Connect with us
Slider

Cricket

ഇന്ത്യൻ പ്രീമിയർ ലീഗിൽ അഞ്ചാം തവണയും കിരീടമുയർത്തി മുംബൈ ഇന്ത്യൻസ്

Published

on

ഡൽഹിയെ തകർത്ത് മുംബൈക്ക് അഞ്ചാം കിരീടം .ഇന്ത്യൻ പ്രീമിയർ ലീഗിൽ അഞ്ചാം തവണയും കിരീടമുയർത്തി മുംബൈ ഇന്ത്യൻസ്. കലാശപോരാട്ടത്തിൽ ഡൽഹി ക്യാപിറ്റൽസിനെ തകർത്താണ് മുംബൈ വീണ്ടും ചാംപ്യന്മാരായിരിക്കുന്നത്. ഡൽഹി ഉയർത്തിയ157 റൺസ് വിജയലക്ഷ്യം അഞ്ച് വിക്കറ്റും എട്ട് പന്തും ബാക്കി നിൽക്കെ മുംബൈ മറികടക്കുകയായിരുന്നു.

മറുപടി ബാറ്റിങ്ങിൽ വെടിക്കെട്ട് തുടക്കമാണ് നായകൻ രോഹിതും ക്വിന്റൻ ഡി കോക്കും മുംബൈക്ക് നൽകിയത്. 45 റൺസിൽ ഡി കോക്കിനെ നഷ്ടമായെങ്കിലും സൂര്യകുമാർ യാദവിനൊപ്പം ചേർന്ന് രോഹിത് മുംബൈയെ വിജയ തീരത്തേക്ക് നയിച്ചു. 19 റൺസെടുത്ത സൂര്യകുമാർ പുറത്തായതോടെ ഇഷാൻ കിഷൻ നായകനൊപ്പം ചേർന്നു.

51 പന്തിൽ 68 റൺസെടുത്ത രോഹിത് പുറത്താകുമ്പോഴേക്കും മുംബൈ വിജയം ഉറപ്പിച്ചിരുന്നു. 18-ാം ഓവറിൽ പൊള്ളാർഡിനെ പുറത്താക്കിയ റബാഡ ഡൽഹിക്ക് പ്രതീക്ഷ നൽകിയെങ്കിലും 35 റൺസ് നേടിയ ഇഷാൻ മുംബൈയെ വിജയത്തിലേക്ക് എത്തിക്കുകയായിരുന്നു. അഞ്ചാം കിരീടത്തിലേക്കും.

ടൂർണമെന്റിലെ തന്റെ ആദ്യ അർധസെഞ്ചുറിയുമായി യുവതാരം റിഷഭ് പന്ത് തിളങ്ങിയപ്പോൾ വൻ തകർച്ചയിൽ നിന്ന് ശക്തമായ തിരിച്ചുവരവ് നടത്തി ഡൽഹി ക്യാപിറ്റൽസ്. ഇന്ത്യൻ പ്രീമിയർ ലീഗിലെ കലാശപോരാട്ടത്തിൽ മുംബൈക്കെതിരെ 157 റൺസിന്റെ വിജയലക്ഷ്യമാണ് ഡൽഹി ഉയർത്തിയിരിക്കുന്നത്. നിശ്ചിത ഓവറിൽ ഏഴ് വിക്കറ്റ് നഷ്ടത്തിലാണ് ഡൽഹി 156 റൺസിലെത്തിയത്. അർധസെഞ്ചുറി നേടിയ പന്തിന്റെയും നായകൻ ശ്രേയസ് അയ്യരുടെ ഇന്നിങ്സുകളാണ് ഡൽഹിക്ക് തുണയായത്.

ഇന്നിങ്സിലെ ആദ്യ പന്തിൽ തന്നെ സ്റ്റൊയിനിസിനെ (0) മടക്കി ട്രെന്റ് ബോൾട്ട് ഡൽഹിയെ ഞെട്ടിച്ചു. തന്റെ രണ്ടാം ഓവറിൽ രണ്ട് റൺസെടുത്ത രഹാനെയെയും ഡി കോക്കിന്റെ കൈകളിൽ എത്തിച്ചത് ഡൽഹിക്ക് ഇരട്ടി പ്രഹരമായി. മുതിർന്ന താരം ശിഖർ ധവാന്റെ ഇന്നിങ്സും 15 റൺസിൽ അവസാനിച്ചപ്പോൾ മറ്റൊരു വൻതകർച്ച ഡൽഹി മുന്നിൽ കണ്ടു.

എന്നാൽ നാലാം വിക്കറ്റിൽ ഒത്തുചേർന്ന ശ്രേയസ് അയ്യർ – റിഷഭ് പന്ത് സഖ്യം ഡൽഹിയുടെ രക്ഷാപ്രവർത്തകരാവുകയായിരുന്നു. വൻ തകർച്ചയിൽ നിന്ന് ടീമിനെ കരകയറ്റിയ ഇരുവരും മികച്ച സ്കോറിലേക്ക് നയിക്കുകയും ചെയ്തു. 96 റൺസിന്റെ കൂട്ടുകെട്ടാണ് ഇരുവരും ചേർന്ന് സൃഷ്ടിച്ചത്. സീസണിൽ സ്ഥിരതയില്ലായ്മയ്ക്ക് ഏറെ പഴിക്കേട്ട പന്ത് അനിവാര്യ സമയത്തെ അർധസെഞ്ചുറി പ്രകടനവുമായി വിമർശകർക്ക് മറുപടി നൽകി. 38 പന്തിൽ 56 റൺസെടുത്ത താരത്തെ കോൾട്ടർനില്ലാണ് മടക്കിയത്.

ഹെറ്റ്മയറിന് (5) കാര്യമായ സംഭാവന നൽകാൻ കഴിയാതെ വന്നതോടെ ഡൽഹി സ്കോറിങ്ങ് വീണ്ടും പതുങ്ങി. അവസാന ഓവറിൽ 9 റൺസുമായി അക്സർ പട്ടേൽ മടങ്ങിയപ്പോഴും നായകൻ അയ്യർ ക്രീസിൽ തുടർന്നു. 50 പന്തിൽ 65 റൺസായിരുന്നു അയ്യരുടെ സമ്പാദ്യം.

മുംബൈക്കുവേണ്ടി ട്രെന്റ് ബോൾട്ട് മൂന്ന് വിക്കറ്റ് വീഴ്ത്തിയപ്പോൾ രണ്ട് വിക്കറ്റെടുത്ത കോൾട്ടർനില്ലിന്റെ പ്രകടനവും നിർണായകമായി. ജയന്ത് യാദവ് ഒരു വിക്കറ്റും സ്വന്തമാക്കി. ജസ്പ്രീത് ബുംറയ്ക്ക് വിക്കറ്റുകളൊന്നും ലഭിച്ചില്ല.

Cricket

Yusuf Pathan retires from all formats of cricket

Published

on

New Delhi: Allrounder Yusuf Pathan, who was part of India’s two World Cup-winning teams, on Friday announced retirement from all forms of cricket.

A hard-hititng batsman and effective off-spinner, 38-year-old Pathan was part of the Indian teams that won the 2007 T20 World Cup in South Africa and the 2011 World Cup in India. M.S.Dhoni was captain of both teams. Irfan Pathan, his younger brother and an allrounder, had quit all forms of cricket early in 2020.

“I officially announce retirement from all forms of the game. I thank my family, friends, fans, teams, coaches and the whole country wholeheartedly for all the support and love. I am sure you will continue to encourage me in future as well,” Pathan, who represented Baroda in domestic tournaments, said in a statement posted on Twitter.

The Baroda-based Pathan’s last appearance with the Indian team was in a T20 international against South Africa in Johannesburg on March 30, 2012.

After making his international debut during the 2007 T20 World Cup, against Pakistan in Johannesburg, Pathan played 22 T20Is in which he scored 236 runs and picked 13 wickets. He also played 57 ODIs for India, scoring 810 runs and taking 33 wickets.

Continue Reading

Cricket

Motera Stadium renamed; The largest stadium in the world is now named after Narendra Modi

Published

on

The world’s largest cricket stadium at Motera in Ahmedabad was renamed the Narendra Modi Stadium and inaugurated on Wednesday by the President of India Ram Nath Kovind in the presence of Union Home Minister Amit Shah; his son Jay Shah, who is Board of Control for Cricket in India (BCCI) secretary; and others.

The rebuilt stadium is a part of the proposed, sprawling Sardar Vallabhbhai Patel Sports Enclave, which includes the world’s largest cricket stadium, a natatorium (indoor swimming pool), facilities for athletics and track and field sports, a football stadium, a field hockey and tennis stadium, indoor sports halls and arenas, velodrome/ skating area, and outdoor fields. The enclave is spread in over 220 acres on the Sabarmati river bank in the north east area of Ahmedabad.

The President laid the foundation stone for the sports enclave along with the inauguration of the rebuilt cricket stadium.

In his speech, Mr. Shah said that Ahmedabad will become the city with state-of-the-art sports infrastructure of international standards after the completion of the Sardar Patel Sports Enclave.

“Coupled with the Sardar Vallabhbhai Patel Sports Enclave and the Narendra Modi Stadium in Motera, a sports complex will also be built in Naranpura. These three will be equipped to host any international sports event,” Mr. Shah said at the inauguration ceremony.

The new stadium at Motera, set up by the Gujarat Cricket Association (GCA), is a dream project of the PM, to demolish the old stadium completely and rebuild in its place a new one, which would be the largest in the world with the best of its class facilities.

“This stadium was conceptualised by Prime Minister Narendra Modi when he was Chief Minister of Gujarat. He was president of the Gujarat Cricket Association at that time,” President Ram Nath Kovind said during his inaugural address on Wednesday.

The old stadium, with 49,000 seating capacity, was known as the Sardar Patel Cricket Stadium, where many historically important matches were played. It hosted 12 Tests, 23 One Day Internationals, and one T20 between 1982 and 2016.

Construction of the new stadium began in 2016. It has been built at an estimated cost of ₹800 crore. The refurbished stadium is spread over a 63-acre plot. According to the GCA, the newly built stadium has a total capacity of 1,32,000. It significantly surpasses the capacity of the hitherto largest Melbourne Cricket Ground in Australia, which can host 90,000 spectators. There are three entry points to the stadium.

The new stadium has four dressing rooms with world-class facilities, and a built-in clubhouse with 55 rooms. The clubhouse has facilities for both indoor and outdoor games, restaurants, an Olympic-size swimming pool, a gym, and a 3D projector theatre.

This is the first time the field of an Indian cricket stadium has been fitted with LED lights.

On the same day last year, on February 24, the Prime Minister hosted U.S. President Donald Trump with the mega ‘Namaste Trump’ event at the stadium.

Continue Reading

Subscribe

Enter your email address

Featured

Media9 hours ago

പതിനാറ് രാജ്യങ്ങളിൽ ഇഫ്താർ വിതരണം നടത്താനൊരുങ്ങി സൗദി അറേബ്യ

റിയാദ്: പതിനാറ് രാജ്യങ്ങളില്‍ ഇഫ്താര്‍ വിതരണം നടത്തുന്ന പദ്ധതിക്ക് തുടക്കം കുറിക്കാനൊരുങ്ങി സൗദി അറേബ്യ. കൊവിഡ് പ്രതിരോധ, മുന്‍കരുതല്‍ നടപടികള്‍ പാലിച്ച് സൗദി 16 രാജ്യങ്ങളില്‍ ഇഫ്താര്‍...

us news10 hours ago

One Christian Killed, Four Kidnapped in Nigeria

Nigeria– A bus driver was killed and four female members of an Anglican Church abducted while driving along Kaduna-Kachia road...

Media10 hours ago

Court in India Grants Bail to Men Accused of Harassing Nuns

India – According to the Union of Catholic Asian News (UCAN), a court in India’s Uttar Pradesh state has granted...

Media10 hours ago

2 Children Dead In Fire In Noida, Nearly 150 Huts Caught In Flames

New Delhi:A massive fire broke out near Noida’s sector 63 on sunday, after which the police and fire officials rushed...

us news11 hours ago

പാസ്റ്റർ ജോൺ വർഗീസിൻ്റെ (രാജൻ പ്ലാന്തോട്ടത്തിൽ) സഹധർമ്മിണി ഏലിക്കുട്ടി വർഗീസ് (ലില്ലി -71) അമേരിക്കയിൽ നിര്യാതയായി

  ഒക്കലഹോമ: ഐ.പി.സി. ഹെബ്രോൻ മുൻ ശുശ്രുഷകനും സിനിയർ പാസ്റ്ററുമായ Rev. Dr. ജോൺ വർഗീസിന്റ (രാജൻ. പ്ലാന്തോട്ടത്തിൽ, ആഞ്ഞിലിത്താനം ) ഭാര്യ എലിക്കുട്ടി വർഗീസ് (ലില്ലി...

Disease1 day ago

യൂറിക് ആസിഡ് കുറക്കാൻ പ്രകൃതിദത്തമായ വഴികള്‍ എന്തൊക്കെയാണ്?

  1. പ്രകൃതിദത്തമായ ഡിടോക്സിഫയര്‍ (detoxifier) ആണ് അപ്പിള്‍ സിഡര്‍ വിനഗര്‍ . ഇതില്‍ അടങ്ങിയിരിക്കുന്ന മാലിക് ആസിഡ് ശരീരത്തിലെ യൂറിക് ആസിഡ് പുറത്തേക്ക് തള്ളുന്നു. ഒന്നോ...

Trending