Connect with us
Slider

Cricket

ലോകകപ്പ് 2019: ഓസീസിന് തുടർച്ചയായ രണ്ടാം ജയം

Published

on

 

ലോകകപ്പില്‍ തുടര്‍ച്ചയായ രണ്ടാം മത്സരത്തിലും വിജയം ആവര്‍ത്തിച്ച് ഓസീസ്. പാക്കിസ്ഥാനെ തോല്‍പ്പിച്ചെത്തിയ വെസ്റ്റ് ഇന്‍ഡീസിനെ 15 റണ്‍സിനാണ് ഓസീസ് തോല്‍പ്പിച്ചത്. ടോസ് നേടി ബാറ്റിംഗ് തെരഞ്ഞെടുത്ത ഓസീസ് 288 എന്ന ചെറിയ സ്കോറിൽ ഒതുങ്ങിയെങ്കിലും മറുപടി ബാറ്റിങ്ങിനിറങ്ങിയ വിന്‍ഡീസിനെ നിശ്ചിത ഓവറില്‍ 273 റണ്‍സിൽ അവസാനിപ്പിച്ചാണ് ഓസീസ് വിജയം സ്വന്തമാക്കിയത്. അഞ്ച് വിക്കറ്റ് നേടിയ മിച്ചല്‍ സ്റ്റാര്‍ക്കാണ് വിന്‍ഡീസിനെ തകര്‍ത്തത്. ഈ ലോകകപ്പിലെ ആദ്യ അഞ്ച് വിക്കറ്റ് പ്രകടനം എന്ന പ്രത്യേകയുമുണ്ട്.

ഷായ് ഹോപ്പ് (68), ജേസണ്‍ ഹോള്‍ഡര്‍ (51) നിക്കോളാസ് പൂരന്‍ (40) എന്നിവരുടെ ഇന്നിങ്‌സാണ് വിന്‍ഡീസിന് അല്‍പം പ്രതീക്ഷ നല്‍കിയത്. എന്നാല്‍ മറ്റാര്‍ക്കും കളിയിൽ കാര്യമായ ഒന്നും സംഭാവന ചെയ്യാൻ കഴിഞ്ഞില്ല. ക്രിസ് ഗെയ്ല്‍ (21), എവിന്‍ ലൂയിസ് (1), ഷിംറോണ്‍ ഹെറ്റ്‌മെയര്‍ (21), ആന്ദ്രേ റസ്സല്‍ (15), കാര്‍ലോസ് ബ്രാത്‌വെയ്റ്റ് (16), ഷെല്‍ഡണ്‍ കോട്ട്‌റെല്‍ (1) എന്നിങ്ങനെ നാമമാത്രമായ സ്കോറിലൊതുങ്ങി മറ്റ് താരങ്ങൾ.

Cricket

ഇംഗ്ലണ്ട് പര്യടനത്തിനുളള പാക് ടീമിലെ 7 താരങ്ങള്‍ക്ക് കൂടി കോവിഡ്

Published

on

പാകിസ്ഥാന്റെ ഏഴ് ക്രിക്കറ്റ് താരങ്ങള്‍ക്ക് കൂടി കോവിഡ് സ്ഥിരീകരിച്ചു.ഇംഗ്ലണ്ട് പര്യടനത്തിനായി വിമാനം കയറുന്നതിന് മുന്‍പ് നടത്തിയ പരിശോധനയിലാണ് ഏഴ് പാക് താരങ്ങള്‍ക്ക് കൂടി രോഗ ബാധ സ്ഥിരീകരിച്ചത്.ഇതോടെ പാക് ക്രിക്കറ്റ് ടീമിലെ പത്ത് താരങ്ങൾക്കാണ് കോവിഡ് ബാധിച്ചിരിക്കുന്നത്.

കഷീഫ് ഭാട്ടി, മുഹമ്മദ് ഹസ്നയ്ൻ, ഫഖർ സമാൻ, മുഹമ്മദ് റിസ്വാൻ, മുഹമ്മദ് ഹഫീസ്, വഹാബ് റിയാസ്, ഇമ്രാൻ ഖാൻ എന്നിവർക്കാണ് പുതുതായി കോവിഡ് സ്ഥിരീകരിച്ചത്. നേരത്തെ ഹൈദർ അലി, ഷതാബ് ഖാൻ, ഹാരിസ് റൗഫ് എന്നിവരുടെ പരിശോധനാഫലമാണ് പോസിറ്റീവായത്.

ഇവരില്‍ ആരും രോഗലക്ഷണങ്ങള്‍ പ്രകടിപ്പിച്ചിരുന്നില്ലെന്നും പാകിസ്ഥാന്‍ ക്രിക്കറ്റ് ബോര്‍ഡ് അറിയിച്ചു. രോഗ ബാധ സ്ഥിരീകരിച്ച പത്ത് താരങ്ങളോടും ഐസൊലേഷനില്‍ പ്രവേശിക്കാന്‍ നിരീക്ഷിച്ചതായി പാകിസ്ഥാന്‍ ക്രിക്കറ്റ് ബോര്‍ഡ് വ്യക്തമാക്കി.കോവിഡ് വ്യാപനത്തിന്റെ പശ്ചാത്തലത്തിൽ നിർത്തിവെച്ചിരുന്ന ക്രിക്കറ്റ് പരമ്പരകൾ വീണ്ടും തുടങ്ങുന്നതിന്റെ ഭാഗമായാണ് പാകിസ്താൻ ഇംഗ്ലണ്ട് പര്യടനത്തിന് ഒരുങ്ങിയത്.

ലാഹോറിൽ നിന്ന് ഈ മാസം 28-നാണ് പാക് ടീം മാഞ്ചസ്റ്ററിലേക്ക് വിമാനം കയറുന്നത്. മൂന്നു വീതം ടെസ്റ്റുകളും ട്വന്റി-20യുമാണ് പരമ്പരയിലുള്ളത്. എന്നാൽ ഇംഗ്ലണ്ട് പര്യടനം നിലവിൽ അനിശ്ചിതത്വത്തിലാണ്. വിമാനം കയറുന്നതിന് ഒരാഴ്ച്ച മുമ്പ് മാത്രം പത്ത് താരങ്ങളെ കോവിഡ് ബാധിച്ചത് വിമർശനങ്ങൾക്ക് വഴിയൊരുക്കും. അതേസമയം ഹാരിസ് സുഹൈൽ, മുഹമ്മദ് ആമിർ എന്നിവർ പര്യടനത്തിൽ നിന്ന് നേരത്തെ പിന്മാറിയിരുന്നു.

Continue Reading

Cricket

‘Very high risk’ of T20 WC being postponed, CA bracing up for losses

Published

on

Cricket Australia boss Kevin Roberts has downplayed the prospect of the Twenty20 World Cup going ahead in 2020, saying the October-November schedule was under ‘very high risk’ due to the coronavirus pandemic.

“Obviously, we’ve been hopeful all along that it could be staged in October-November but you would have to say there is a very high risk about the prospect of that happening,” Roberts told reporters in a video call on Friday.

“In the event that doesn’t happen, there are potential windows in the February-March period, October-November the following year. And there are implications here for the ICC over a number of years. So there’s a lot of complexity for the ICC to deal with.”

The International Cricket Council, the sport’s world governing body, has the final say over whether the Oct. 18-Nov. 15 event will go ahead.

On Thursday, the ICC deferred decisions over the tournament until its next board meeting on June 10.

India’s cricket board (BCCI), which is set to host the following edition of the tournament in 2021, is keeping a close eye on developments as a postponement could open up a window for the Indian Premier League.

The lucrative franchise-based tournament, which was supposed to start at the end of March, had to be postponed indefinitely due to the pandemic and the BCCI faces a $530 million dip in revenue if the competition fails to go ahead.

The IPL’s move to an October-November slot could impact Australia’s scheduled T20 series with West Indies (Oct. 4-9) and India (Oct. 11-17) confirmed on Thursday, with a number of Australian internationals contracted to IPL teams.

Australia’s cricketers would need exemptions from CA to be excused from international duty and play in the IPL but Roberts declined to say whether CA would grant them.

“The question of the IPL will be addressed when a decision is made around the T20 World Cup, that’s the key influencing factor there,” he said.

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

us news19 hours ago

World renowned evangelist Dr. Morris cerullo Passes Away at 88

World-renowned evangelist Morris Cerullo passed away on July 10 at the age of 88. On Friday, Dr. Cerullo’s family posted...

us news21 hours ago

Dispute between believers; Attack on church in South Africa; 5 were killed; Injury to many

South African police said they had rescued men, women and children from a “hostage situation” on the outskirts of Johannesburg...

us news21 hours ago

Floods in China: 3.8 crore flood victims, 141 missing

Beijing: China raised its flood response alert on Sunday to the second highest level as heavy rain battered regions along...

Media22 hours ago

Christian Preacher Shot Dead In Maharashtra

Pastor Munsi Deo Tando was abducted and murdered in cold blood near his village named Bhatpar, situated in the Bhamaragad...

Life2 days ago

പയർ തേങ്ങാ കൊത്തു പൊരിയൽ.

  ചേരുവകൾ വൻപയർ ഒരു കപ്പ് സവാള ഒരു വലുത് അരിഞ്ഞത് തേങ്ങാക്കൊത്ത് അറ മുറി തേങ്ങയുടെ വെളിച്ചെണ്ണ മൂന്നു ടേബിൾസ്പൂൺ ഇഞ്ചി അറ ഇഞ്ചു കഷ്ണം...

Media2 days ago

Eritrea arrests 30 people attending Christian wedding amid faith crackdown

Some 45 people attending Christian gatherings have reportedly been arrested in recent months in the capital city of Eritrea, a...

Trending