Connect with us
Slider

us news

തൊഴില്‍ നഷ്ടപ്പെടാന്‍ പോകുന്നത് 30 ദശലക്ഷം പേര്‍ക്ക്, മരണം അറുപതിനായിരം കടന്നു, ആശങ്കയില്‍ അമേരിക്ക

Published

on

ഹ്യൂസ്റ്റണ്‍: കൊറോണ മൂലം രാജ്യമെമ്പാടുമുള്ള ജീവനക്കാരില്‍ 30 ദശലക്ഷം പേര്‍ക്ക് തൊഴില്‍ നഷ്ടപ്പെട്ടേക്കാമെന്നു റിപ്പോര്‍ട്ട്. രാജ്യത്തുടനീളം 3.8 ദശലക്ഷം തൊഴിലാളികള്‍ തൊഴിലില്ലായ്മ ആനുകൂല്യങ്ങള്‍ക്കായി ഇതുവരെഅപേക്ഷ നല്‍കി കഴിഞ്ഞു. ഇതോടെ, കോവിഡ് 19 ഏല്‍പ്പിച്ചിരിക്കുന്നത് ഗുരുതര സാമ്പത്തിക ആഘാതമാണെന്ന് അമേരിക്കന്‍ സംസ്ഥാനങ്ങള്‍ തിരിച്ചറിയുന്നു. തൊഴില്‍ വകുപ്പ് വ്യാഴാഴ്ച പ്രഖ്യാപിച്ച കണക്കുകള്‍ കഴിഞ്ഞ ആറ് ആഴ്ചയിലേതാണ്. പല സ്‌റ്റേറ്റ് ഏജന്‍സികളും ഇപ്പോഴും ക്ലെയിമുകളുടെ പ്രളയത്തില്‍ വലയുകയാണ്. കഴിഞ്ഞ രണ്ടു മാസമായി തൊഴില്‍ നഷ്ടപ്പെട്ട നിരവധി പേരാണ് രാജ്യത്തുള്ളത്. ഇവരില്‍ ഭൂരിപക്ഷത്തിനും ഇതുവരെയും ആനുകൂല്യങ്ങള്‍ ലഭ്യമായിട്ടില്ല. വാടക നല്‍കാനോ ഭക്ഷണത്തിനും ദൈനംദിന ആവശ്യങ്ങള്‍ക്കും വലയുന്ന ദശലക്ഷക്കണക്കിനാളുകളാണ് വിവിധ നഗരങ്ങളില്‍ സ്റ്റേ അറ്റ് ഹോമില്‍ കഴിയുന്നത്.

കോവിഡ് 19 മൂലം ഇതുവരെ രാജ്യത്ത് 61,796 പേര്‍ മരിച്ചു കഴിഞ്ഞു. രോഗബാധിതരുടെ എണ്ണം 1,066,849 ആണ്. രോഗം ഏറ്റവും കൂടുതല്‍ പിടിമുറുക്കിയ ന്യൂയോര്‍ക്കില്‍ മരണനിരക്കില്‍ കുറവുണ്ട്. ഇവിടെ നേഴ്‌സിങ് ഹോമുകളിലാണ് പലേടത്തും കൂട്ടമരണം റിപ്പോര്‍ട്ട് ചെയ്തത്. ന്യൂയോര്‍ക്ക്, ന്യൂജേഴ്‌സി സംസ്ഥാനങ്ങളിലെ ഭൂരിഭാഗം നേഴ്‌സിങ് കെയര്‍ ഹോമുകളിലും കോവിഡ് 19 പടര്‍ന്നു പിടിച്ചിട്ടുണ്ട്. ഇവിടുത്തെ അന്തേവാസികളില്‍ മിക്കവരും പ്രായമേറിയവരും പ്രതിരോധശേഷിയില്‍ ദുര്‍ബലരാണെന്നതും വിവിധ രോഗങ്ങളാല്‍ ചികിത്സ തേടുന്നവരുമാണ് എന്നതാണ് കൊറോണ വ്യാപനത്തിന്റെ കാരണമായി ചൂണ്ടിക്കാണിക്കുന്നത്. ഇവര്‍ക്ക് മതിയായ പരിശോധനയും ചികിത്സയും ലഭിച്ചില്ലെന്ന ആരോപണവും ശക്തമാണ്. ലോകത്താകെ 3,248,010 പേര്‍ രോഗം പിടിപെട്ടു ചികിത്സയിലാണ്. ഇതുവരെ, 229,312 പേര്‍ മരിച്ചു കഴിഞ്ഞു.

അതേസമയം, കനത്ത സാമ്പത്തിക പ്രതിസന്ധി അമേരിക്കന്‍ ജനതയെ പിടികൂടുന്നതിന്റെ പ്രാഥമിക ലക്ഷണങ്ങള്‍ പ്രകടമായിട്ടുണ്ട്. കര്‍ശനമായ സ്റ്റേ അറ്റ് ഹോമില്‍ തുടര്‍ന്നതിനു ശേഷം നിയന്ത്രണങ്ങള്‍ നീങ്ങിത്തുടങ്ങുമ്പോഴായിരിക്കും ഇതു കൂടുതല്‍ വ്യക്തമാവുക. തൊഴില്‍ നഷ്ടം സര്‍ക്കാര്‍ കണക്കുകളേക്കാള്‍ വളരെ മോശമായിരിക്കുമെന്ന് പല സാമ്പത്തിക വിദഗ്ധരും അഭിപ്രായപ്പെടുന്നു. ഇക്കണോമിക് പോളിസി ഇന്‍സ്റ്റിറ്റിയൂട്ടിന്റെ ഒരു പഠനത്തില്‍, കഴിഞ്ഞ നാല് ആഴ്ചയില്‍ ക്ലെയിമുകള്‍ ഫയല്‍ ചെയ്യുന്നതിനേക്കാള്‍ ഏകദേശം 50 ശതമാനം കൂടുതല്‍ ആളുകള്‍ ആനുകൂല്യങ്ങള്‍ക്ക് യോഗ്യത നേടിയിട്ടുണ്ടെന്നാണു കണ്ടെത്തിയിരിക്കുന്നത്. ഇവരില്‍ പലര്‍ക്കും തൊഴില്‍ ആനുകൂല്യങ്ങള്‍ക്കു വേണ്ടി അപേക്ഷിക്കുന്നതില്‍ തടസ്സമുണ്ടെന്നും അല്ലെങ്കില്‍ ഈ പ്രക്രിയ വളരെ പ്രയാസമുള്ളതാണെന്ന് തിരിച്ചറിഞ്ഞതിനാല്‍ ശ്രമിച്ചില്ലെന്നും ഇന്‍സ്റ്റിറ്റിയൂട്ടിലെ മുതിര്‍ന്ന സാമ്പത്തിക വിദഗ്ധന്‍ എലിസ് ഗൗള്‍ഡ് പറഞ്ഞു.

പൊതുജീവിതം പരമാവധി വെട്ടിക്കുറയ്ക്കാന്‍ ആളുകളെ പ്രോത്സാഹിപ്പിക്കുന്നതിലൂടെ വൈറസ് പടരുന്നത് മന്ദഗതിയിലാക്കാനുള്ള ശ്രമത്തിലാണ് ഫെഡറല്‍ സര്‍ക്കാര്‍. ഇതിനു വേണ്ടി രാജ്യത്ത് നിലനില്‍ക്കുന്ന ഉത്തരവുകളുടെ കാലാവധി ഇന്ന് അവസാനിക്കുമെങ്കിലും നിയന്ത്രണങ്ങള്‍ പൂര്‍ണ്ണമായും മാറ്റാനിടയില്ല. സംസ്ഥാനങ്ങള്‍ നിയന്ത്രണ ഇളവുകളുമായി മുന്നോട്ട് പോകുമ്പോള്‍ ഇത്തരം നടപടികള്‍ രാജ്യവ്യാപകമായി വിപുലീകരിക്കാന്‍ ഉദ്ദേശിക്കുന്നില്ലെന്ന് പ്രസിഡന്റ് ഡോണള്‍ഡ് ട്രംപ് സൂചിപ്പിച്ചു.

യുഎസ് സമ്പദ്‌വ്യവസ്ഥ 2008-ലെ ആഗോള പ്രതിസന്ധിക്കു ശേഷം ഇതാദ്യമായി ഈ വര്‍ഷത്തിന്റെ ആദ്യ പാദത്തില്‍ ചുരുങ്ങി. രാജ്യത്തിന്റെ മൊത്ത ആഭ്യന്തര ഉത്പാദനം ചരക്കുകളുടെയും സേവനങ്ങളുടെയും വിശാലമായ അളവ് കണക്കിലെടുക്കുമ്പോള്‍ 4.8 ശതമാനം ഇടിഞ്ഞു. എന്നാല്‍ ഈ സംഖ്യ സാമ്പത്തികഭാരത്തിന്റെ ഒരു ഭാഗം മാത്രമാണ് കാണിക്കുന്നത്. രാജ്യത്തിന്റെ മിക്ക ഭാഗങ്ങളിലും വ്യാപകമായ പിരിച്ചുവിടലുകളും ബിസിനസ്സ് അവസാനിപ്പിക്കലുകളും നടന്നെങ്കിലും ഇതൊന്നും തന്നെ മാര്‍ച്ച് അവസാനം വരെ രാജ്യത്തെ ബാധിച്ചിരുന്നില്ല. നിലവിലെ പാദത്തിലെ കണക്കുകള്‍, ഷട്ട്ഡൗണിന്റെ സ്വാധീനം കൂടുതല്‍ പൂര്‍ണ്ണമായി പിടിച്ചെടുക്കുമെന്ന് സാമ്പത്തിക വിദഗ്ധര്‍ പ്രതീക്ഷിക്കുന്നു.

രാജ്യം 60,000-ത്തിലധികം മരണങ്ങള്‍ക്കിടയിലും, പ്രതിദിനം ആയിരത്തിലധികം മരണങ്ങള്‍ രേഖപ്പെടുത്തുമ്പോഴും ശുഭാപ്തിവിശ്വാസം ഉയര്‍ത്തിക്കൊണ്ടുവരാന്‍ വൈറ്റ് ഹൗസ് ശ്രമിച്ചിരുന്നു. ഡസന്‍ കണക്കിന് സംസ്ഥാനങ്ങള്‍ ക്വാറന്റൈനിലേക്ക് നീക്കാന്‍ തുടങ്ങുമ്പോള്‍, ട്രംപ് ഭരണകൂടം പാന്‍ഡെമിക്കിന്റെ മറ്റൊരു ചിത്രമാണ് നല്‍കിയിരുന്നത്. ഇത് സാമ്പത്തികമേഖലയിലെ തകര്‍ച്ചയെ ചെറുത്തുനില്‍ക്കാനായിരുന്നുവെന്നു വ്യക്തം. ഇതിനായാണ് 2 ട്രില്യണ്‍ ഉത്തേജകപാക്കേജ് പ്രഖ്യാപിച്ചതും സയമബന്ധിതമായി ഭൂരിപക്ഷത്തിനും വിതരണം ചെയ്തതും. പ്രസിഡന്റിന്റെയും സംഘത്തിന്റെയും നടപടികള്‍ ധീരവും ഫലപ്രദവുമാണെന്ന് വിലയിരുത്തുമ്പോഴും, മിക്ക സ്വതന്ത്ര നിരീക്ഷകരും വിലപിക്കുന്നത് കോവിഡ് 19 പ്രതിരോധനടപടികള്‍ സ്വീകരിക്കാനുള്ള കാലതാമസവും അപര്യാപ്തതയുമായിരുന്നു. ഇത്തരമൊരു മന്ദത അമേരിക്കന്‍ ജനതയ്ക്കു ശീലമില്ലാതിരുന്നതും തിരിച്ചടിയായി. യാഥാര്‍ത്ഥ്യം മൂടിവെക്കുന്നതില്‍ അര്‍ത്ഥമില്ലെന്നു തിരിച്ചറിഞ്ഞു, സമ്പദ്‌വ്യവസ്ഥയുടെ ഏറ്റവും മോശമായ അവസ്ഥ നേരിടുന്നതായി സര്‍ക്കാര്‍ ബുധനാഴ്ച സമ്മതിച്ചു.

അതേസമയം, ഇളവുകള്‍ അനുവദിച്ച സംസ്ഥാനത്ത് സാമൂഹിക അകലം പാലിക്കാത്തത് വലിയ തിരിച്ചടിയായേക്കുമെന്നു സൂചനയുണ്ട്. കാലിഫോര്‍ണിയയിലെ ചില കൗണ്ടിയിലെ ഓപ്പണ്‍ ബീച്ചുകള്‍ തുറന്നിരുന്നുവെങ്കിലും ജനക്കൂട്ടം നിയന്ത്രണാതീതമായതിനാല്‍ സംസ്ഥാനത്തെ എല്ലാ ബീച്ചുകളും വെള്ളിയാഴ്ച മുതല്‍ അടച്ചുപൂട്ടാന്‍ ഗവര്‍ണര്‍ ഗാവിന്‍ ന്യൂസോം തയ്യാറെടുക്കുകയാണെന്ന് പ്രാദേശിക വാര്‍ത്താമാധ്യമങ്ങള്‍ റിപ്പോര്‍ട്ട് ചെയ്യുന്നു. രണ്ട് തീരപ്രദേശ ഷെരീഫുകളായ സാന്താ ബാര്‍ബറയിലെ ബില്‍ ബ്രൗണ്‍, മെന്‍ഡോസിനോയിലെ മാറ്റ് കെന്‍ഡാല്‍ എന്നിവര്‍ ഗവര്‍ണറില്‍ നിന്ന് നിര്‍ദ്ദേശങ്ങളൊന്നും ലഭിച്ചിട്ടില്ലെന്ന് അറിയിച്ചു.

സതേണ്‍ കാലിഫോര്‍ണിയയിലെ ഓറഞ്ച് കൗണ്ടിയില്‍, ലോസ് ഏഞ്ചല്‍സ്, സാന്‍ ഡീഗോ കൗണ്ടികള്‍ എന്നിവയുള്‍പ്പെടെയുള്ള തുറന്ന ബീച്ചുകളിലേക്ക് നിരവധി ആളുകള്‍ ഒഴുകിയെത്തി. ഈ ആഴ്ച ആദ്യം, ഓറഞ്ച് കൗണ്ടിയിലുള്ള ന്യൂപോര്‍ട്ട് ബീച്ചിലെ സിറ്റി കൗണ്‍സില്‍, അടുത്ത മൂന്ന് വാരാന്ത്യങ്ങളില്‍ ബീച്ചുകള്‍ അടക്കുമെന്ന് വ്യക്തമാക്കി. കൂടുതല്‍ പോലീസ് ഉദ്യോഗസ്ഥരോടും ലൈഫ് ഗാര്‍ഡുകളോടും ബീച്ചുകളില്‍ പട്രോളിംഗ് നടത്താനും സാമൂഹിക അകലം പാലിക്കാനും ആവശ്യപ്പെട്ടിട്ടുണ്ട്. അതേസമയം ജോര്‍ജിയയില്‍ രോഗവ്യാപനത്തിന്റെ സൂചനകള്‍ പുറത്തു വന്നിട്ടുണ്ട്. ഇവിടെ നിയന്ത്രണങ്ങളില്‍ അയവു വരുത്തിയിരുന്നു. ന്യൂജേഴ്‌സിയിലും നിയന്ത്രണങ്ങള്‍ ശനിയാഴ്ച മുതല്‍ ഇളവു വരുത്തുന്നുണ്ട്. എന്നാല്‍ ന്യൂയോര്‍ക്കില്‍ ഇപ്പോഴും കര്‍ശനമായ വിധത്തിലാണ് സ്‌റ്റേ അറ്റ് ഹോം ഉത്തരവ് പാലിക്കുന്നത്.

കടപ്പാട് : ആഴ്ചവട്ടം ഓൺലൈൻ

us news

Will not attend the ceremony; Trump’s video with a message of silence and farewell

Published

on

Donald Trump has delivered a “mission accomplished” valedictory address that failed to name Joe Biden or acknowledge the legitimacy of his election victory.

On his last full day at the White House, the outgoing US president released a nearly 20-minute video message in which he spoke from a lectern against a backdrop of four national flags, two busts and two framed paintings.

“We did what we came here to do – and so much more,” said Trump, wearing a dark suit, white shirt and blue tie, as he reeled off a list of achievements and linked them to his signature phrases, “America first” and “make America great again”.

The president appeared to tacitly acknowledge the divisiveness and anger that marked his four years in office, but offered no hint of regret. “I did not seek the easiest course,” he said. “I did not seek the path that would get the least criticism.

“I took on the tough battles, the hardest fights, the most difficult choices because that’s what you elected me to do. Your needs were my first and last unyielding focus. This, I hope, will be our greatest legacy: together, we put the American people back in charge of our country.”

Critics have said Trump is more likely to be remembered as the first American president in history to be twice impeached, first for pressuring Ukraine for political favours, second for inciting a violent mob to sack the US Capitol and stop Biden’s win being certified.

After four years of firestorms, Trump’s presidency has been fading away, especially after his Twitter feed was abruptly terminated. The video broke a prolonged silence less than 24 hours before he is expected to leave the White House for the last time, early on Wednesday morning.

Before heading to his Mar-a-Lago estate in Florida, Trump will hold a send-off event at the Joint Base Andrews airfield near Washington. His vice-president, Mike Pence, will not be present but will attend Biden’s inauguration instead in what may be interpreted as a pointed gesture.

Trump, who pushed baseless conspiracy theories that the election was stolen from him, has not held a farewell press conference nor welcomed Biden to the White House. He will become the first president in a century and a half to snub his successor’s inauguration. It is not known whether he will leave a handwritten note for Biden in the Oval Office as past occupants have done.

In his remarks, Trump could not bring himself to utter Biden’s name, saying only: “This week, we inaugurate a new administration and pray for its success in keeping America safe and prosperous. We extend our best wishes, and we also want them to have luck – a very important word.”

The reference to “luck” may have been a backward look at the coronavirus, which dramatically ended a run of relative good fortune for the president and smashed his economic record in an election year.

His mishandling of the pandemic response has been widely condemned for making the death toll exponentially worse. It included deliberately minimising the threat, sidelining public health officials, refusing to embrace mask-wearing and suggesting unproven treatments, including the injection of disinfectant.

Even as the US death toll ticked past 400,000 people, the highest in the world, Trump noted that nation had produced two vaccines at record speed. “Another administration would have taken three, four, five, maybe even up to 10 years to develop a vaccine,” he claimed, without evidence. “We did in nine months.”

Long assailed for his lack of empathy, Trump offered: “We grieve for every life lost, and we pledge in their memory to wipe out this horrible pandemic once and for all.”

The president offered no contrition for his role in the insurrection at the Capitol this month, in which five people were killed and rioters paraded the Confederate flag and other symbols of the far right. Earlier on Tuesday, the Senate majority leader, Mitch McConnell, said the mob was “provoked by the president and other powerful people”.

The president said: “All Americans were horrified by the assault on our Capitol. Political violence is an attack on everything we cherish as Americans. It can never be tolerated. Now, more than ever, we must unify around our shared values and rise above the partisan rancor, and forge our common destiny.”

Trump touted his tax cuts, deregulation, trade deals, rebuilding the military and withdrawal from the Paris climate accord, which Biden has pledged to rejoin immediately. He also highlighted the appointment of nearly 300 judges, including three supreme court justices, and construction of more than 450 miles of “powerful new wall” on the US-Mexico border.

Internationally, he claimed: “We revitalised our alliances and rallied the nations of the world to stand up to China like never before.” He added: “I am especially proud to be the first president in decades who has started no new wars.”

Trump is still likely to issue a barrage of last-minute pardons and commutations before he exits. Facing an impeachment trial in the Senate and a possible ban on running for public office, he gave little hint about his future plans.

“I want you to know that the movement we started is only just beginning,” he said. “There’s never been anything like it. The belief that a nation must serve its citizens will not dwindle but instead only grow stronger by the day.”

The address was greeted with widespread scepticism. Ilhan Omar, a Democratic congresswoman from Minnesota, tweeted: “Trump might not have started a war, but he did succeed in making our nation’s capital look like a war zone.”

Continue Reading

us news

Catholic priest abducted in Nigeria found dead

Published

on

Nigeria :The body of a Catholic priest was discovered in Nigeria on Saturday, a day after he was kidnapped by armed men.

Agenzia Fides, the information service of the Pontifical Mission Societies, reported on Jan. 18 that Fr. John Gbakaan “was allegedly executed with a machete in such a brutal manner that identification was hardly possible.”

The priest of the diocese of Minna, in Nigeria’s Middle Belt, was attacked by unidentified men on the evening of Jan. 15. He was traveling with his younger brother along Lambata-Lapai Road in Niger State following a visit to their mother in Makurdi, Benue State.

Fides reported that the kidnappers at first demanded 30 million naira (around $70,000) for the two brothers’ release, later reducing the figure to five million naira (approximately $12,000).

Local media said that the priest’s body was found tied to a tree on Jan. 16. His vehicle, a Toyota Venza, was also recovered. His brother remains missing.

Following Gbakaan’s murder, Christian leaders called on Nigeria’s federal government to take action to stop attacks on clergy.

Local media quoted the Rev. John Joseph Hayab, vice chairman of the Christian Association of Nigeria in northern Nigeria, as saying: “We are simply pleading to the federal government and all security agencies to do whatever it will take to bring this evil to a stop.”

“All we are asking from the government is protection from evil men that are destroying our lives and properties.”

The incident is the latest in a series of abductions of clergy in Africa’s most populous country.

On Dec. 27, Bishop Moses Chikwe, an auxiliary of the archdiocese of Owerri, was abducted alongside his driver. He was released after five days of captivity.

On Dec. 15, Fr. Valentine Oluchukwu Ezeagu, a member of the Sons of Mary Mother of Mercy, was kidnapped in Imo State en route to his father’s funeral in neighboring Anambra State. He was released the following day.

In November, Fr. Matthew Dajo, a priest of the archdiocese of Abuja, was kidnapped and released after 10 days in captivity.

Hayab was quoted as saying that the spate of kidnappings was discouraging young men from pursuing priestly vocations.

“Today in northern Nigeria, many people are living in fear and many young people are afraid to become pastors because pastors’ lives are in great danger,” he said.

“When bandits or kidnappers realize that their victims are priests or pastors, it seems a violent spirit does take over their heart to demand more ransom and in some cases go to the extent of killing the victim.”

News  reported that on Jan 10 Archbishop Ignatius Kaigama of Abuja said that the abductions would give the country “a bad name” internationally.

“Left unchecked by the Nigerian authorities, this shameful and disgusting act will continue to give Nigeria a bad name and scare away visitors and investors to the country,” he said.

Releasing its annual World Watch List report last week, the advocacy group Open Doors said that security in Nigeria had deteriorated to the point that the country had entered the top 10 worst countries for the persecution of Christians.

In December, the U.S. State Department listed Nigeria among the worst countries for religious freedom, describing the West African nation as a “country of particular concern.”

This is a formal designation reserved for nations where the worst violations of religious freedom are taking place, the other countries being China, North Korea, and Saudi Arabia.

The step was praised by the leadership of the Knights of Columbus.

Supreme Knight Carl Anderson said that “Nigeria’s Christians have suffered grievously at the hands of Boko Haram and other groups.”

He suggested that the murders and kidnappings of Christians in Nigeria “verge on genocide.”

He said: “The Christians of Nigeria, both Catholic and Protestant, deserve attention, recognition, and relief now. Nigeria’s Christians should be able to live in peace and practice their faith without fear.”

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

us news11 hours ago

Will not attend the ceremony; Trump’s video with a message of silence and farewell

Donald Trump has delivered a “mission accomplished” valedictory address that failed to name Joe Biden or acknowledge the legitimacy of...

Travel11 hours ago

London taxis are now available in Dubai

Imitation is the best form of flattery and somehow China and Dubai are getting increasingly good at it. Whether it...

Media11 hours ago

India: Axe-wielding tribal animists attack Christians during worship service, destroy church

Six Christian families worshiping in India’s Odisha state were attacked by axe-wielding tribal animists who destroyed the believers’ church structure...

Media12 hours ago

Another State Government in India Considers Enacting New Anti-Conversion Law

India – According to the Times of India, the state government of Gujarat is considering following the leads of two...

us news12 hours ago

Catholic priest abducted in Nigeria found dead

Nigeria :The body of a Catholic priest was discovered in Nigeria on Saturday, a day after he was kidnapped by...

Mobile2 days ago

സ്റ്റാറ്റസായി കാര്യങ്ങള്‍ പറഞ്ഞ് വാട്ട്സ്ആപ്പ്; ‘നിങ്ങളുടെ ചാറ്റ് ഞങ്ങള്‍ കാണില്ല’

ദില്ലി:സ്വകാര്യനയത്തിന്‍റെ പേരില്‍ ഏറെ പ്രതിസന്ധിയിലായ വാട്ട്സ്ആപ്പ് എല്ലാ വാട്ട്സ്ആപ്പ് ഉപയോക്താക്കള്‍ക്കും വ്യക്തിപരമായി സന്ദേശം അയക്കുന്നു. വാട്ട്സ്ആപ്പിലെ സ്റ്റാറ്റസ് സെക്ഷനിലാണ് വാട്ട്സ്ആപ്പ് പ്രത്യേക സന്ദേശം പ്രദര്‍ശിപ്പിക്കുന്നത്. സ്റ്റാറ്റസില്‍ ആദ്യം...

Trending