Connect with us
img-4
1
151
151 - copy
logo-full

Business

ജാവ വീണ്ടും ഇന്ത്യയില്‍ എത്തുന്നു. വില 1,55,000 രൂപ

Published

on

ജാവ, ജാവ 42, ജാവ പരേക്ക് എന്നീ മോഡലുകളാണ് ഇപ്പോള്‍ പുറത്തിറക്കിയത്. ജാവ 42 ന് 1.55 ലക്ഷം രൂപയും, ജാവയ്ക്ക് 1.64 ലക്ഷം രൂപയും, ജാവ പരേക്കിന് 1.89 ലക്ഷം രൂപയുമാണ് വില. ഈ മോഡലുകളാണ് ആദ്യം വിപണിയിലെത്തുക.

ജാവ രൂപത്തിലും, ഭാവത്തിലും, പെര്‍ഫോമന്‍സിലും എന്‍ഫീല്‍ഡിനെ വെല്ലുമെന്നാണ് വിലയിരുത്തല്‍. 293 സിസി സിംഗിള്‍ സിലിണ്ടര്‍ ലിക്വിഡ് കൂള്‍ഡ് എന്‍ജിന്‍ ആണ് ആദ്യമെത്തുന്ന രണ്ട് മോഡലുകള്‍ക്കും കമ്പനി നല്‍കുന്നത്. 27 ബിഎച്ച്പി പവര്‍ 28 എന്‍എം ടോര്‍ക്കും നല്‍കാന്‍ സാധിക്കുന്ന എഞ്ചിനോടൊപ്പം 6 സ്പീഡാണ് ഗിയര്‍ ബോക്‌സുമാണ് മോഡലുകള്‍ക്ക്.


ജാവ പെരാക്കിന് ഫാക്ടറി കസ്റ്റം മോഡലാണ്. 30 ബിഎച്ച്പി പവറും 31 എന്‍എം ടോര്‍ക്കുമേകുന്ന 334 സിസി ലിക്വിഡ് കൂള്‍ഡ് സിംഗിള്‍ സിലിണ്ടര്‍ എന്‍ജിനാണ് ഇതിലുള്ളത്. ക്ലാസിക് മുഖം സമ്മാനിക്കുന്ന വട്ടത്തിലുള്ള ഹെഡ്‌ലൈറ്റ്, ട്വീന്‍ എക്‌സ്‌ഹോസ് റ്റ്, വലിയ ഇന്ധന ടാങ്ക്, സ്‌പോക്ക് വീല്‍, എന്നിവയാണ് .170 കിലോഗ്രാം ആണ് ആകെ ഭാരം. സീറ്റ് ഹൈറ്റ് 765 എംഎം, വീല്‍ ബേസ് 1369 എംഎം, 14 ലിറ്ററാണ് ഇന്ധന ടാങ്ക്., മുന്നിലും പിന്നിലും ഡിസ്‌ക്ക് ബ്രേക്കാണ്. മുന്നില്‍ 280 എംഎം ഡിസ്‌ക്‌ബ്രേക്കിനൊപ്പം സിംഗിള്‍ ചാനല്‍ എബിഎസുണ്ട്. പിന്നില്‍ 153 എംഎം ആണ് ഡിസ്‌ക്‌ബ്രേക്ക്.

മഹീന്ദ്ര പുറത്തിറക്കുന്ന ബിഎസ് 6 നിലവാരത്തിലുള്ള എന്‍ജിന്‍ ഉപയോഗിക്കുന്ന ബൈക്കിന് കിക് സ്റ്റാര്‍ട്ട് ഉണ്ടാകില്ല. ബുക്കിങ്ങ് ആരംഭിച്ചു. അടുത്ത മാസം ഉപഭോക്താക്കള്‍ക്ക് കൈമാറും.

Business

ചൈനയില്‍ സേവനം അവസാനിപ്പിക്കുന്നതായി ലിങ്ക്ഡ് ഇൻ

Published

on

ബീജിങ്: ചൈനയില്‍ സേവനം അവസാനിപ്പിക്കുന്നതായി അറിയിച്ച് തൊഴിലധിഷ്ഠിത സോഷ്യല്‍ മീഡിയ നെറ്റ്വര്‍ക്കായ ലിങ്ക്ഡ് ഇന്‍. ചൈനയില്‍ പ്രവര്‍ത്തനമാരംഭിച്ചിട്ട് ഏഴു വര്‍ഷങ്ങള്‍ക്ക് ശേഷമാണ് ഇപ്പോള്‍ പ്രവര്‍ത്തനം അവസാനിപ്പിക്കുന്നത്. പ്രവര്‍ത്തന വെല്ലുവിളി നേരിടുന്ന അന്തരീക്ഷമായതിനാലാണ് ഈ തീരുമാനമെന്ന് മൈക്രോസോഫ്റ്റ് വ്യക്തമാക്കി.

തൊഴില്‍പരമായും വ്യക്തിപരമായുള്ള സൗഹൃദവും ബന്ധവും വളര്‍ത്തുകയും തൊഴിലവസരങ്ങള്‍ കണ്ടെത്താന്‍ സഹായിക്കുകയും ചെയ്യുക എന്ന ലക്ഷ്യത്തോടെയാണ് ലിങ്ക്ഡ് ഇന്‍ന്റെ പ്രവര്‍ത്തനം. 2014ലാണ് ലിങ്ക്ഡ് ഇന്‍ ചൈനയില്‍ പ്രവര്‍ത്തനമാരംഭിച്ചത്.
Sources:globalindiannews

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

Business

India has more than 10 crore crypto owners now, highest in the world

Published

on

Crypto market remains to be volatile. It has seen some major dips. For most of this year, there have been conversations around a possible ban on cryptocurrencies in India. Yet, none of that has stopped Indians from investing in popular cryptocurrencies like Bitcoin, Ethereum and others. The country now has more than 10 crore crypto owners in the world, according to broker discovery and comparison platform BrokerChooser. The total number of crypto owners in India now stands at 10.07 crore, which puts it ahead of every other country in the world.

What’s astonishing is the margin between India and the US which sits at the next second. The United States has 2.74 crore crypto owners, followed by Russia (1.74 crore) and Nigeria (1.30 crore). This also has to do with the population. Despite a vast base of crypto owners, India sits at fifth spot when it comes to crypto owners as a percentage of the total population. Nearly 7.30 per cent of India’s population owns crypto-coins.

Ukraine ranks first in this list with 12.73 per cent of the total population owning crypto, followed by Russia (11.91 per cent), Kenya (8.52 per cent) and the US (8.31 per cent). The US saw the highest number of crypto-related searches, followed by India, the UK and Canada.

The number of Indians investing in cryptocurrencies comes as a surprise, especially because there was a lot of uncertainty around its legal status. The government has proposed a bill banning all private cryptocurrencies ahead of this year’s Union Budget. However, the bill was not tabled, and a committee was later formed to provide suggestions on it. Since then, the government has softened its stance on cryptocurrencies and a blanket ban is highly unlikely.

The rise in crypto owners coincides with the popularity of popular crypto coins like Bitcoin. The cryptocurrency has given 50 per cent returns since the start of the year. Others like Ethereum, Ripple and Dogecoin have also given good returns.

http://theendtimeradio.com

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

Tech7 mins ago

Five times faster than sound; Nuclear-powered hypersonic missile: China tests

China secretly tested a nuclear-capable hypersonic missile in August, the Financial Times reported late Saturday. The weapon, a hypersonic glide...

us news42 mins ago

Myanmar Junta Burns Church and Houses After Arresting Civilians

Myanmar – In a “clearance operation” aimed at eliminating the opposition in Chin state, the Burmese Army (Tatmadaw) set an...

Media1 hour ago

കർണാടകയിൽ ക്രിസ്തീയ സഭകളുടെ എണ്ണമെടുക്കാൻ സർക്കാർ നിർദേശം; എതിര്‍പ്പുമായി ക്രിസ്ത്യന്‍ സഭകള്‍ രംഗത്ത്

ബംഗളുരു:കര്‍ണാടകയിലെ ക്രിസ്ത്യന്‍ മിഷ്ണറിമാരെ നിരീക്ഷിക്കുവാനുള്ള സര്‍ക്കാര്‍ നിര്‍ദ്ദേശത്തിനെതിരെ പ്രതിഷേധം കനക്കുന്നു. ഒക്ടോബര്‍ 13ന് ഹോസ്ദുര്‍ഗയിലെ ബി.ജെ.പി എം.എല്‍.എ ഗൂലിഹട്ടി ശേഖറിന്റെ അദ്ധ്യക്ഷതയില്‍ ചേര്‍ന്ന യോഗത്തിലാണ് നിര്‍ബന്ധിത മതപരിവര്‍ത്തനമെന്ന...

Media24 hours ago

Two Nuns “Dragged” to Police Station by Hindu Nationalists in India

India – According to Asia News, radical Hindu nationalists “dragged” two nuns to a nearby police station while they were...

Media24 hours ago

The Mizoram government has announced a reward for families with more children

In a bid to encourage a “baby boom,” advocated by Mizoram’s churches and civil society organisations, the state’s sports minister...

Media24 hours ago

വ്യാജ മതപരിവർത്തന കേസിൽ മൂന്ന് ക്രൈസ്തവ സ്ത്രീകൾക്ക് ജാമ്യം.

ഉത്തർപ്രദേശിൽ മതപരിവർത്തന നിരോധന നിയമം ലംഘിച്ചെന്ന് ആരോപിച്ച് പോലീസ് അറസ്റ്റ് ചെയ്ത മൂന്ന് ക്രൈസ്തവ വിശ്വാസികളായാ സ്ത്രീകൾക്ക് ജാമ്യം.വിശ്വാസികളായ സ്ത്രീകളെ ഒക്ടോബർ 13 -ന് പ്രാദേശിക കോടതി...

Trending