Connect with us
Slider

Business

ഓണ്‍ലൈന്‍ വായ്പാ ആപ്പുകള്‍ക്ക് പൂട്ടിട്ട് ഗൂഗിള്‍; നിരവധി ആപ്പുകള്‍ പ്ലേ സ്‌റ്റോറില്‍ നിന്ന് നീക്കി

Published

on

ഹൈദരാബാദ് : ഓണ്‍ലൈന്‍ വായ്പാ ആപ്പുകള്‍ക്ക് പൂട്ടിട്ട് ഗൂഗിള്‍. ഓണ്‍ലൈന്‍ ആപ്പുകള്‍ വഴിയുള്ള വായ്പാ തട്ടിപ്പ് പെരുകിയതായി പരാതികള്‍ വ്യാപകമായതിന് പിന്നാലെ ഇത്തരത്തിലുള്ള നൂറുക്കണക്കിന് ആപ്പുകള്‍ ഗൂഗിള്‍ പ്ലേസ്‌റ്റോറില്‍ നിന്ന് നീക്കി. സര്‍ക്കാര്‍ ഏജന്‍സികളും ഉപഭോക്താക്കളും നല്‍കിയ വിവരങ്ങളുടെ അടിസ്ഥാനത്തിലാണ് നടപടി. ഗൂഗളിന്റെ സ്വകാര്യതാ, സുരക്ഷാ നയങ്ങള്‍ പൂര്‍ണമായും പാലിക്കാത്ത ആപ്പുകള്‍ മുന്‍കൂര്‍ അറിയിപ്പില്ലാതെ നീക്കുമെന്ന് ഗൂഗിള്‍ അധികൃതര്‍ വ്യക്തമാക്കി.

തത്ക്ഷണം വായ്പ അനുവദിക്കുന്ന ആപ്പുകള്‍ വഴിയുള്ള തട്ടിപ്പ് വര്‍ധിച്ചുവരുന്നതായി അടുത്തിടെ കണ്ടെത്തിയിരുന്നു. യാതൊരു രേഖയും നല്‍കാതെ തന്നെ ഉടനടി വലിയ തുക വായ്പയായി അനുവദിക്കുകയും പിന്നീട് തിരിച്ചടവ് മുടങ്ങിയാല്‍ സ്വകാര്യ വിവരങ്ങള്‍ പുറത്തുവിടുമെന്ന് ഭീഷണിപ്പെടുത്തി പണം ഈടാക്കാന്‍ വഴികള്‍ തേടുകയുമാണ് ഈ തട്ടിപ്പ് സംഘം ചെയ്യുന്നത്. പലപ്പോഴും ഉയര്‍ന്ന പലിശനിരക്കിലാകും വായ്പകള്‍ അനുവദിക്കുക. ഇത്തരത്തില്‍ തട്ടിപ്പ് നടത്തിയ വിദേശ പൗരന്മാര്‍ അടക്കം ആളുകളെ രാജ്യത്തിന്റെ വിവിധ ഭാഗങ്ങളില്‍ അറസ്റ്റ് ചെയ്തിരുന്നു.

പുതിയ സാഹചര്യത്തില്‍ ആപ് സ്‌റ്റോറില്‍ വായ്പാ ആപ്പ് അപ്‌ലോഡ് ചെയ്യുന്നതിനുള്ള നിബന്ധനകള്‍ ഗൂഗിള്‍ കര്‍ശനമാക്കിയിട്ടുണ്ട്. പ്രവര്‍ത്തിക്കാനുള്ള ലൈസന്‍സ്, പ്രാദേശിക നിയമങ്ങള്‍ പാലിക്കുന്നുണ്ടെന്നതിന്റെ തെളിവ്, പലിശനിരക്ക് വെളിപ്പെടുത്തല്‍, തിരിച്ചടവിന്റെ ഏറ്റവും കുറഞ്ഞതും കൂടിയതുമായ കാലയളവ് എന്നിവ വ്യക്തമാക്കണമെന്നതാണ് പ്രധാന നിബന്ധന. 60 ദിവസത്തില്‍ താഴെ കാലാവധിയില്‍ വായ്പ വാഗ്ദാനം ചെയ്യുന്ന ഒരു ആപ്പും പ്ലേ സ്‌റ്റോറില്‍ അനുവദിക്കില്ലെന്നും ഗൂഗിള്‍ വ്യക്തമാക്കി.

ഉപഭോക്താക്കളുടെ ആവശ്യമില്ലാത്ത വിവരങ്ങള്‍ ശേഖരിക്കരുതെന്നും ശേഖരിക്കുന്ന വിവരങ്ങള്‍ ഉപയോഗിക്കരുതെന്നും ഡെവലപ്പര്‍മാര്‍ക്ക് നിര്‍ദേശം നല്‍കിയിട്ടുണ്ട്.
Sources:𝐑𝐞𝐚𝐥 𝐈𝐦𝐩𝐚𝐤𝐭

Business

Axis Bank launches WhatsApp banking

Published

on

Mumbai: Axis Bank today announced the launch of banking services on WhatsApp to enable its retail customers. This will allow customers to seek information regarding their account balance, recent transactions, credit card payments, fixed and recurring deposit details, besides getting their queries answered in real-time.

By using WhatsApp Banking, customers can now chat with Axis Bank for their queries related to their banking transactions, information like nearest branch, ATM or loan centre location, and can apply for various banking products as well. They can also block their credit or debit card using the secure end-to-end encrypted messaging channel.

This initiative is in line with the Bank’s Dil Se Open’ philosophy, to build sharper customer focus and greater convenience through constant innovation.

Commenting on the launch, Sameer Shetty, EVP and Head – Digital Banking, Axis Bank said: “Our objective is to re-define the role we can play in the life of our customers, by elevating digital banking to new domains of customer engagement. This technology will not only enhance customer experience but also provide a seamless and personalized experience to all our customers, as well as non-customers.’’

How to start Axis Bank banking services on WhatsApp

To get started with WhatsApp Banking, customers simply need to send ‘Hi’ to 7036165000 on WhatsApp.

Axis Bank WhatsApp Banking is available 24×7, including holidays, and the service will be available for both customers and non-customers of the bank. It is completely safe, as it works on a secure end-to-end encrypted messaging channel.

Continue Reading

Business

The Indian pharmaceutical company will be fined US $ 50 million

Published

on

Washington: An Indian drug manufacturer has agreed to plead guilty to concealing and destroying records prior to a 2013 US Food and Drug Administration’s inspection of its plant and pay USD 50 million in fines and forfeiture, the Department of Justice has announced.

In a criminal information filed in federal court in the District of Nevada and unsealed on Tuesday, Fresenius Kabi Oncology Limited (FKOL) was charged with violating the Federal Food, Drug and Cosmetic Act by failing to provide certain records to Food and Drug Administration’s (FDA) investigators.

As part of a criminal resolution, FKOL agreed to plead guilty to the misdemeanour offense, pay a criminal fine of USD 30 million, and forfeit an additional USD 20 million. FKOL also agreed to implement a compliance and ethics programme designed to prevent, detect, and correct violations of US law relating to FKOL’s manufacture of cancer drugs intended for terminally ill patients, a media release said.

“By hiding and deleting manufacturing records, FKOL sought to obstruct the FDA’s regulatory authority and prevent the FDA from doing its job of ensuring the purity and potency of drugs intended for US consumers,” said Acting Assistant Attorney General Brian Boynton of the Justice Department’s Civil Division.

“FKOL’s conduct put vulnerable patients at risk. The Department of Justice will continue to work with FDA to prosecute drug manufacturers who obstruct these inspections,” the statement said.

“Pharmaceutical companies that obstruct FDA inspections jeopardise patient safety,” said US Attorney Nicholas A. Trutanich for the District of Nevada.

According to court documents, FKOL owned and operated a manufacturing plant in Kalyani, West Bengal, that manufactured active pharmaceutical ingredients (APIs) used in various cancer drug products distributed to the United States.

The government alleges that prior to a January 2013 FDA inspection of the Kalyani facility, FKOL plant management directed employees to remove certain records from the premises and delete other records from computers that would have revealed FKOL was manufacturing drug ingredients in contravention of FDA requirements.

Kalyani plant employees removed computers, hardcopy documents, and other materials from the premises and deleted spreadsheets that contained evidence of the plant’s violative practices, the Department of Justice alleged.

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

us news9 hours ago

Kachin Christians Beaten by Police before Release

Myanmar – International Christian Concern has learned that the 11 Christians in Myanmar’s Shan state (previously reported as 14 Christians)...

Media9 hours ago

Three Indian Christians Hospitalized After Attack on Birthday Party

India – Three Christians, including two pastors, were hospitalized following a brutal attack by Bajrang Dal activists in southern India....

Sports9 hours ago

Olympics 2021: Japan to ban foreign spectators

Japan’s government is planning to stop overseas spectators coming to the Summer Olympics due to worries they will spread the...

us news9 hours ago

ടെക്‌സാസിലെ മാസ്‌ക് മാന്‍ഡേറ്റ് പിന്‍വലിക്കുന്നതായി ഗവര്‍ണര്‍ ഗ്രെഗ് അബോട്ട്; എതിര്‍പ്പും ഉയരുന്നു

ഹ്യൂസ്റ്റണ്‍: സുരക്ഷാ നിയന്ത്രണങ്ങള്‍ ലഘൂകരിക്കരുതെന്ന് ആരോഗ്യ ഉദ്യോഗസ്ഥര്‍ മുന്നറിയിപ്പ് നല്‍കിയിട്ടും ടെക്‌സാസിലെ മാസ്‌ക് മാന്‍ഡേറ്റ് പിന്‍വലിക്കുന്നതായി ഗവര്‍ണര്‍ ഗ്രെഗ് അബോട്ട് ചൊവ്വാഴ്ച പ്രഖ്യാപിച്ചു. ലബ്ബോക്ക് ചേംബര്‍ ഓഫ്...

Business10 hours ago

Axis Bank launches WhatsApp banking

Mumbai: Axis Bank today announced the launch of banking services on WhatsApp to enable its retail customers. This will allow...

Health1 day ago

അസിഡിറ്റി എന്ന വില്ലനെ തടയാന്‍ ശ്രദ്ധിക്കേണ്ട കാര്യങ്ങൾ

നമ്മളില്‍ ഭൂരിഭാഗം ആളുകളും അഭിമുഖീകരിക്കുന്ന ഒരു പ്രശ്‌നമാണ് അസിഡിറ്റി. വയറിന്റെ ആരോഗ്യത്തെയാണ് ഇവ പ്രധാനമായും ബാധിക്കുന്നത്.  ആഹാരരീതികള്‍ തന്നെയാണ് അസിഡിറ്റിയുടെ പ്രധാന കാരണമെന്ന് പറയാം. ഇതിന് പരിഹാരമായി...

Trending