Connect with us
Slider

Business

ഓൺലൈൻ ഷോപ്പിങ് സൈറ്റുകളുടെ പേരിൽ തട്ടിപ്പ്: മുന്നറിയിപ്പുമായി പോലീസ്

Published

on

 

കൊച്ചി:ഓൺലൈൻ ഷോപ്പിങ് സൈറ്റുകൾ വഴി വ്യാപകമായി തട്ടിപ്പുകൾ നടക്കുന്നതായി പോലീസിന്റെ മുന്നറിയിപ്പ്. തട്ടിപ്പിൽ മലയാളികൾക്കു കൂടി പങ്കുണ്ടെന്ന് വ്യക്തമാക്കുന്ന തെളിവുകളാണ് പോലീസ് പുറത്തുവിട്ടിരിക്കുന്നത്.

ഓൺലൈൻ ഷോപ്പിങ് സൈറ്റുകളിൽനിന്ന് എന്തെങ്കിലും സാധനങ്ങൾ വാങ്ങിയാൽ തൊട്ടടുത്ത ദിവസം നറുക്കെടുപ്പിൽ വിജയിയാണെന്ന് അറിയിച്ച് ചില വിളിയെത്തിയിരുന്നു. മുമ്പ് ഫോൺ വിളി എത്തിയിരുന്നത് ഇംഗ്ലീഷിലായിരുന്നു. എന്നാലിന്ന് മലയാളികളാണ് വിളിക്കുന്നത്. അതും സ്ത്രീകൾ.

ഓൺലൈനിൽ ഓർഡർ ചെയ്യുന്ന സാധനങ്ങൾ ഡെലിവറി ചെയ്യുന്നതോടെയാണ് തട്ടിപ്പുകാരുടെ ഫോൺ വിളിയെത്തുക. ആദ്യം വിളിക്കുക ഓർഡർ ചെയ്ത സാധനം കിട്ടിയല്ലോ, ഇതിന് പ്രശ്നങ്ങളൊന്നും ഇല്ലല്ലോ എന്ന് തിരക്കിയാകും. ഇത് കഴിഞ്ഞുള്ള ദിവസം വീണ്ടും ഫോൺ വിളിയെത്തും. ഓൺലൈനിൽ സാധനങ്ങൾ വാങ്ങിയവർക്കായി നടത്തിയ നറുക്കെടുപ്പിൽ മെഗാ ബമ്പർ സമ്മാനം ലഭിച്ചു എന്നാകും ഈ വിളിയിൽ അറിയിക്കുക.

ഫെസ്റ്റിവൽ സീസണിൽ ഓൺലൈൻ ഷോപ്പിങ് സൈറ്റുകൾ സമ്മാനങ്ങൾ നൽകുന്നതിനാൽ തന്നെ ഭൂരിഭാഗം പേരും ഈ ഓഫറിൽ വീഴും. പേര്, വിലാസം, ഓർഡർ ചെയ്ത വസ്തു, ഓർഡർ നമ്പർ എന്നിവയെല്ലാം കൃത്യമായി പറയുന്നതിനാൽത്തന്നെ ഷോപ്പിങ് സൈറ്റുകളുടെ പ്രതിനിധിയാണ് വിളിക്കുന്നതെന്ന് വിശ്വസിക്കുകയും ചെയ്യും.

രണ്ട് ഓഫറുകൾ

സമ്മാനമായി കാർ ലഭിച്ചിട്ടുണ്ടെന്നാകും അറിയിക്കുക. ഇതല്ല കാർ വേണ്ടെങ്കിൽ അതിനു പകരം പണം നൽകാമെന്ന് പറയും. പണമാണ് ആവശ്യപ്പെടുകയെങ്കിൽ ഇതിന്റെ ടാക്സ് ഇനത്തിൽ അവർക്ക് പണം നൽകാനാകും. ഇതല്ല കാർ വേണമെന്നു പറഞ്ഞാൽ, കാർ ഡെലിവറി ചെയ്യുന്നത് ഡൽഹിയിലോ അതല്ലെങ്കിൽ മറ്റേതെങ്കിലും വടക്കേ ഇന്ത്യൻ സംസ്ഥാനങ്ങളിലോ ആണെന്ന് അറിയിക്കും. ഇവ കേരളത്തിൽ ഡെലിവറി ചെയ്ത് നൽകാം, എന്നാൽ ഇതിന് പ്രത്യേകം ഫീസ് നൽകണമെന്ന് പറയും. ശേഷം ഫീസ്, ടാക്സ്, ഇൻഷുറൻസ് എന്നെല്ലാം പറഞ്ഞ് പണം തട്ടും.

സ്ക്രാച്ച് ചെയ്തും തട്ടിപ്പിൽ വീഴ്ത്തും

ഓർഡർ ചെയ്തു കഴിഞ്ഞ് ഇതേ വിലാസത്തിൽ ഓൺലൈൻ ഷോപ്പിങ് സ്ഥാപനത്തിന്റേതെന്ന പേരിൽ വൗച്ചർ തപാലായി എത്തും. വൗച്ചർ സ്ക്രാച്ച് ചെയ്യുമ്പോൾ മെഗാ സമ്മാനം ലഭിച്ചതായും കാണിക്കും. ഭാഗ്യം തേടിയെത്തിയതായി കരുതി ആളുകൾ തട്ടിപ്പിൽ വീഴും. പിന്നീട് നികുതിയുടെ പേരുപറഞ്ഞ് തട്ടിപ്പുകാർ പണം കൈക്കലാക്കും.

ഡേറ്റ ചോരുന്നത് എവിടെ നിന്ന്

ഓർഡർ ചെയ്യുന്ന ആളുടെ പേരും വിലാസവും ഫോൺ നമ്പറും ഓർഡർ നമ്പറും വാങ്ങിയ സാധനവുമെല്ലാം തട്ടിപ്പുകാരുടെ കൈകളിൽ എങ്ങനെയാണ് എത്തുന്നത്. കൊറിയർ എത്തിക്കഴിഞ്ഞാണ് വിളിയെത്തുന്നത്. ഇതിനാൽത്തന്നെ കൊറിയർ സർവീസുകാരുടെ ഡേറ്റ ഹാക്ക് ചെയ്യുന്നതായും പോലീസ് സംശയിക്കുന്നുണ്ട്.

തിരിച്ചറിയൽ രേഖകളിലെ കുരുക്ക്

സമ്മാനം നേടിയ ആളെ തിരിച്ചറിയുന്നതിനായി ആധാർ കാർഡ്, പാൻ കാർഡ് എന്നിവയുടെ കോപ്പി തട്ടിപ്പുകാർ വാങ്ങിയെടുക്കും. ഇവ പിന്നീട് തട്ടിപ്പ് സംഘങ്ങൾ മൊബൈൽ കണക്ഷനും ബാങ്ക് അക്കൗണ്ടും മറ്റും എടുക്കുന്നതിനുമെല്ലാം ഉപയോഗിക്കും.
കടപ്പാട് :മാതൃഭൂമി

Business

The Indian pharmaceutical company will be fined US $ 50 million

Published

on

Washington: An Indian drug manufacturer has agreed to plead guilty to concealing and destroying records prior to a 2013 US Food and Drug Administration’s inspection of its plant and pay USD 50 million in fines and forfeiture, the Department of Justice has announced.

In a criminal information filed in federal court in the District of Nevada and unsealed on Tuesday, Fresenius Kabi Oncology Limited (FKOL) was charged with violating the Federal Food, Drug and Cosmetic Act by failing to provide certain records to Food and Drug Administration’s (FDA) investigators.

As part of a criminal resolution, FKOL agreed to plead guilty to the misdemeanour offense, pay a criminal fine of USD 30 million, and forfeit an additional USD 20 million. FKOL also agreed to implement a compliance and ethics programme designed to prevent, detect, and correct violations of US law relating to FKOL’s manufacture of cancer drugs intended for terminally ill patients, a media release said.

“By hiding and deleting manufacturing records, FKOL sought to obstruct the FDA’s regulatory authority and prevent the FDA from doing its job of ensuring the purity and potency of drugs intended for US consumers,” said Acting Assistant Attorney General Brian Boynton of the Justice Department’s Civil Division.

“FKOL’s conduct put vulnerable patients at risk. The Department of Justice will continue to work with FDA to prosecute drug manufacturers who obstruct these inspections,” the statement said.

“Pharmaceutical companies that obstruct FDA inspections jeopardise patient safety,” said US Attorney Nicholas A. Trutanich for the District of Nevada.

According to court documents, FKOL owned and operated a manufacturing plant in Kalyani, West Bengal, that manufactured active pharmaceutical ingredients (APIs) used in various cancer drug products distributed to the United States.

The government alleges that prior to a January 2013 FDA inspection of the Kalyani facility, FKOL plant management directed employees to remove certain records from the premises and delete other records from computers that would have revealed FKOL was manufacturing drug ingredients in contravention of FDA requirements.

Kalyani plant employees removed computers, hardcopy documents, and other materials from the premises and deleted spreadsheets that contained evidence of the plant’s violative practices, the Department of Justice alleged.

Continue Reading

Business

Coca-Cola and Pepsi have been fined Rs 72 crore by the Pollution Control Board

Published

on

Beverage manufacturers Coca-Cola and PepsiCo and bottled water manufacturer Bisleri have been fined by the Central Pollution Control Board (CPCB) for not filing statutory returns to government bodies with regards to collection and disposal of plastic waste.

The orders issued by the CPCB on February 3 directed Bisleri to pay a fine of Rs 10.75 crore, Hindustan Coca-Cola to pay Rs 50.66 crore and Pepsico India Holdings, Rs 8.7 crore. The companies have been given 15 days to pay the fine and fulfil the requirements that were violated. Failing this, the orders stated that the CPCB will “levy Environmental compensation without giving any further notice.”

Extended Producer Responsibility (EPR) is a system where producers have to take responsibility for managing the disposal of waste and other products after they are no longer of use to consumers. According to the issued orders, the EPR action plan submitted by Coca-Cola stated that the total waste generated through them during August 2019 and September 2020 was 1,05,744 tonnes; but they collected and disposed of only about 23,442 tonnes.

Bisleri, on the other hand, had not provided any information regarding the collection and disposal of waste during the submission of its Quarterly Performance Report (QPR). The company was fined for not disposing of 21,500 tonnes of plastic waste, while Pepsico was held responsible for 11,914 tonnes of waste.

In a statement, a Bisleri spokesperson said that it “is a compliant organisation and adheres to the provisions of PWM Rules, directions and orders passed thereunder from time to time. We have timely submitted all the requisite documents as and when advised by CPCB. As a dedicated and socially responsible corporate, we have adhered to all the guidelines issued by the government. We have been creating awareness about plastic segregation and recycling of plastic. We have been educating citizens through corporates, schools and RWAs. The idea behind the initiative is to “Be The Change You Want To See” by disposing and recycling plastic responsibly.”

“Both SDMC (South Delhi Municipal Corporation) and EDMC (East Delhi Municipal Corporation) in Delhi are aware and have been most supportive of our program. SDMC and EDMC both have been collaborating with Bisleri’s ‘Bottles for Change’ initiative to spread an awareness about clean plastic segregation. We are currently working closely with the regulators to share detailed information relating to our actions on compliance to resolve the issue at the earliest,” the spokesperson added.

Other beverage makers who were penalised for not disposing of plastic waste include Patanjali who was asked to pay Rs 1 crore and NourishCo Beverages (whose products include packaged water brand Himalayan), Rs 89 lakh.

Apart from beverage companies, the Indian Tobacco Company (ITC) has also received an order from the CPCB for “non-compliance of plastic waste management rules” and was fined Rs 5 crore for the violation. The order also directed ITC to formulate an action plan to switch to environmentally friendly alternatives for cigarette packaging within a timeframe of 30 days.

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

us news15 hours ago

Governor Kemp Rolls Out “Faith Protection Act” Legislation

  Atlanta– Governor Brian P. Kemp today announced his administration’s introduction of the “Faith Protection Act,” which would ensure the...

Media16 hours ago

Church Vandalized by Radical Hindu Nationalists in Northern India

India – On February 16, members of the Akhila Bharathiya Vidyarthi Parishad (ABVP), the student wing of the ruling Bharathiya...

us news16 hours ago

Pakistan: Christian college student abducted at gunpoint

Gujranwala – The Pakistani police have registered a complaint about the kidnapping of another Christian student from Lahore in order...

Media16 hours ago

ഇഖാമ കയ്യിൽ ഇല്ലെങ്കിലും ഇനി പുറത്തിറങ്ങാം; സൗദിയിൽ മൊബൈലിലെ ഡിജിറ്റൽ ഇഖാമ മതി

റിയാദ്: സഊദിയിൽ അബ്ഷിർ വഴി വിദേശികൾക്ക് ഡിജിറ്റൽ ഇഖാമ സംവിധാനം ഒരുക്കിയതായി ജവാസാത്ത് ഔദ്യോഗികമായി അറിയിച്ചു. ഇതോടെ ഇനി ഇഖാമ കാർഡുകൾ കൊണ്ട് നടക്കാതെ മൊബൈലിലെ ഡിജിറ്റൽ...

us news17 hours ago

വാഷിങ്ടൻ ഡിസിയില്‍ ഇന്ത്യ ഇന്റര്‍നാഷനല്‍ സെന്റര്‍ പ്രഖ്യാപിച്ചു

വാഷിങ്ടൻ∙ അമേരിക്കയിലെ ഏറ്റവും വലിയ കമ്മ്യൂണിറ്റി സെന്റര്‍ എന്ന നിലയില്‍ എട്ടര ഏക്കര്‍ സ്ഥലത്ത് ഡോ. ബാബു സ്റ്റീഫന്റെ നേതൃത്വത്തില്‍ ഇന്ത്യ ഇന്റര്‍നാഷനല്‍ സെന്റര്‍ പ്രവര്‍ത്തനം തുടങ്ങുന്നതിന്റെ...

Media2 days ago

കണ്ടൽക്കാടിന്റെ സൗന്ദര്യം നടന്നാസ്വദിക്കാൻ ‘അൽ ഗുറം’

അബുദാബി: കണ്ടൽക്കാടിന്റെ കാഴ്ചയാസ്വദിച്ച് നടക്കാൻ അബുദാബിയിൽ പുതിയ പാർക്ക് ‘അൽഗുറം’ തുറന്നു. ശൈഖ് സായിദ് റോഡിൽ അബുദാബിയിലേക്ക് വരുന്ന ഭാഗത്താണ് വെള്ളക്കെട്ടിനും കണ്ടൽക്കാടിനും അഭിമുഖമായി മനോഹരമായ നടപ്പാതയടക്കമുള്ള...

Trending