.

Gorsuch filed an unusually acerbic concurring opinion, blasting not only Governor Cuomo but also Chief Justice Roberts for his earlier opinion in the California and Nevada cases.

Referring to the more lax rules for New York retailers, Gorsuch opined that “at least according to Governor Cuomo, it may be unsafe to go to church, but it is always fine to pick up another bottle of wine, shop for a new bike, or spend the afternoon exploring your distal points and meridians,” a reference to acupuncture being unregulated.

And when it came to Roberts, Gorsuch spent several pages accusing him of “rewriting history” in his dissenting opinion on Wednesday and his earlier opinions in the California and Nevada cases.

“In the end,” said Gorsuch, while Roberts and the other dissenters may wish to “stay out of the way” and let state officials and experts deal with the crisis of a pandemic, “we may not shelter in place where the Constitution is under attack.” There is, he wrote, “no world in which the Constitution tolerates color-coded executive edicts that reopen liquor stores and bike shops but shutter churches, synagogues, and mosques.”

Roberts replied with a slap-down of his own. Quoting from Gorsuch’s acid dismissal of the dissenters’ views, the Chief Justice said he did not regard his dissenting colleagues with such venom: “They simply view the matter differently after careful study and reflecting their best efforts to fulfill their responsibility under the Constitution.”

As to Gorsuch’s concurrence, which, as Roberts put it, “takes aim at my [earlier] concurring opinion,” Gorsuch had engaged in such overkill that he spent “three pages” criticizing one sentence.

And “what did that sentence say?” asked Roberts. “Only that our Constitution principally entrusts the safety and health of the people to the politically accountable officials of the states to guard and protect.”

Those words, said Roberts, “should be uncontroversial, and the Gorsuch concurrence must reach beyond the words themselves to find the target it is looking for.”

That earlier opinion involved rules that were not as strict as the New York rules. The California church limited attendance to 100 people. In buildings with a capacity of 400 or fewer people, capacity was limited to 25%. In Nevada, churches were limited to 50 people.

On Nov. 12, the Roman Catholic Diocese of Brooklyn and Agudath Israel of America asked the court for temporary injunctions against the New York governor’s executive order.

The synagogues said Cuomo’s order “singled out a particular religion for blame and retribution” for the uptick in coronavirus cases.

The court granted the temporary injunctive relief until the United States Court of Appeals for the Second Circuit in December — and then the Supreme Court as appropriate — can more fully consider the merits of the case. But the majority said that challengers, as of now, have a good chance of prevailing if they get to the Supreme Court again.

It’s unclear how the case will proceed. New York’s Solicitor General Barbara D. Underwood recently informed the court that recent changes to the policies in question meant none of the diocese’s churches or the area’s synagogues would any longer be subject to the restrictions.

Cuomo described Wednesday’s decision as a political statement. In his daily coronavirus briefing Thursday, he said, “Look, I’m a former altar boy, Catholic, Catholic grammar school, Catholic high school, Jesuits at college. So I fully respect religion and if there’s a time in life when we need it, the time is now. But we want to make sure we keep people safe at the same time, and that’s the balance we’re trying to hit, especially in this holiday season.”

Continue Reading

us news

Indonesian Terrorist Burns Down Church and Christian Homes, Killing Four

Published

on

 

International Christian Concern (ICC) has learned that on November 27, an alleged terrorist attacked the Salvation Army’s service post in central Sulawesi, before burning six houses of church members. Four Christians were murdered, with three being butchered.

Around 8 a.m., the Lewonu Lembantongoa Service Post, located in Sigi Regency, Central Sulawesi, set up as an outreach effort by the Salvation Army in Indonesia (Bala Keselamatan), was attacked by the alleged terrorist.

He set the church on fire, before attacking Captain Arnianto, Mrs. Mpapa, Lieutenant Abram Kako and his wife and burning down six houses of the church members. Out of the four victims, three were hacked to death, while the other was burned.

In the video seen by ICC, the charred victim was pulled from a pile of ruins, with smoke still rising in the background. The fowler position of the body suggests the agony and pain endured by the victim before death.

Lemban Tongoa is located in the forest, where access of information and transportation is limited. ICC will continue to follow up to learn more about the details of the attack. The Salvation Army is asking for prayers “for the family of the victims, for the church, and for the peace of the region.”

Gina Goh, ICC’s Regional Manager for Southeast Asia, said, “ICC mourns the death of the Indonesian brothers and sisters who were brutally murdered by the alleged terrorist. We urge the Indonesian government to take necessary measures to hold him accountable and put him to justice. Such senseless act cannot be tolerated in the country that boasts ‘Pancasila,’ the state ideology which promotes religious harmony and tolerance.”

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

us news7 hours ago

U.S. Supreme Court Rules Against New York’s Restrictions On Religious Gatherings

The U.S. Supreme Court has temporarily barred New York from enforcing strict attendance limits on places of worship in areas...

Life7 hours ago

കർത്യമേശ പാത്രം വാങ്ങിയോ? ഈ വീഡിയോ കാണുക

 

Travel8 hours ago

കെ.എസ്​.ആർ.ടി.സി എ.സി ലോ ഫ്ലോർ ബസുകളിലും നിരക്കിളവ് ഡി​സം​ബ​ർ ഒ​ന്നു മു​ത​ൽ

തിരു​വ​ന​ന്ത​പു​രം: കെ.​എ​സ്.​ആ​ർ.​ടി.​സി​യു​ടെ സൂ​പ്പ​ർ ഫാ​സ്​​റ്റ്​ മു​ത​ലു​ള്ള ബ​സു​ക​ൾ​ക്ക് ന​ൽ​കി​യി​രു​ന്ന 25 ശ​ത​മാ​നം നി​ര​ക്കി​ള​വ് എ.​സി ലോ ​ഫ്ലോ​ർ ബ​സു​ക​ൾ​ക്കു​കൂ​ടി അ​നു​വ​ദി​ച്ചു. ചൊ​വ്വ, ബു​ധ​ൻ, വ്യാ​ഴം ദി​വ​സ​ങ്ങ​ളി​ലാ​ണ് ഇ​ള​വ​നു​വ​ദി​ച്ചി​രി​ക്കു​ന്ന​തെ​ന്ന്...

Media8 hours ago

ഉത്തർപ്രദേശിൽ നിർബന്ധിത മതപരിവർത്തന ബില്ല് ഓർഡിനൻസായി നിലവിൽ വന്നു

ഉത്തർപ്രദേശിൽ നിർബന്ധിത മതപരിവർത്തന ബില്ല് ഓർഡിനൻസായി നിലവിൽ വന്നു. രാവിലെ ഗവർണർ ബില്ല് ഒർഡിനൻസായി വിജ്ഞാപനം ചെയ്യുകയായിരുന്നു. ഏതൊരു വ്യക്തിയ്ക്ക് മതപരിവർത്തനം നടത്തണമെങ്കിലും മുൻ കൂട്ടി സർക്കാരിനെ...

Business8 hours ago

ഗ്യാസ് സിലിണ്ടര്‍ ബുക്ക് ചെയ്യുന്നവര്‍ക്ക് പണം ഇങ്ങോട്ട് ലഭിക്കുന്നു, ചെയ്യേണ്ടത് ഇങ്ങനെ

എൽ‌പി‌ജി സിലിണ്ടറിന്റെ പേയ്മെന്റ് ആമസോണിലൂടെ നടത്തിയാൽ കാഷ്ബാക്ക് ഓഫർ. സിലിണ്ടർ ബുക്ക് ചെയ്ത് പണമടയ്ക്കുമ്പോൾ ആമസോൺ 50 രൂപ അധിക ക്യാഷ്ബാക്ക് ഓഫറാണ് വാ​ഗ്ദാനം ചെയ്യുന്നത്. വിപണന...

Travel1 day ago

വാഹനത്തിന്റെ ആർസി ബുക്കിൽ നോമിനിയേയും ചേർക്കാം.

  ന്യൂഡൽഹി∙ വാഹനം റജിസ്റ്റർ ചെയ്യുമ്പോൾ ഉടമയുടെ പേരിനൊപ്പം ആർസിയിൽ നോമിനിയെയും നിർദേശിക്കാവുന്നവിധം മോട്ടർ വാഹന നിയമത്തിൽ ഭേദഗതി വരത്തുന്നു. ഉടമയ്ക്ക് എന്തെങ്കിലും സംഭവിച്ചാൽ വാഹനം നോമിനിയുടെ...

Trending